Najciekawsze budynki 2010 roku - zagłosuj!

Miniony rok zafundował nam masę architektonicznych atrakcji. Otwarto najwyższy budynek świata, finału swoich kosztownych inwestycji doczekali się wielcy starchitekci. Zobacz najciekawsze światowe realizacje architektoniczne 2010 roku, a wśród nich niesamowite w kształcie muzea, szklane wieżowce sięgające nieba, a nawet parking, który wzbudził niemało emocji. Zagłosuj na najciekawszy z nich!
Vitra Haus - nowy obiekt w kampusie Vitry, proj Herzog de Meuron Vitra Haus - nowy obiekt w kampusie Vitry, proj Herzog de Meuron Vitra Haus - nowy obiekt w kampusie Vitry, proj Herzog de Meuron

Dom Vitry - Weil nad Renem (Niemcy)

VitraHaus przypomina stos przypadkowo porozrzucanych tradycyjnych domów. To jeden z najnowszych obiektów znajdujących się na terenie kampusu producenta meblowego Vitra w niemieckim Weil nad Renem. Projekt należy do szwajcarskiego duetu architektonicznego Herzog & de Meuron.

 

 

 

czytaj artykuł o Vitra Haus >>

Maxxi - muzeum w Rzymie proj Zaha Hadid Maxxi - muzeum w Rzymie proj Zaha Hadid REUTERS/MAX ROSSI

Wąż w wiecznym mieście - Rzym

Kiedy w 1998 r. ogłoszono wyniki konkursu na projekt muzeum, odezwały się ostre głosy krytyki. Miasto słynące z zabytków starożytności i barokowych fontann postawiło na nowoczesną architekturę, i to w wydaniu czołowej dekonstruktywistki Zahy Hadid. Budynek, który zaproponowała Hadid, przypominał olbrzymie kłębowisko węży.

 

Po 11 latach szkice stały się rzeczywistością w prawie niezmienionej formie. To sukces, zważywszy że projekt przetrwał sześciu ministrów kultury i pochłonął 150 mln euro, kilkakrotne więcej, niż pierwotnie planowano.

 

 

 

MAXXI, czyli Narodowe Muzeum Sztuki i Architektury XXI wieku charakteryzuje się niezwykłą formą - betonowe ściany obiektu wykreślają w przestrzeni sinusoidę. Plątaninę architektonicznego projektu szczególnie widać we wnętrzu:

 

Wielkie otwarcie MAXXI - Muzeum Sztuki i Architektury w Rzymie autorstwa Zahy Hadid, 14 listopada 2009

 

 

Czytaj więcej o projekcie słynnej Irakijki>>

Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2010, proj Heatherwick Studio Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2010, proj Heatherwick Studio Reuters/AG

Najezony pawilon na EXPO - Szanghaj

Tegoroczna Wystawa Expo nie obyła się bez szaleństw architektonicznych. Najbardziej charakterystycznym był pawilon Wielkiej Brytanii, który przypominał kolczastego zwierza. W rzeczywistości jego kolce to część ekspozycji Banku Nasion Królewskiego Ogrodu Botanicznego Garden's Millennium - instytucji, która próbuje ratować życie roślin zagrożonych wyginięciem. Każdy z pręcików reprezentował inną roślinę za pomocą zatopionego w środku nasionka. Projekt pawilonu pochodzi z brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio.

 

Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2010

 

 

Czytaj więcej o EXPO >>

Otwarto największy namiot na świecie, proj. Foster and Partners - Centrum Rozrywkowe Khan Shatyr w Astanie Otwarto największy namiot na świecie, proj. Foster and Partners - Centrum Rozrywkowe Khan Shatyr w Astanie REUTERS/AG

Największy namiot na świecie - Astana

 

6 lipca Kazachstan świętował podwójnie. Swoje urodziny obchodził jego prezydent oraz stolica państwa - Astana. Jedną z atrakcji jubileuszowej fety było otwarcie największego namiotu na świecie. Ta 150 metrowa wieża pochodzi z pracowni Foster+Partners.

 

Największy namiot na świecie, proj. , Foster and Partners - Centrum Rozrywkowe Khan Shatyr w Astanie

 

 

Dubaj Azji Środkowej - tak można nazwać Astanę, stolicę Kazachstanu. Ta jedna z najmłodszych stolic świata i drugie co do wielkości miasto w kraju, dzięki płynącym z eksportu ropy petrodolarom, od prawie dekady przeżywa prawdziwy rozkwit.

 

 

Czytaj artykuł o tym budynku >>

Rewolucyjny parking - Miami

 

Wielopoziomowy parking to zazwyczaj bezduszna szafa na samochody, wszystkie takie miejsca są podobne do siebie i raczej nie goszczą na łamach prasy architektonicznej. Ale parking 1111 Lincoln Road w Miami, projektu szwajcarskiego tandemu Herzog & de Meuron, to istna rewolucja w tym temacie. Autorzy Stadionu Olimpijskiego w Pekinie stworzyli nowy typ parkingu - przekładaniec różnych funkcji!

 

 

This Wednesday, Feb. 2, 2011 photo shows a pedestrian mall alongside the mixed-use parking garage at 1111 Lincoln Road designed by the Swiss firm Herzog & de Meuron in Miami Beach, Fla. This radical, open-air parking garage has become a modern gateway to the cafe scene of Miami Beach's Lincoln Road.   (AP Photo/Lynne Sladky)

 

 

 

 

Czytaj artykuł o tym parkingu >>

SANAA - Rolex Learning Center w Aviles, proj Oscar Niemeyer SANAA - Rolex Learning Center w Aviles, proj Oscar Niemeyer SANAA - Rolex Learning Center w Aviles, proj Oscar Niemeyer

Budynek jak plaster sera - Lozanna

 

Rolex Learning Centre to niedawno otwarty kompleks uczelniany autorstwa japońskiej pracowni SANAA. Powstał w Lozannie, położonej nad jednym z najpiękniejszych jezior Europy i stanowi część kampusu tamtejszej politechniki. Budynek o płynnych liniach jest całkowicie pozbawiony ścian wewnętrznych, a jego rzut może kojarzyć się ze szwajcarskim serem. Autorzy zaprzeczają jednak jakoby miało być to zamierzonym działaniem.

 

 

 

 

Czytaj artykuł o Rolex Learning Center >>

Marina Bay Sands Marina Bay Sands Reuters/AG

Podniebny basen - Singapur

 

Marina Bay Sands to kompleks składający się min. z trzech wieżowców połączonych jednym dachem, na którym znajduje się najdłuższy na świecie podwyższony basen. Gigantyczna inwestycja, która pochłonęła 5,6 miliarda dolarów, stać się ma turystyczną wizytówką Singapuru. Jego projektantem jest Moshe Safdie. Trzy wieżowce połączone imponującą platformą ciągnącą się ponad ich dachami, zainspirowane zostały talią kart. Architektura kompleksu konsultowana była także z mistrzami feng shui.

 

 

 

SkyPark, zlokalizowany na 340 metrowej platformie wznoszącej się ponad dachami trzech hotelowych wieżowców. Tę część oddano do użytku 23 czerwca tego roku. Na wysokości 200 metrów znajduje się długi na 150 metrów basen, którego ściana stanowi jednocześnie krawędź budynku. Rozciąga się stąd wyjątkowy widok na szklane wieżowce Singapuru.

 

Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu

 

Czytaj artykuł o Marina Bay >>

Oscar Niemeyer Aviles Hiszpania Oscar Niemeyer Aviles Hiszpania Oscar Niemeyer Aviles Hiszpania

Projekt nestora architektury - Aviles (Hiszpania)

 

Pomimo sędziwego wieku 103 lat Oscar Niemeyer, jeden z najsłynniejszych architektów XX-wiecznego modernizmu nadal projektuje. W listopadzie odbyło się uroczyste oddanie najnowszego budynku jego projektu, który powstał w Hiszpanii. Już dziś o inwestycji Niemeyer Art Center w Aviles mówi się, że ma szansę powtórzyć sukces Bilbao.

 

 

Niemeyer Art Center w portowym mieście Aviles na północy Hiszpanii to najnowsza realizacja projektu brazylijskiego architekta. Aviles, które znane jest głównie z przemysłu ciężkiego i chemicznego, postawiło na kulturę.

 

Czytaj więcej o Niemeyer Art Center >>

Najwyższy budynek świata - Dubaj

 

2010 rok był także rokiem rekordów wysokości. W styczniu otwarto najwyższy wieżowiec świata. Jego wysokość wynosi 828 metrów, to prawie tyle co cztery Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim.

 

A group of Emiratis walk past the Burj Dubai Tower, the tallest tower in the world, on the day of its inauguration, in Dubai January 4, 2010.  Started at the height of the economic boom and built by some 12,000 labourers, the world's tallest building will open today in Dubai as the glitzy emirate seeks to rekindle optimism after its financial crisis.

 

Czytaj artykuł o najwyższym budynku na świecie >>

Nowe Centrum Pompidou w Metz, proj.  Shigeru Ban Jean de Gastines Nowe Centrum Pompidou w Metz, proj. Shigeru Ban Jean de Gastines REUTERS/AG

Muzeum jak chiński kapelusz - Metz (Francja)

 

Ubiegły rok przyniósł prawdziwy wysyp nowych inwestycji kulturalnych. Nowe muzea wyrastały dosłownie jak grzyby po deszczu, albo trafniej ujmując - kapelusze...

 

Słynny paryski ośrodek sztuki nowoczesnej - Centrum Pompidou - doczekał się "młodszego brata" w Metzu na północy Francji. Architekci Shigeru Ban oraz Jeane de Gastines, przyznają, iż kształt bryły zainspirowany został kształtem tradycyjnego chińskiego kapelusza, znalezionego na jednym z paryskich targów...

 

Nowe Centrum Pompidou w Metz, proj.  Shigeru Ban Jean de Gastines

 

Konstrukcja budynku wykonana została z drewna.

 

Nowe Centrum Pompidou w Metz, proj.  Shigeru Ban Jean de Gastines

 

Położone w pobliżu granicy z Niemcami i Luksemburgiem, muzeum ma pomieścić dużą część dzieł pochodzących ze zbiorów swojego słynnego stołecznego pierwowzoru, powstałego w 1977 roku.

 

Czytaj więcej o muzeum w Metz >>

Więcej o: