Architektura w Amsterdamie TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

Amsterdam to miejsce obfitujące w sieć kanałów wodnych, ścieżek rowerowych, a także znakomite przykłady współczesnej architektury. Nie sposób ominąć obojętnie pływającej willi, budynku-okrętu autorstwa Renzo Piano, czy osiedla zbudowanego wyłącznie z kontenerów. A Tobie który budynek spodobał się najbardziej?
b b www.bissole.pl

Przewodnik architektoniczny AMSTERDAM TOP 10

Amsterdam to największe miasto Holandii i przede wszystkim jej faktyczna stolica. Mimo, że najważniejsze instytucje państwowe znajdują się w Hadze, to Amsterdam dzierży miano turystycznej mekki. Rocznie odwiedza miasto 4 mln turystów, na których czeka ponad 7 tys. zabytków, wśród których największą atrakcją jest XVII-wieczny układ kanałów "obsadzony" bogato zdobionymi kamienicami i starymi mostami. Warto odwiedzić także kilkadziesiąt świetnych muzeów, w tym rozsławione dzięki płótnom Rembrandta - Rijksmuseum. Artysta mieszkał i tworzył tu przez większą część swego życia.

Z zabytkowym charakterem Wenecji Północy kontrastuje współczesna architektura, należąca do najciekawszych w Europie. Wybraliśmy dla was 10 najciekawszych budynków, które warto zobaczyć w tym mieście!

Sala koncertowa w Amsterdamie Sala koncertowa w Amsterdamie Agnieszka Rumińska

Sala Koncertowa, proj. 3XN architects

Projekt duńskich architektów z grupy 3XN powstał w wyniku konkursu ogłoszonego w 1997 roku. Budowa zakończyła się w 2005 roku. Od tego czasu obiekt przyciąga tłumy, nie tylko lokalnych mieszkańców, lecz także turystów. Charakterystycznym elementem jest ogromna szklana fasada, a także daleko wysunięte zadaszenie.

3XN architects

Całość położona jest nad taflą wody, naprzeciw fiordu YJ. Otoczenie łączą z budowlą szerokie schody, molo i drewniane bulwary. Można tu nie tylko wejść w świat muzyki, ale także wypocząć na zewnątrz w lokalnej kawiarence, zobaczyć wystawę czy spędzić czas z dziećmi w audio-placu zabaw. Wnętrze żyje zgodnie z rytmem muzyki. Można tego doświadczyć w sali audytorium, gdzie oświetlenie stanowi spójną instalację z dźwiękami instrumentów.

Zobacz jak przestrzeń publiczna przechodzi do wnętrza budynku i wchodzi w świat muzyki!

Parking dla rowerów w centrum Amsterdamu Parking dla rowerów w centrum Amsterdamu Agnieszka Rumińska

Bicycle Flat, proj. VMX Architects

Już dawno, za pomocą słonych opłat parkingowych, udało się władzom Amsterdamu wyprowadzić ruch samochodowy na obrzeża miasta. Alternatywą szybko stał się rower - cykliści stanową dziś 30% całego ruchu w centrum miasta, a samych jednośladów znajduje się w stolicy Holandii około 600 tysięcy. Nie sposób pominąć też faktu, że rocznie nawet 80 tys. z nich zostaje skradzionych, a 25 tysięcy wpada do amsterdamskich kanałów.

 

fot. AirBete, CC BY-SA 3.0

Pedałowanie to także doskonały sposób zwiedzania miasta, jednak wymaga dużej koncentracji, ponieważ ścieżki rowerowe są niebywale zatłoczone, a amsterdamczycy mkną po nich z wyjątkową prędkością. Oprócz doskonałej sieci rowerowych autostrad powstają także parkingi dla rowerów, czego najlepszym przykładem jest Bicycle Flat stworzony w centrum, przy dworcu kolejowym i głównym węźle komunikacji wodnej. Ten nietypowy obiekt stworzyli w 2004 roku architekci z pracowni VMX Architects. Ciekawe jak właściciele rowerów orientują się, gdzie zaparkowali...

Bicycle Parking

Amsterdam to miasto eksperymentów architektonicznych, a Het Schip - osiedle powstałe na początku ubiegłego wieku, jest tego najlepszym przykładem. Na zdjęciu ekspresjonistyczne osiedle Het Schip projektu Michela de Klerka Amsterdam to miasto eksperymentów architektonicznych, a Het Schip - osiedle powstałe na początku ubiegłego wieku, jest tego najlepszym przykładem. Na zdjęciu ekspresjonistyczne osiedle Het Schip projektu Michela de Klerka Het Schip Museum

The Het Schip, proj. Michel de Klerk

Ekspresjonistyczne osiedle Het Schip w Amsterdamie, proj. Michel de KlerkEkspresjonistyczne osiedle Het Schip w Amsterdamie, proj. Michel de Klerk

Będąc w Amsterdamie warto poznać dzieła jego czołowych architektów, nie tylko tych nowoczesnych, ale także tych, którzy byli inicjatorami stylu szkoły amsterdamskiej. Jednym z nich był Michel de Klerk, który stworzył to niesamowite osiedle socjalne. Bryła Het Schip przypomina z lotu ptaka statek, zwrócony rufą w stronę centrum. Ekspresjonistyczny kompleks mieszkalny nadal pełni swoją rolę, a o wyjątkowości architektury przypomina niewielkie muzeum znajdujące się w jednym z mieszkań na parterze.

The Het Schip

 

Ekspresjonistyczne osiedle Het Schip w Amsterdamie, proj. Michel de KlerkHet Schip Museum

The Schip został zbudowany na początku XX wieku, w 1919 roku.

Przeczytaj więcej o Het Schip >>> Het Schip, ceglany okręt z Amsterdamu

3. Muzeum Van Gogha, proj. Gerrit Rietveld 3. Muzeum Van Gogha, proj. Gerrit Rietveld wikipedia.org

Muzeum Vincenta Van Gogha, proj. Gerrit Rietveld

Projekt Muzeum Van Gogha narodził się na desce kreślarskiej holenderskiego architekta, projektanta mebli i jednego z najważniejszych członków awangardowej grupy De Stijl - Gerrita Rietvelda. Modernistyczny budynek powstał w latach 1963-1964. Budowę ukończono 10 lat później, już po jego śmierci.

W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów. To największa na świecie kolekcja prezentująca twórczość holenderskiego malarza. Pomimo ogromu kolekcji muzeum posiada tylko jeden obraz ze słynnego cyklu "Słoneczników", liczącego siedem płócien.Muzeum Van Gogha

4. WOZOCO, proj. MVRDV 4. WOZOCO, proj. MVRDV www.mvrdv.nl

WOZOCO, proj. MVRDV

WOZOCO to jeden z pierwszych projektów pracowni MVRDV. Obiekt powstał w latach 1994-1997. Część mieszkań tworzy wykusze, nierównomiernie wystające z elewacji.

SILODAM

SILODAM, proj. MVRDV

Zbudowany nad taflą wody SILODAM, to kolejny sławny budynek z pracowni MVRDV. Z daleka przypomina poukładane jeden na drugim kontenery. Wewnątrz mieści 157 apartamentów, przestrzenie biurowe oraz pomieszczenia wielofunkcyjne.

Mieszkania studenckie w kontenerach, proj. Te Kiefte Architecten

Na przeciwległym brzegu kanału znajduje się nietypowe osiedle mieszkaniowe dla studentów. To jedna wielka układanka z różnokolorowych kontenerów. Mimo że konstrukcja nie wygląda zbyt solidnie, warunki mieszkalne są bardzo dobre. Każdy, kto tu mieszka, ma do dyspozycji własną kuchnię, łazienkę i pokój, w sumie 24 mkw. powierzchni. Projekt powstał w 2005 w pracowni Te Kiefte Architecten.

Mieszkania studenckie w kontenerach

Osiedle znajduje się starej stoczni, oddalonej od centrum. Prom przewozi studentów na drugi brzeg.

Pływająca willa De Omval architektów +31 architects w Amsterdamie Pływająca willa De Omval architektów +31 architects w Amsterdamie www.plus31architects.com

Willa wodna, proj. +31ARCHITECTS

Skomplikowana sieć kanałów zamiast ograniczać, otwiera nowe możliwości dla architektów, którzy jak nigdzie indziej mogą projektować budynki na wodzie. Jednym z ciekawszych jest pływająca willa autorstwa pracowni +31 architects.

Projektanci chcieli, aby ich propozycja nie przypomniała tradycyjnej łodzi, tylko, lecz pływający dom. Musiał więc być niski, a nawet częściowo zatopiony - pod wodą znajduje się sypialnia właścicieli.

Przeczytaj więcej na temat willi>>> Pływająca willa w Amsterdamie

Centrum Architektury w Amsterdamie Centrum Architektury w Amsterdamie www.renevanzuuk.nl

ARCAM, proj. René van Zuuk Architekten

ARCAM - Architektoniczne Centrum Amsterdamu - to przestrzeń ekspozycyjna, a także siedziba organizacji promującej holenderską architekturę. Budynek znajduje się w samym centrum Amsterdamu. Charakteryzuje go nieregularny kształt, który zawdzięcza pracowni René van Zuuk Architekten. Dach pokryty został w całości aluminium - wygina się, przechodząc w gładką ścianę. Elewacja od strony wody to szklana ściana osłonowa, która odbija otoczenie i pulsującą taflę wody. W budynku odbywają się wystawy, znajduje się tu także punkt informacyjny i miejsce, gdzie kupić można ciekawe książki z dziedziny architektury.

Borneo Sporenburg Bridges Borneo Sporenburg Bridges www.west8.nl

Borneo Sporenburg Bridges, proj. West 8

Borneo Sporenburg Bridges - to trzy czerwone stalowe mosty, spinające dwa brzegi mieszkalnych wysp Amsterdamu: Borneo i Sporenburg. Dwa z nich mają rozpiętość 93 metrów, a jeden - 25 metrów. Kładka wygląda jak czerwona sinusoida. Mosty wzniesione w latach 1998 - 2001 wprowadziły ciekawy element do otaczającego krajobrazu.

NEMO, proj Renzo Piano, Amsterdam NEMO, proj Renzo Piano, Amsterdam Agnieszka Rumińska

Centrum NEMO, proj. Renzo Piano

NEMO, czyli New Metropolis Science and Technology, to centrum techniki projektu światowej sławy włoskiego architekta Renzo Piano. Budynek powstał w 1997 roku na terenie starego portu. Obok znajduje się dworzec główny i Muzeum Morskie. To obecnie największe centrum nauki i techniki w Holandii.

Centrum NEMO

Obiekt przypomina statek, który otacza woda. Jego fasada pokryta jest zielonkawą blachą, która imituje kadłub. Wnętrze przypomina wielkie pole doświadczalne, gdzie najmłodsi zamieniają się w małych naukowców. Ekspozycja znajduje się aż na czterech piętrach.

Więcej o:
Komentarze (29)
Architektura w Amsterdamie TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • laurine

  Oceniono 8 razy 6

  Mieszkam w A'damku od kilku lat i nigdy sie nudze, nawet w pochmurne jesienne dni (a jest ich sporo w ciagu calego roku :-). Zawsze jest jakas wystawa, muzeum do zobaczenia, impreza, albo po prostu piwko w jednej z ichnieszych knajpek. Znudzic sie Amsterdamem to tak jak znudzic sie zyciem. A ci, ktorzy przyjezdzaju tu tylko dla ziola i 'pan spod czerwonej jerzeniowki' musza byc baaardzo ograniczeni. A'dam ma najwieksze skupisko muzeow na 1 km2 na swiecie, non stop koncerty (incl. w rankingu trzecia na swiecie filharmonia), dobry wybor sklepow, do wyboru, do koloru. A do tego Keukenhof, Volendam, Zaanse Schans itd.....

 • Gość: kojocik

  Oceniono 3 razy 3

  w zestawieniu brakuje Ijburg House, generalnie tam się dzieje konkretnie jeżeli chodzi o architekturę mieszkalną

 • Gość: k_d

  Oceniono 2 razy 2

  super! A czy BRYLA moglaby zaprezentowac taki przewodnik o Paryzu? (M)

 • Gość: Hadrian

  Oceniono 1 raz 1

  te centrum elektroniczne (ten wieżowiec) i te NEMO najlepsze ;)

 • Gość: tylko_gość

  Oceniono 1 raz 1

  nic o Zuidas?

 • Gość: mara

  Oceniono 1 raz 1

  a mnie się tam wszystko podobało, byłam kilka razy i tam bym chciałam mieszkać na zawsze

 • wadzrajana

  Oceniono 1 raz 1

  nigdy sie nie nudzi

 • Gość: dip

  Oceniono 1 raz 1

  Amsterdam jest boski. Fakt faktem kanały okresowo śmierdzą i poruszanie się rowerem wymaga wprawy żeby nie zostać rozjechanym jednak nie ma co - dobre miasto do życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX