Reklamy z czasów PRL-u. Doceńmy dziedzictwo minionej epoki!

Jesteś zainteresowany polską grafiką reklamową z czasów PRL-u? Zapraszamy do Łodzi, gdzie w najbliższą sobotę, odbędzie się inauguracja trasy turystycznej 'Śladami Łódzkich Murali'.
Mural Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Mural Zakładów Przemysłu Jedwabniczego "Pierwsza" w Łodzi Fot. Bartosz Stępień (www.murale.mnc.pl)

Śladami Łódzkich Murali

W Łodzi w czasach PRL-u zrealizowano około 200 murali, z których wiele prezentowało wysoki poziom artystyczny, nierzadko nawiązując do sztuki awangardowej. Obecnie z roku na rok ich liczba systematycznie maleje. Pomimo coraz większego zainteresowania tym nietypowym dziedzictwem minionej epoki, ginie ono pod warstwami styropianu lub nowego tynku.

Śladami łódzkich murali

Wycieczka "Śladami Łódzkich Murali" stanowi świetną okazję do zapoznania się z najciekawszymi przykłady ściennej grafiki reklamowej z minionej epoki. Dodatkowo podczas sobotniej inauguracji szlaku turystycznego przewidziano szereg atrakcji mających wprowadzić uczestników w klimat epoki- począwszy od gry miejskiej dotyczącej tematyki murali, poprzez stoisko z oranżadą i peerelowskimi rarytasami, po "muralowe" nadruki na koszulkach zaprojektowane przez studio graficzne "Fajne Chłopaki" oraz Katarzynę Jasińską. Całość zakończy wystąpienie Bartosza Stępnia, który opowie o historii poszczególnych łódzkich murali oraz o ich twórcach.

Wydarzenie zorganizowała grupa "Ratujmy Łódzkie Murale" we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

Mural ZPB im. Armii Ludowej zaprojektowany przez Andrzeja Feliksa Szumigaja Mural ZPB im. Armii Ludowej zaprojektowany przez Andrzeja Feliksa Szumigaja fot. Bartosz Stępień (www.murale.mnc.pl)

Reklamy z czasów PRL-u

Pierwsze murale powstały w Łodzi w latach 60. Ogółem do 1989 roku zrealizowano ich około 200. Nie były to reklamy w pełnym tego słowa znaczeniu - wobec braku wolnego rynku przedsiębiorstwa nie musiały w zasadzie walczyć o klienta. Wiadomo było, że obywatel oszczędza w PKO, a produkty dewizowe kupuje w Baltonie lub Peweksie.

Projekt muralu ZPB im. Armii Ludowej

Obok przedsiębiorstw ogólnopolskich na łódzkich ścianach reklamowały się także miejscowe zakłady przemysłu włókienniczego (np. ZPB im. Armii Ludowej, Zakłady "Pierwsza"). Murale niejednokrotnie stawały się także nośnikami treści społecznych i były np. elementami kampanii antynikotynowej.

Mural Zjednoczenia Przemysłu Dziewiarskiego i Pończoszniczego zaprojektowany przez Andrzeja Feliksa Szumigaja

Mural Zjednoczenia Przemysłu Dziewiarskiego i Pończoszniczego- pierwszy projekt Andrzeja Feliksa Szumigaja

Mural Mural "Pewexu" czyli popularny Motyl Fot. Bartosz Stępień

Motyla i abstrakcja

Formy murali stopniowo ewoluowały. Początkowo, w latach 60. i na początku 70., charakteryzowały się one znaczną dosłownością. Później jednak twórcy zaczęli odwoływać się do dalekich skojarzeń, by w latach 80. zwrócić się ku całkowitej abstrakcji. Malowidła były zupełnie oderwane od produktu i stawały się raczej popisem kunsztu artystycznego, niż reklamą. Jednym z najlepszych reprezentantów tego nurtu jest mural ZPB im. Armii Ludowej. Innym malowidłem tego typu jest mural Pewexu, popularny Motyl, pierwotnie wykonany jako przeskalowany raster.

Mural reklamujący odzież damską "Lido"

Mural Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Olimpia"

Śladami łódzkich murali - pocztówka. Mural Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Śladami łódzkich murali - pocztówka. Mural Zakładów Przemysłu Jedwabniczego "Pierwsza" Źródło: Śladami łódzkich murali

Największa w Polsce galeria grafiki reklamowej

Obecnie w Łodzi znajduje się kilkadziesiąt stosunkowo dobrze zachowanych murali. Przy sporej dozie szczęścia na poszczególnych murach dostrzec można ślady kilkudziesięciu kolejnych. Wszystkie one tworzą wyjątkową ekspozycję grafiki użytkowej z czasów PRL-u w mieście-galerii.

Śladami łódzkich murali - pocztówka. Mural Parku Kultury i WypoczynkuŚladami łódzkich murali - pocztówka. Mural ZBP im. Armii Ludowej

Nieistniejący mural Nieistniejący mural "Otexu" fot. Tomasz Snopkiewicz (www.murale.mnc.pl)

Ratujmy łódzkie murale

Na przestrzeni lat wiele interesujących murali zostało zniszczonych- w skutek rozbiórki budynku na którym były namalowane, przemalowania, ocieplenia ściany... Dziś podejmowane są starania by uratować chociaż część tego szczególnego dziedzictwa minionej epoki. O łódzkie murale walczy między innymi grupa o wiele mówiącej nazwie "Ratujmy łódzkie murale", jeden z twórców projektu nowego szlaku turystycznego w mieście.

źródło: www.murale.mnc.pl

Nieistniejący mural Sklepu Branżowego "Moda"

Nieistniejące murale, które już zniknęły z krajobrazu miasta, zostały utrwalone w obiektywie Tomasza Snopkiewicza w końcu lat 70.

Nieistniejący mural studia fotografii

Więcej o:
Komentarze (16)
Reklamy z czasów PRL-u. Doceńmy dziedzictwo minionej epoki!
Zaloguj się
 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  po ch.uj tyle slajdów?

 • Gość: frog1

  Oceniono 1 raz 1

  Ta z renesansową panią rzeczywiście ładna.

 • Gość: bernadetta

  0

  W moim mieście właśnie zamalowano mural straży pożarnej. Pewnie odnowienie go byłoby "zbyt kosztowne" dla miasta. Nasze lokalne władze wolą inwestować w stawianie kolejnych pseudonowoczesnych paskudztw. I taniej, i łatwiej, a w mediach będzie głośno i mieszkańcy bardziej docenią... Wartość artystyczna czy historyczna spada na dalszy plan... Takie czasy.

 • Gość: Nouran

  0

  Mais de9fini ainsi, est-il l homme repre9sente9 sur la croix ?S il ne l est pas, de9figurer cette repre9sentation n est pas blasphe9mer.

 • Gość: K

  0

  @łodziak specjalnie dla ciebie, bo widzę że w czytaniu mało jesteś biegły:

  p r z e d F a b r y c z n ą

 • zbig1113

  0

  @tow.stalin
  Zacznij więc burzyć bloki pobudowane w "tamtej epoce", bo to w końcu jej dziedzictwo.

 • tadeusz542

  0

  Jaki był szczyt bezczelności w Polsce Ludowej?
  - Wskoczyć za ladę PEWEKSU i poprosić o azyl polityczny.
  Każda epoka ma swoje reklamy - PRL- też miał , nie znali bilbordów to robili murale.
  Zasadniczo w Polsce Ludowej reklama nie była potrzebna bo każdy towar natychmiast znajdował nabywcę
  ale chodziło o to żeby swoim artystom dać robotę i pieniążki..

 • Gość: łodziak

  0

  @Gość: K
  to gdzieś ty wysiadł łosiu

 • rabbinhood

  0

  niedorzeczny pomysł. Po pierwsze nieekologiczny, bo budynki powinny ulec termomodernizacji, a obecny stan jest nieekologiczny. Po drugie są one nieestetyczne i lepiej gdy znikną. Po trzecie jeśli ktoś czuje się z nimi zwiazany, to niech je zdemontuje tak jak zdemontowano freski Bruno Schultza, i wywiezie gdzieś na pustynię, syberię, albo dno morskie. Osobiście gdybym miał coś zmieniać w Łodzi to wszystkie kamienice Śródmieścia o nieokreślonym stylu, lub pozbawione go, nakazał bym zrestajlingować na secesję. Koszt wcale nie taki wielki, a efekt byłby piorunujący. Jak ktoś chce zobaczyć murale to powinien polecieć na dzień do Belfastu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX