Dom na kurzej nóżce: HIT, czy KIT?

Irański architekt Pouya Khazaeli Parsa łączy w swoich projektach inspiracje modernizmem i perską tradycją budowlaną. Połączenie tych dwu nazywa 'Modersian space'.
Willa w Darvishabad, widok na wejście do domu Willa w Darvishabad, widok na wejście do domu fot. Pouya Khazaeli

Willa w Darvishabad, jak dom na kurzej nóżce

Architektura dalekiego wschodu rządzi się własnymi prawami. Irański projektant, na co dzień pracujący w Teheranie stara się tworzyć zgodnie z tradycją swojego kraju łącząc ją ze współczesnymi możliwościami budownictwa.

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Pouya Khazaeli Parsa w 2000 roku ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie w Teheranie, a w 2007 roku założył biuro Rai Studio, które obecnie ma partnerów wielu zakątkach świata ( Tokio, Rio de Janeiro, Sydney i Mediolanie). Poprzez lata praktyki współpracował z wieloma sławami światowej architektury, min. z Shigeru Banem. Obecnie uważany jest za jednego z największych architektów Iranu, co potwierdzają wielokrotne nagrody i międzynarodowe uznanie.

Willa w Darvishabad Willa w Darvishabad fot. Pouya Khazaeli

Willa w Darvishabad, jak dom na kurzej nóżce

Willa liczy 240 m. kw. powierzchni i służy jako letniskowy domek wiejski. Zbudowano go z betonu i szkła. Detale to proste elementy wychodzące od funkcji, takie jak belki konstrukcyjne, płyty czy słupy.

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Wejście znajduje się na pierwszym piętrze. Prowadzą do niego betonowe schody.

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Ciekawostką jest użytkowy dach ze świetlikiem nazywanym przez architekta latarnią.

Willa w Darvishabad, dom, Iran

 

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Schemat Schemat Pouya Khazaeli Parsa

Modersian space

Dom sprawia wrażenie lewitującego w powietrzu, ponieważ pierwsza kondygnacja jest całkowicie otwarta, podobnie jak w modernistycznych założeniach Le Corbusiera. Konstrukcja opiera się jedynie na cienkich słupach, całość może trochę przywodzi na myśl domek na kurzej stopce.

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Z kolei ostatnie piętro to nawiązanie do tradycji architektury perskiej. Przestrzeń jest całkowicie odgrodzona i chowa się za masywnymi, ślepymi ścianami. To typowe rozwiązanie domu otwierającego się do wewnętrznego atrium.

 

Willa w Darvishabad, dom, Iran

Połączeniem tych dwóch tradycji i nurtów architektury jest pierwsze piętro, które architekt nazwał "Modersian space". Tę uniwersalną przestrzeń można kształtować dowolnie poprzez harmonijkowe drzwi. Gdy przegrody są zasunięte, tworzy się tu domowy i w pełni prywatny klimat, gdzie światło dochodzi tylko z centralnej części. Gdy przegrody zostaną rozsunięte tworzy się obszerne pomieszczenie pełne życia, oświetlane na wszystkie strony.

Willa w Darvishabad, jak dom na kurzej nóżce [film]

Willa nr 1- inne spojrzenie na jednorodzinną architekturę mieszkaniową Willa nr 1- inne spojrzenie na jednorodzinną architekturę mieszkaniową fot. Pouya Khazaeli

Eksperymentalna architektura w Iranie [film]

Architekt Pouya Khazaeli Parsa ma na swoim koncie, wiele realizacji domów o eksperymentalnym wyglądzie. Jego projekty zaskakują, jednak mimo to są w pełni funkcjonalne. Tak jak Darvish Residence:

Dom powstał w 2004 roku

Więcej o:
Komentarze (16)
Dom na kurzej nóżce: HIT, czy KIT?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: stefan 332

  Oceniono 1 raz 1

  Dom dla rejonów zalewowych. By powodzianom, żyło się lepiej gdy przyjdzie wielka woda ...

 • Gość: coolcia

  Oceniono 1 raz 1

  Architekt tego domku po obejrzeniu artykułu i przeanalizowaniu Waszych komentarzy napisał, że patrząc na zainteresowanie i różne możliwości willi (czyt. domek dla powodzian, itp.) zastanowi się nad otworzeniem filli biura w Polsce ;) może w przyszłości?

 • Gość: maheda

  0

  dom dla ludzi pełnosprawnych i bezdzietnych

 • Gość: Longin

  0

  Gdyby mozna bylo podciagnac schody to by byl jako twierdza nie do zdobycia

 • moodram

  0

  W takim domu z przyjemnością zamieszkałbym - najprostsze rozwiązania są najlepsze

 • kazuyo

  0

  @coolcia wspaniałą wiadomość!

 • Gość: kriswolf

  0

  Ciekawa prosta bryła. Zmieniłbym tylko rozkład pomieszczeń i mógłbym w takim domu mieszkać.

 • mrburger

  0

  ciekawe, co do grzejnika o który pyta yeske - przydaje się jak jest zimno... ;) Mi się podoba taki zamknięty i wyalienowany od świata, a jednocześnie otwarty na niebo dom. Intymnie i trochę pustelniczo. Nie każdemu to będzie odpowiadać, ale architektura polega na tym, żeby pasowała temu dla kogo jest przeznaczona.
  __
  www.tanie-latanie.net/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX