Kolejny wielki pomnik Jezusa, tym razem na Śląsku

24-metrowy posąg Jezusa Chrystusa Króla Polski stanął w Ustroniu u stóp Beskidów. Mimo, że jest o połowę mniejszy od tego w Świebodzinie, również wzbudza kontrowersje, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wszczął w sprawie pomnika postępowanie sprawdzające.
Gigantyczny Jezus z Ustronia. Gigantyczny Jezus z Ustronia.

Pomnik Jezusa w Ustroniu - kolejny gigant

Miłośnikom architektury Ustroń może być znany z futurystycznych hoteli-piramid, znajdujących się w dzielnicy uzdrowiskowej. Od niedawna w niewielkim miasteczku u stóp Beskidów stanęła kolejna budowla, która z pewnością zapadnie w pamięć - połyskujący w słońcu posąg Chrystusa wykonany ze stali nierdzewnej.

Montaż konstrukcji skończył się w ubiegłym tygodniu.

Gigantyczny Jezus z Ustronia. Gigantyczny Jezus z Ustronia.

Pomnik Jezusa w Ustroniu - kolejny gigant

Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce w ubiegły piątek przy kościele na zboczu góry Równica w Ustroniu Zawodziu.

posąg, jezus, świebodzin, makabryła, ustroń

Ustrońską figurę zaprojektował i wykonał krakowski artysta Robert Pigoń. Jej fundatorem jest mieszkaniec miasta, ten sam, który finansował także pobliski kościół pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Pomnik jest o połowę mniejszy od kontrowersyjnego posągu w Świebodzinie. Jego całkowita wysokość, na którą składa się ponad 10-metrowa figura i kilkunastometrowy postument, wynosi bowiem "tylko" 24-metry.

Na głowie, prócz korony cierniowej, figura ma nałożoną koronę królewską z osadzonymi w niej międzywojennymi orłami. Odmiennie od posągu w Świebodzinie, ustrońska figura nie posiada rozłożonych rąk. Zamiast tego dzierży insygnia królewskie - w prawej ręce berło, a w lewej jabłko.

Gigantyczny Jezus z Ustronia. Gigantyczny Jezus z Ustronia. Fot. Andrzej Drobik; Źródło: nasz-ustron.pl

Pomnik Jezusa w Ustroniu - kolejny gigant

Konstrukcja posągu przedstawiającego Jezusa Chrystusa jako Króla Polski, została oparta na stalowej ramie. Na nią nałożono ażurową powłokę z zespawanych ze sobą pasków stali nierdzewnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu posąg, mimo swojej monumentalnej formy, jest niezwykle lekki. Waży bowiem ok 2,5 tony.

posąg, jezus, świebodzin, makabryła, ustroń

Choć prace nad pomnikiem trwały już od ponad półtora roku, to jej ustawienie zaskoczyło mieszkańców. Zaskoczony nią był również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który wszczął postępowanie sprawdzające.

Gigantyczny Jezus z Ustronia. Gigantyczny Jezus z Ustronia.

Pomnik Jezusa w Ustroniu - kolejny gigant

Rzeźba zwrócona jest bokiem do kościoła. - To nasze świadome założenie, chcemy żeby Jezus obejmował swoimi ramionami całą Polskę, dlatego zwrócony jest na północ, w stronę całego kraju - tłumaczy fundator rzeźby w wywiadzie dla miejskiego portalu informacyjnego Nasz-Ustron.pl

Więcej o:
Komentarze (59)
Kolejny wielki pomnik Jezusa, tym razem na Śląsku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • 5m00tny

  Oceniono 26 razy 22

  Postawcie jeszcze więcej Jezusów! Taki trzydziestometrowy Jezus powinien stać w każdej gminie! A do tego Lech wysoki na pięćdziesiąt metrów trzymający w jednej ręce kulę ziemską a w drugiej berło. I w pozłacanej koronie. A przy wejściu do portu w Gdańsku przydała by się statua Jarosława, tylko wyższa od tej nowojorskiej! Najlepiej widoczna z kosmosu!

 • Gość: Deo

  Oceniono 21 razy 19

  Robię zrzutkę na wielkiego ludzkiego penisa większego od świebodzińskiego Jezusa! Na jego czubku będzie korona, na której znajdzie się taras widokowy. Jego cień będzie się przesuwał zależnie od pory dnia po obszarze całej Polski. To taki mój osobisty protest, że ch*ja kładę na urzędasów, którzy pozwalają oszpecać ten kraj tak pokracznymi pseudo pomnikami... Królów Polska już miała, nie potrzeba nam podrabianych z Biblii i innych bajek Disneya...

 • brytnej

  Oceniono 19 razy 17

  Odkrecana glowa to swietny pomysl! Mozna w miare potrzeby przerobic na papieza (jednego czy drugiego) albo Lecha Kaczynskiego. A w uzasadnionym wypadku nawet na Malysza.

 • kkkkota

  Oceniono 13 razy 13

  Wielki Jezus a obok reklamy burdeli na lawetach = Śląsk :/

 • tece92a

  Oceniono 11 razy 11

  Pioruny będą bić go w łeb - kto do tego dopuścił ?!

 • te_rence

  Oceniono 10 razy 8

  czuję absmak... estetyczny i duchowy

 • Gość: miszcz jedi

  Oceniono 8 razy 8

  Stone Henge, piramidy, piktogramy ...sory, kosmici nie mają szans!

 • Gość: fred

  Oceniono 6 razy 4

  wygląda jakby groził, Jak jakaś groźna postać z fantasy world?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX