MAKABRYŁA ROKU 2012 - koszmarna wiata z Radomia [WYNIKI PLEBISCYTU]

Na najgorszą inwestycję ubiegłego roku głosowaliście przez ostatnie dwa tygodnie, oddając blisko 25 tysięcy głosów! W czołówce znalazła się kolorowa kamienica a la Gaudi, wielka galeria handlowa w centrum Poznania i budynek otulony styropianem. Na najbardziej zawstydzającą Makabryłę wybraliście jednak zupełnie coś innego... Zgadzacie się z wynikami?
Makabryła Makabryła Makabryła

To był już szósty plebiscyt na MAKABRYŁĘ ROKU! Kto go wygrał?

MAKABRYŁA to budynek, pomnik lub inna budowla, która wyjątkowo nie pasuje do otoczenia, jest za duża lub nieproporcjonalna, pstrokata i niefunkcjonalna. To twór, który nigdy nie powinien znaleźć się w naszej przestrzeni, a jakimś dziwnym trafem występuje w niej całkiem często. Co roku organizujemy głosowanie na tę największą Makabryłę, także i w tym plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem. Jeden z czytelników tak napisał o głosowaniu:

"Makabryły są bardzo potrzebnym konkursem. Przez piętnowanie architektonicznych potworków, które nigdy nie powinny zaistnieć sprawiają, że ludzie odpowiedzialni za ich powstanie (ktoś to zamówił, ktoś zaprojektował, ktoś wydał odpowiednie pozwolenia) choć trochę poczują skutki swoich działań. To wybitnie edukacyjny konkurs."

/j

W tym roku niechlubny tytuł Makabryły Roku przypadł zadaszeniu strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu

ZOBACZCIE WYNIKI>>

Starogardzkie Centrum Kultury Starogardzkie Centrum Kultury Starogardzkie Centrum Kultury, screen You Tube

5. MIEJSCE "Centrum Termomodernizacji", Starogard Gdański

5. MIEJSCE - Starogardzkie Centrum Kultury

2435 głosów

inwestor: Starogardzkie Centrum Kultury, projektant: nieznany

Jeśli ten plebiscyt dotyczyłby najdziwniejszej termomodernizacji w Polsce, Starogardzkie Centrum Kultury z pewnością by go wygrało. Ten publiczny gmach był i wciąż jest jedną z głównych wizytówek miasta, jednak w ubiegłym roku kompletnie zmienił wygląd, można by rzecz, zmienił skórę jak kameleon...

Starogardzkie Centrum Kultury przed termomodernizacją.

Budynek przed termomodernizacją (źródło: wikipedia/Cz@rniok [Creative Commons CC-BY-SA-2.5])

Kulturalne centrum Starogardu Gdańskiego poddano bowiem gruntownemu projektowi termomodernizacji, na który z sukcesem pozyskano unijne fundusze. Nie tylko ocieplono ściany, ale i wymieniono okna i drzwi, a elewację zwieńczyła frywolna kolorystyka przypominająca rozedrganą tęczę.

Być może barwna bryła poprawiła humor kilku urzędnikom, nam jednak nie było do śmiechu kiedy zobaczyliśmy końcowy efekt (od 1:05 minuty):

A oto jak na tę nominację zareagowali nasi czytelnicy:

"Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim jest naprawdę okropne, zniszczyli dobry budynek i jeszcze do tego władze są z tego dumni. Gdzie są architekci w tym mieście?"

/snajper

"Za Centrum Kultury ze Starogardu Gdańskiego ktos powinen zostac skazany na kilka lat robot publicznych. Potworne! maja: Starogardzckie Centum Kultury - za 3 w 1: zniszczenie pięknego budynku, styropian będący tandetną techniką ocieplenia i straszliwe kolory"

/kardla

"zdecydowałem się zagłosować na Centrum Kultury w Starogardzie. Swoją decyzję mogę uzasadnić: choć wszystkie propozycje są makabryczne, to Centrum się wyróżnia: Po pierwsze DUMĄ, z jaką władze miasta i dyrekcja tego Centrum prezentują efekt tej pseudomodernizacji. Filmik ukazujący inwestycję poraża! To jest przecież instytucja kulturalna, powinna kształtować przestrzeń, prezentować wysoki poziom... jak galeria w takim centrum może wychowywać młodych ludzi i uwrażliwiać ich na piękno, skoro jej przedstawiciel z zadowoleniem komentuje efekt tych prac? Mało tego, te kolorki są, jak rozumiem - elementem logo Centrum. To, jak takie ultra-jaskrawe, brzydkie centrum będzie wpływało na architektoniczny gust swoich wychowanków jest znacznie bardziej makabryczne niż sam budynek"

/pasażer

Zalepione szyby sklepu w nowym bloku na rogu Towarowej i Wolskiej Zalepione szyby sklepu w nowym bloku na rogu Towarowej i Wolskiej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

4. MIEJSCE Miejska epidemia wielkich naklejek

4. MIEJSCE - Miejska epidemia wielkich naklejek

3014 głosów

W ubiegłym roku mieliśmy okazję obserwować masowe zjawisko jakim jest epidemia zalepiania sklepowych witryn. Nominacja dość nietypowa, lecz ten problem w znacznym stopniu szpeci zarówno budynki jak i przestrzeń wokół nas, a w dodatku przybiera na sile.

Epidemia zalepiania witrynfot. Agnieszka Rumińska

Z nostalgią wspominamy czasy, kiedy sprzedawcy dbali o sklepowe witryny traktując je jako wizytówki swojego biznesu. Współcześnie niestety najczęściej taką wizytówką jest wielkoformatowa nalepka, która zupełnie pozbawia miasto charakteru.

Zjawisko zalepiania witryn trafnie opisał w swoim felietonie Jerzy S. Majewski, dziennikarz Warszawskiej Gazety Wyborczej, można go przeczytać tutaj

14.03.2011 WARSZAWA , ODDZIAL BANKU MILLENIUM W BIUROWCY " ZEBRA TOWER " . FOT. FILIP KLIMASZEWSKI / AGENCJA GAZETAFot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Uważamy też, że gdyby uwolnić witryny z przyklejonych płacht, ulice naszych miast z pewnością wyglądałyby lepiej. Podobnie uważają nasi czytelnicy:

"Zagłosowałem na zaklejane okna sklepowe - tragedia. Najgorsze, że to powszechny trend, ale chyba tylko polski: nie widziałem takich pomysłów ani we Francji, Szwecji czy Niemczech. Podobnie rzecz się ma z zaklejonymi oknami w autobusach. I tu i tu siedzi się w środku, jak w puszce, klaustrofobii można się nabawić. Do tego pracodawca musi płacić dodatek za pracę w pomieszczeniu pozbawionym światła słonecznego!"

/p406_737u

"pracuję w reklamie i pierwsze co robię to odradzam klientom zaklejanie szyb, wiem czemu to robią i ich rozumiem, ale mi się to nie podoba. W spożywczym zaklejenie szyb daje możliwość ustawienia wewnątrz większej ilości regałów, wykorzystuje się elewację z szybami jako ścianę"

/ggargi

"Cudnie, że ktoś o tym pisze. Dość tyranii reklam w całej Polsce. Ktoś musi z tym zrobić porządek. Kiedy wreszcie handlarze zrozumieją, że klientów ściągną nie płachtami, jakich tysiące, tylko estetycznymi i oryginalnymi wystawami. Czy nie ma lekarstwa na byle jakość w tym kraju. Już nigdzie nie liczy się jakość (o urodzie nie wspominając), tylko cena. Byle tanio, tanio, tanio. Od ciuchów, przez tłumaczenia po architekturę. Co za badziewny kraj."

/gośćgość

Galeria MM Galeria MM Fot. Piotr Fijałkowski

3. MIEJSCE Galeria MM zwana "paluchem", Poznań

3. MIEJSCE - Galeria handlowa MM w Poznaniu

3958 głosów

inwestor: Galeria MM SPV Sp. z o.o., projekt: Studio ADS

Ta spora galeria handlowa powstała w ścisłym centrum Poznania u zbiegu ul. św. Marcina oraz al. Marcinkowskiego.

Nominację nadesłał czytelnik BRYŁY Adam Nikodem, który krótko lecz treściwie wypowiedział się o nowej inwestycji:

"To kolejne centrum handlowe w środku miasta, co za koszmar! Zrobione z płytek przypominających toalety dworcowe..."

O komentarz do nominacji poprosiliśmy też Michała Wybieralskiego z poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej:

"Ostateczna elewacja budynku znacząco odbiega od tej, którą architekci zaprezentowali w propozycji złożonej na konkurs realizacyjny, mamy więc do czynienia z okłamaniem jury konkursowego i opinii publicznej oraz zakpieniem z procedury konkursowej, działaniem skrajnie nieetycznym. "Pogniecioną" elewację wykonano z cienkich płyt, z bliska budynek wygląda jak tandetna wariacja na temat ścianki wspinaczkowej. Galeria MM to ''jaskinia konsumpcji'', która w żaden sposób nie gra z miastem i go nie tworzy, wręcz przeciwnie - zasysa ruch pieszy z okolicznych chodników, doprowadziła do zamontowania kolejnej, absurdalnej sygnalizacji świetnej w tej okolicy (by kierowcom łatwiej było wjechać na podziemny parking), kolejne centrum handlowe w tej okolicy doprowadzi zapewne do zupełnego upadku ul. Św. Marcin, niegdyś głównej handlowej ulicy Poznania, która coraz bardziej degeneruje się wraz z powstawaniem kolejnych centrów handlowych."

13.02.2013 Poznan. Galeria MM

Fot. Piotr Fijałkowski

Czytelnicy na nominację zareagowali wyjątkowo emocjonalnie:

"Termomodernizacja ze Starogardu jest przykładem tekstylnego traktowania architektury. Równie skandaliczna jak Galeria MM z Poznania, ale ma jedną przewagę: jest dużo mniejsza."

/katon

"Tandetna, agresywna bryła, która zaśmieca zabytkową część Poznania. Jej funkcja również nieprzemyślana, szkodliwa, dla tej części miasta."

/Piotr Płotkowiak

"Nie widziałam tej galerii MM na żywo, ale na zdjęciach sprawia takie jakieś przerażające wrażenie. Nie chciałabym mieć takiego widoku za oknem."

/marta.uparta

Ale pojawiały się też komentarze broniące budynek:

"Nie rozumiem nominacji Galerii MM. Zbudowano by taki budynek w Niemczech i wszyscy by tylko zachwalali. Owszem, nie pasuje ten budynek do okolicznej zabudowy i też jestem zawiedziona tym, że w tym miejscu powstał, ale LUDZIE, to jest kawał całkiem niezłej roboty architektoniczej. I czy naprawdę nominacje do Makabrył ustalane są na zasadzie takich kryteriów?"

/Anonim

POZNAN . FOT. PIOTR SKORNICKI / AGENCJA GAZETA

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

POZNAN . FOT. PIOTR SKORNICKI / AGENCJA GAZETA

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

WIĘCEJ O INWESTYCJI tutaj>>

Kamienica przy ul. Nowowiejskiego Kamienica przy ul. Nowowiejskiego Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

2. MIEJSCE Gaudi po polsku, Olsztyn

2. MIEJSCE - Kamienica w Olsztynie

4367 głosów

inwestor: prywatny, architekt: Józef Żołądkowicz (zmarł w 2012 r.)

Balkony, faliste linie, łuki i wyrazista kolorystyka, a także detale przyciągają wzrok przechodniów, wielu ta bryła kojarzą się nawet z twórczością Antoniego Gaudiego, katalońskiego budowniczego z okresu secesji. Kamienica stoi przy ul. Nowowiejskiego. Co ciekawe decyzja o warunkach zabudowy była wydana jeszcze w 2001 roku. Dwa lata później ówczesny konserwator zabytków opiniował ten projekt i uznał, że budowla nie zeszpeci otoczenia. Wtedy obowiązywał plan ogólny i według niego wydano warunki zabudowy. W 2004 roku inwestor uzyskał pozwolenie na budowę. (czytaj więcej)

Kamienica przy ul. Nowowiejskiego, OlsztynFot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

A co o nowej kamienicy myślą nasi czytelnicy?

"To coś z Olsztyna powinno mieć tytuł "gargamel roku" Ohyda!!!"

/wojusz

"Trudna decyzja, ale jako miłośnik Gaudiego, głosuję za kamienicą olsztyńską. No i oczywista refleksja - jaki kraj, taki Gaudi.

/zdzisiek66

"To wszystko nie byłoby takie straszne, gdyby nie koszmarna kolorystyka, wieś śpiewa i tańczy. Czy ktoś z architektury zatwierdza kolorystykę elewacji? Dlaczego Polacy maja takie koszmarne upodobanie do kolorków?

/AZ

"Mnie, osobiście, najbardziej przerażają te dolne arkadki z czerwonymi łukami... "Architektura odpustowa"

/mellon2

"Pasuje tu, jak pięść do nosa."

/Nair

"W imieniu architektów, chciałbym przeprosić za ten budynek, no więc przepraszam."

/dziekan

Kamienica przy ul. Nowowiejskiego, OlsztynFot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

 

WIĘCEJ O INWESTYCJI tutaj>>

Zadaszenie stadionu w Radomiu Zadaszenie stadionu w Radomiu źródło: radomiak.com.pl

1. MIEJSCE Strefa VIP z blachy falistej, Radom

MAKABRYŁA ROKU

1. MIEJSCE - Zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu

4744 głosów

inwestor: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu, projekt i wykonanie: ROSA-BUD

Makabryła Roku 2012Agencja Gazeta

Niedawno stadion klubu piłkarskiego Radomiak Radom zyskał częściowe zadaszenie, by chronić przed deszczem strefę VIP. Nowy dach z trapezowej blachy kosztował 150 tysięcy złotych! Wydaje nam się, że za takie pieniądze można wybudować coś atrakcyjniejszego. Nie uważacie?

Zgłoszenie nadesłał nasz czytelnik, który napisał, że inwestycja nie cieszy się w Radomiu dobrą sławą:

"Inwestycja stała się pośmiewiskiem i przykładem braku dobrego smaku. Warto przyjrzeć się tematowi."

Zadaszenie stadionu w Radomiuźródło: radomiak.com.pl

Inni komentowali pod artykułem:

"No Radom prowadzi naprawdę "dobrze" zainwestowane pieniądze jak ten dach ma chronić przed deszczem no chyba że nie będzie wiatru. Lepiej jakby za te 150 tysi ufundowali coś dla dzieci z sierocińca albo jakiejś szkoły np. sala informatyczna"

/Radomianin

"Strefa VIP jest bezkonkurencyjna"

/sybilla300

"'Wiata' w Radomiu wygrywa w cuglach tę konkurencję!"

/manissa

"Mogę się pochwalić sto razy ładniejszą wiatą na samochody na własnym podwórku. I oczywiście o wiele tańszą. Może władzom Radomia potrzebny jest kontakt do projektanta i wykonawcy?"

/magda

"Nie rozumiem dlaczego wygrywa to zadaszenie...Fakt, nie jest najwyższych lotów, właściwie nie jest żadnych lotów, budzi śmieszność, ale nie ingeruje tak mocno w pobliską zabudowę, sprawia dość neutralne wrażenie."

/sanderus

Zadaszenie stadionu w Radomiuźródło: radomiak.com.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Najbrzydsze budowle w Polsce

21.11.2010 SWIEBODZIN , POSWIECENIE NAJWIEKSZEGO NA SWIECIE POMNIKA CHRYSTUSA KROLA . Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (426)
MAKABRYŁA ROKU 2012 - koszmarna wiata z Radomia [WYNIKI PLEBISCYTU]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 71 razy 57

  Myślałem,aby zagłosować na strefę "VIP" która jest szczytem finezji architektonicznej lub na centrum Kultury które wygląda jak omamy naćpanego hipisa,ale przyznanie jednemu budynkowi tytuł makabryły to za mało. Projektanci dostaną nauczkę,ale te budynki i tak będą stać. Nikt ich nie zburzy, nikt sprawi,że czas się cofnie.Jedynie będzie można dalej narzekać.Dlatego jedynym słusznym wyborem była epidemia reklam. Może tytuł makabryły, zwróci większą uwagę społeczeństwa na tą jakże niekorzystną tendencję. Powód jest jeszcze jeden. Jest to tylko folia i można ją zawsze "zedrzeć z otoczenia" w przeciwieństwie do budynku. Istnieje też większe prawdopodobieństwo, że ten jakże prestiżowy tytuł sprawi,że krajobraz miejski w wielu miastach ulegnie poprawie, a nie tylko w jednym.

 • Gość: bet

  Oceniono 45 razy 11

  A mi żal tych projektantów. Poprostu nie wierze że to ich bujna wyobraźnia prowadzi do dziwnych form i słabych materiałów. Żal, że dla marnych groszy muszą się zgadzać na niedojrzałe pomysły inwestorów, urzędników i oczywiście cięcie kosztów.

 • Gość: Rexio

  Oceniono 26 razy 10

  Strefa Vipa to jest to! Nawet stadion narodowy nie poszczyciłby się takim luksusem!

 • Gość: Kate

  Oceniono 33 razy 1

  Większość z prezentowanych tu makabrył jest dość oczywista: Starogard, Radom, Szczecin, Racibórz, naklejki czy Olsztyn. Po pozostałych widać, że z nimi po prostu "coś nie tak": chociaż nowe to wyglądają już passe, przypominają nieudolną "inspirację" trendami, które właśnie przestają się podobać. Moją makabryłą roku będzie jednak osiedle w Gorzowie bo "może się podobać". Czarujący budynek otoczono ciasno "nowymi" dolepkami, które są większe, cięższe, bardziej zwarte, dominujące, etc. Brutalnie zniszczono urok poprzedniej zabudowy. W sposób fałszywy wykorzystuje się pałacykowatość miejsca jako jego atut jednocześnie zupełnie je niszcząc. Takie rozwiązanie jest znacznie gorsze niż jakieś nowe przyciężkawe, gęsto zabudowane osiedle.

 • Gość: kaspe

  Oceniono 53 razy -13

  Niektóre z tych przykładów to racja, ale większość to po prostu jojczenie i marudzenie ludzi, którym nic się nie podoba, bo takiż mają wspaniały wysublimowany gust architektoniczny, że koniec końców sami nie wiedzą co ma być jakie i dlaczego, ale jak ktoś powie: "makabra" to zgodnie przytakują, bo każda okazja do ponarzekania w Polsce jest dobra. Poza tym wszystko jest kwestią gustu w tej materii. Mi na przykład ekstremalnie nie podoba się budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jest toporny i bunkrowaty. Ale wiele osób uznaje go za klimatyczny i odpowiedni do zabudowy.
  W powyższym zestawieniu robi się jednak raczej raban o nic.

 • Gość: aga starz

  Oceniono 316 razy 288

  nie ma nic gorszego niż epidemia naklejania reklam oraz wieszania i stawiania bilbordów, która opanowała polskę!

 • Gość: Jotgie

  Oceniono 217 razy 171

  Choć chciałem głosować na Poznań, to jednak zadaszenie w Radomiu mnie kompletnie rozwaliło!

 • Gość: Sasanka

  Oceniono 299 razy 131

  galeria MM jest kontrowersyjna, owszem, ale do makabryl, z ktorymi tutaj ja zestawiono dosc jej daleko... nie rozumiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX