Młodzi polscy architekci w Łodzi

WWAA, BudCud, Beton i inni architekci młodego pokolenia zawitają 7 października w polskiej stolicy tekstyliów. Wystawą 'Awangarda jutra?' zainauguruje działalność Centrum Architektury i Wzornictwa.
Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy "Awangarda jutra?" odbędzie się 7 października 2011 o godzinie 18.30 w siedzibie Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi przy ul. Fabrycznej 5. Źródło

Młodzi polscy architekci - awangarda jutra

O idei stworzenia Centrum Architektury i Wzornictwa jego twórcy mówią: "Naszym celem jest stworzenie miejsca łączącego cechy galerii, centrum promocji oraz consultingu. To rodzaj think tanku, którego osią będzie multidyscyplinarna galeria prezentująca osiągnięcia z pogranicza architektury, wzornictwa oraz marketingu".

Inauguracyjna wystawa "Awangarda jutra?" ma przybliżyć szerszej publiczności dokonania młody polskich architektów. Myślą przewodnią jest prezentacja samego procesu twórczego, który bywa równie ważny jak efekt finalny aktu twórczego. Architektura stworzona przez różnych projektantów może wyglądać tak samo lub podobnie, ale procesy stojące za ruchami ją rozwijającymi nigdy nie są identyczne.

Podczas otwarcia CAiW prace zaprezentują: 137kilo, Aleksandra Wasilkowska, Beton, BudCud, Centrala, Karol Żurawski, Maciej Jakub Zawadzki, Marcin Kwietowicz, Michał Piasecki, MOOMOO, NArchitekTURA, Re, WWAA.

Bryła przygotowała dla Was krótkie informacje o pracowniach, które prezentowane będą na wystawie "Awangarda jutra?":

Rewitalizacja Rynku w Jordanowie, projekt konkursowy- NArchitekTURA i AKG

Prace autorstwa studia projektowego 137kilo będą prezentowane w ramach wystawy Prace autorstwa studia projektowego 137kilo będą prezentowane w ramach wystawy "Awangarda jutra?" źródło: www.awangardajutra.pl

137kilo

137kilo to młode warszawskie studio projektowe założone w 2006 roku przez Zofię Strumiłło-Sukiennik oraz Jana Sukiennika. Zainteresowania architektów wpływają na charakter działalności pracowni, która zajmuje się przede wszystkim opracowywanie obiektów kultury w małej i średniej skali oraz wnętrz z zastosowaniem nietypowych rozwiązań formalnych.

Projekt służewskiego domu kultury (wraz z WWA Architekci)

Obecnie realizowany jest Służewiecki Dom Kultury według zwycięskiego projektu konkursowego przygotowanego przez 137kilo we współpracy z innym stołecznym biurem - WWAA.

Jeden z projektów autorstwa Aleksandry Wasilkowskiej. Jeden z projektów autorstwa Aleksandry Wasilkowskiej. źródło: awangardajutra.pl

Aleksandra Wasilkowska

Aleksandra Wasilkowska, architektka i artystka, od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną. Zajmuje się nowymi modelami produkcji wiedzy o mieście (samoorganizacja, techniki partycypacyjne, mechanizmy powstawania nieformalnych przestrzeni publicznych), a także praktyką - projektowaniem domów, wnętrz, wystaw i instalacji.

W 2011 roku w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie stworzyła "Wehikuł Czasu"- instalację z pozostałości dawnej dworcowej informacji wizualnej. Konstrukcja przypominająca wieżę unosiła zwiedzających ku górze, przenosząc ich w czasie i przestrzeni.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!

Podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku wspólnie z Agnieszką Kurant przygotował instalację "Wyjście awaryjne" będącą próbą przekroczenia logiki miejskiej rzeczywistości poprzez stworzenie ?przenośnych dziur teleportacyjnych?.

Instalacja "Emergency exit" w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji.

CZYTAJ TAKŻE:

Polska trampolina w Wenecji

Jednym z przedstawicieli młodej polskiej awangardy architektonicznej obecnych na wystawie będzie grupa projektowa Beton. Jednym z przedstawicieli młodej polskiej awangardy architektonicznej obecnych na wystawie będzie grupa projektowa Beton. źródło: www. awangardajutra.pl

Beton

Twórczość pracowni Lecha i Marty Rowińskich z biura projektów"Beton" to w dużej mierze działania z pogranicza architektury oraz projektowania grafiki, tkaniny i scenografii. Pierwszy raz szersza publiczność miała okazję zapoznać się z ich niebanalnymi projektami w Kinie Letnim warszawskiego CSW, dla którego zaprojektowali Ściemniacz. Określony jako "Zabójca nudnych krzeseł" był miękką poliuretanową powłoką dzięki której tradycyjne siedziska zmieniały formy.

Wyjątkowym dziełem stricte architektonicznym autorstwa pracowni Beton jest kościół Votum Aleksa w Tarnowie. Ascetyczna bryła realizowana przy użyciu prostych, lokalnych materiałów doskonale wpisuje się zarówno w krajobraz jak i miejscową tradycję budowlanych nie tracąc przy tym nowoczesnego charakteru.

Kościół Votum Aleksa w Tarnowie.

źródło: beton-on.pl

Za projekt Wotum Aleksa Beton zakwalifikowano do finału konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe.

CZYTAJ O NIETYPOWYM KOŚCIELE>>>

BudCud, młodzi architekci z Krakowa, zaprezentują swoje projekty oraz zapis procesu twórczego w Centrum Architektury i Wzornictwa. BudCud, młodzi architekci z Krakowa, zaprezentują swoje projekty oraz zapis procesu twórczego w Centrum Architektury i Wzornictwa. źródło: www.awangardajutra.pl

BudCud

Krakowska pracownia BudCud została założona w 2007 roku przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, a obecnie prowadzona jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę. Ich projekty to poszukiwania na pograniczu architektury i urbanistyki, których koncepcja tworzona jest w oparciu o identyfikację kontekstu i oczekiwań użytkowników.

Centrum SPA na prawym brzegu Wisły w Warszawie

Jednym z interesujących pomysłów autorstwa projektantów z BudCud była koncepcja zagospodarowania prawego brzegu Wisły w Warszawie. Architekci zaprojektowali budynek-molo podkreślający linię brzegową i łączący ją z rzeką. Wewnątrz miało się mieścić centrum SPA z saunami, jacuzzi, a także restauracjami i kafejkami.

CZYTAJ O KRÓLESTWIE SAUN:

Prawy brzeg Wisły królestwem saun>>>

Projekt rozbudowy ASP na Wybrzeżu Kościuszkowskim, projekt- Karol Żurawski Projekt rozbudowy ASP na Wybrzeżu Kościuszkowskim, projekt- Karol Żurawski źródło: karolzurawski.com

Karol Żurawski

Architekt Karol Żurawski od 2010 roku projektuje pod okiem laureata nagrody Pritzkera Petera Zumthora. Wcześniej praktykował w biurze Christiana Kereza. Wpływ obu mistrzów jest widoczny w pracach Żurawskiego- ascetycznych formach, szacunku w traktowaniu materii. Te cechy dostrzegalne są zarówno w koncepcja budynków takich jak nowe skrzydło Akademii Sztuk Pięknych na Wybrzeżu Kościuszkowskim, jak i obiektach o zupełnie innej skali. Wśród tych drugich wymienić można niezwykle sugestywny projekt krzyża upamiętniającego Jana Pawła II czy pozornie zwyczajną ławkę z drewna sosnowego.

Krzyż upamiętniający JP II, projekt- Karol Żurawski

Ławka z drewna sosnowego, projekt- Karol Żurawski

źródło: karolzurawski.com

Podczas wystawy Podczas wystawy "Awangarda jutra?" swoje prace zaprezentuje m.in. Maciej Jakub Zawadzki Źródło: www.awangardajutra.pl

Maciej Jakub Zawadzki

Maciej Jakub Zawadzki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jako jedyny Polak znalazł się na liście najlepszych absolwentów szkół projektowania magazynu Wallpaper. Redaktorów brytyjskiego pisma zaintrygowały dynamiczne, spiralne formy muzeum uchodźców latynoamerykańskich w Miami, nie będące jedynie zabiegiem estetycznym, ale mające silne uzasadnienie w koncepcji obiektu. Skręcona spirala podkreśla dramatyczne życie uchodźców z Ameryki Łacińskiej, ale także ma zminimalizować siłę naporu dużych wiatrów i fal. Zawadzki podkreśla także fakt iż, inspirację stanowiły dla niego wizjonerskie projekty Oscara Niemeyera.

źródło: www.m-j-z.eu

Maciej Jakub Zawadzki zdobywał doświadczenie korzystając ze stypendium w Saint-Lucas School of Architecture w Brukseli oraz pracując w najlepszych warszawskich biurach projektowych. W chwili obecnej  jest związany z jednym z najbardziej uznanych biur na świecie - kopenhaskim BIG prowadzonym przez Bjarke Ingelsa.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Polski projekt w Miami>>>

Aranżacja przestrzeni według warszawskiej pracowni WWAA Aranżacja przestrzeni według warszawskiej pracowni WWAA źródło: awangardajutra.pl

WWAA

Warszawska pracownia architektoniczna założona w 2006 roku przez Natalię Paszkowską i Marcina Mostafę jest obecnie jedną z wiodących młodych grup projektowych w Polsce. W przeciągu zaledwie dwóch lat biuro wygrało dwa ważne konkursy - na projekt Pawilonu Polskiego podczas Expo 2010 w Szanghaju oraz będącą obecnie w fazie realizacji koncepcję Służewskiego Dom Kultury (wspólnie z pracownią 137kilo).

więcej zdjęć >>>

Jednym z ostatnich projektów autorstwa WWAA prezentowanym w mediach był zwycięski projekt w konkursie na kiosk Lotto. Prezentuje on cechy charakterystyczne dla twórczości projektantów- klarowność idei i oryginalne rozwiązania formalne.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ PRACOWNI:

Pawilon w Szanghaju BRYŁĄ ROKU 2010

Zamiast żółtej budy - nowoczesny pawilon Lotto

Jury przyznało ANTYKATALOGOWCA

Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć prace Marcina Kwietowicza oraz poznać sekrety procesu twórczego, który za nimi stoi. Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć prace Marcina Kwietowicza oraz poznać sekrety procesu twórczego, który za nimi stoi. źródło: www.awangardajutra.pl

Marcin Kwietowicz

Marcin Kwietowicz to projektant zajmujący się działaniami na granicy architektury, projektowania wnętrz i mebli, scenografii i wystawiennictwa. Dbając o indywidualny charakter poszczególnych realizacji często angażuje w swoje projekty rzemieślników. W ten sposób wzbogaca je o autorskie rozwiązania wykonawcze bardzo wysokiej jakości.

Wnętrze zaprojektowanie przez Marcina Kwietowicza

Kwietowicz, wspólnie z Piotrem Brzozą, jest autorem projektu domu jednorodzinnego w Warszawie- zaskakującego, minimalistycznego obiektu, który od strony ulicy prezentuje jedynie monolityczną ścianę w kolorze grafitu. Takie rozwiązanie było efektem dążeń do zapewnienia mieszkańcom jak największej dozy prywatności. Obiekt otwiera się na wewnętrzne podwórze, gdzie stworzona została enklawa odcięta całkowicie od otoczenia.

Fot. Juliusz Sokołowski

Podczas wystawy Podczas wystawy "Awangarda jutra?" swoje prace zaprezentuje m.in. Michał Piasecki. Źródło: www.awangardajutra.pl

Michał Piasecki

Michał Piasecki jest niezależnym projektantem i konsultantem zajmującym się wykorzystaniem zaawansowanych technik cyfrowych wspomagających projektowanie. Stosuje projektowanie wspomagane algorytmicznie w architekturze, projektowaniu produktu i grafice. Jako konsultant współpracuje polskimi i zagranicznymi biurami, pracując nad zagadnieniami związanymi z architekturą i wzornictwem.

Projektowanie wspomagane parametryzacją

źródło: michalpiasecki.com

Michał Piasecki tworzy niestandardowe oprogramowanie, skrypty i modele parametryczne dla projektantów produktu, architektów i grafików. Umożliwiają one uzyskanie złożonych form i optymalizację rozwiązań.

Na wystawie inaugurującej działalność Centrum nie mogło zabraknąć prac łódzkiej pracowni MOOMOO. Na wystawie inaugurującej działalność Centrum nie mogło zabraknąć prac łódzkiej pracowni MOOMOO. źródło: www.awangardajutra.pl

MOOMOO

Projekty MOOMOO, teoretycznie zakorzenione w architekturze neomodernistycznej, zaliczyć można wśród nurtu międzynarodowego minimalizmu - piszą na stronie www.awangardajutra.pl organizatorzy wystawy.

Wśród młodych twórców obecnych na wystawie Wśród młodych twórców obecnych na wystawie "Awangarda jutra?" obecni będą także architekci z grupy projektowej NArchitekTURA. źródło: www.awangardajutra.pl

NArchitekTURA

Architekt Bartosz Haduch oraz założona przez niego w 2007 roku grupa projektowa NArchitekTURA koncentruje swe zainteresowania na badaniu relacji między architekturą a naturą (co określa już sama jej nazwa). Multidyscyplinarne działania pracowni obejmują projekty z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu oraz mody, grafiki i wzornictwa.

Jednym z priorytetów dla architektów z NArchitekTURY jest łączenie nowej architektury z istniejącej kontekstem. Taka postawa decyduje o tym, iż praktycznie każdy z projektów ich autorstwa jest zupełnie inny, odmienny od reszty, a jednocześnie mocno związany z konkretną lokalizacją.

Rewitalizacja Rynku w Jordanowie, projekt konkursowy- NArchitekTURA i AKG

źródło: narchitektura.pl

Na wystawie Na wystawie "Awangarda jutra?" nie zabraknie także prac architektów z pracowni Re. źródło. www.awangardajutra.pl

Re

Twórczość pracowni Re najlepiej charakteryzują słowa działających z niej architektów, Piotra Michalewicza i Mateusza Tańskiego: "Architektura musi być dobrym rzemiosłem, ale odróżnia nas to iż chcemy by była czymś więcej. Jakość naszych działań określa używana przez nas technologia, posiadana wiedza, zaangażowanie oraz emocje które odróżniają architekturę od budownictwa. Chcemy, żeby te emocje pozostawiały czytelny ślad w przestrzeni jaką współtworzymy". ( awangardajutra.pl)

Doświadczenie zdobyte podczas pracy w renomowanych pracowniach w Paryżu i Nowym Jorku powoduje, iż poszczególne rozwiązania projektowe opracowane przez Re są połączeniem elegancji, nowoczesnej technologii oraz kompleksowej odpowiedzi na zadany temat.

Pracownia architektoniczna RE

źródło: awangardajutra.pl

Jakub Szczęsny będzie jednym z młody polskich twórców, którzy zaprezentują swoje prace podczas wystawy Jakub Szczęsny będzie jednym z młody polskich twórców, którzy zaprezentują swoje prace podczas wystawy "Awangarda jutra?" Źródło: www.awangardajutra.pl

Centrala i Jakub Szczęsny

Grupa projektowa Centrala to założony przez Krzysztofa Banaszewskiego, Małgorzatę Kuciewicz oraz Jakuba Szczęsnego kolektyw, którego działania wychodzą daleko poza ramy architektury i urbanistyki. Wśród najważniejszych realizacji Centrali wymienić należy tymczasowy pawilon informacyjny przy Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Rozpięta na stalowym rusztowaniu membrana o organicznym kształcie nawiązuje do formy tradycyjnego żydowskiego namiotu, miejsca spotkań.

OHEL- tymczasowy pawilon informacyjny przy Muzeum Żydów Polskich

Innym przykładem niekonwencjonalnego podejścia do tradycyjnego tematu jest projekt domu w Podkowie koło Warszawy czy dom w szczelinie przy ulicy Żelaznej. Pierwszy z nich, w chwili obecnej realizowany, to parterowa rozczłonkowana geometryczna bryła z licznymi atriami. Jej kształt wynika bezpośrednio z układu drzewostanu istniejącego na działce, do którego dostosowano rozplanowanie architektury. Druga z realizacji jest szczególną instalacją artystyczną. Plomba zlokalizowana w szczelinie między budynkami z jednej strony ma być wyposażona we wszystko co znajduje się w budynku mieszkalnym, z drugiej zaś- ze względu na gabaryty (szerokość od 92 do 152cm) będzie niezgodny z przepisami.

Dom w Podkowie pod Warszawą

CZYTAJ O DZIWNYM DOMU TUTAJ>>>

Więcej o:
Komentarze (9)
Młodzi polscy architekci w Łodzi
Zaloguj się
 • Gość: Dżi

  Oceniono 3 razy 1

  Sztuka dla sztuki mnie nie interesuje. Dlatego wybrałęm architekture... jest blisko inżynierii, stoi na ziemi i służy ludziom. Kocham architekture nowoczesną ale fakt faktem - To wszystko musi mieć sens - BEZ ściemy

 • Gość: o bosze!

  0

  kto wpadł na tak denny tytuł? awangarda jutra? buhahahahahaaaa

 • Gość: znawca

  0

  Zawadzki - najbardziej ekspresyjna forma; Wasilkowska - balansuje pomiedzy sztuka, a architektura; Szczesny - wieczny eksperyment; Zurawski - niebywala wrazliwosc; Piasecki - konsultant najnowszych technologii; WWAA - pomysl i realizacje; MOOMOO - pr jakich malo; budcud - dobra, luzna architektura; Kwietowicz - spadkobierca awangardy; modelina - holistyczne podejscie do roznych aspektow - od deweloperki po instalacje; beton - material + detal; NArchitekTURA - badania nad relacjami pomiedzy architektura i natura; 137kilo - szczera walka z roznymi skalami.

  Ktos dobrze zauwazyl, ze pytajnik zazwyczaj konczy zdania pytajace, a slowo "jutra" jest zapowiedzia. Badz, jej brakiem. Powtarzalnosci tu nie widze, natomiast wiele aspektow, ktore pozwalazja przypisac, albo przynejmniej zapytac o przynaleznosc do awangardy kazdego z uczestnikow.

 • jeannouvel

  0

  a tam awangarda;) beton fajny, normalny jest i się nie sadzi. nie ma już awangardy tylko lepsi i gorsi hipsterzy architektoniczni. awangardowy jest ingarden, konior czy bolesław stelmach! czy Wy ludzie internetu nie macie? co druga pracownia z japoni jest tak awangardowa jak te tutaj. to się nazywa norma. jak będę w pobliżu to wpadnę na tę imprezę, a co tam. może być przecież fajnie, może na piwo pójdziemy. robert konieczny jest awangardowy, jedzie projekty od A do Z. stworzył te wszyskie inne pracownie niechcący;) gdzie tamizo? już zapomnięliście, że są w Łodzi i że byli pierwsi w tym rejonie z takimi prodżektami? jakoś nie widzę ich wymienionych..szkoda! taka nasza krajowa dupa Wallpaperowa. Wallpaper kosztuje 35 zeta, są bardziej tęgie tytuły. Jest AR, AD, MARK i kupa innych równych sobie gazet. Ile jeszcze łykniecie bajek o projektach? how much is the fish? wszystko musi być takie pudelkowate? where is north? inicjatywa jest jak najbardziej zacna tylko odczuwam przesyt wzajemnej lepkości emocjonalnej. szkoda, żeby wyszła z tego peczakcza w stylu: tu daliśmy to a tu to i to to tam bo to to nie tu. miło byłoby usłyszeć odrobinę niearchitektonicznego luzu u młodych architektów zanim ich zjedzą rury zwiku i macki zudu;) trzymam kciuki za betonów!;) no offense, ale błagam o jakiś dystans do takich inicjatyw!

 • Gość: EL

  0

  dlatego w tytule wystawy jest znak zapytania- kurator nie twierdzi że to "awangarda jutra" lecz pyta czy ci młodzi architekci taką awangardą są.
  moim skromnym zdaniem- nie, bo ich dotychczasowe dokonania raczej nie mieszczą się w definicji słowa "awangarda"

 • Gość: musiszsieprzedstawic

  0

  Prawie każda z tych pracowni może wg mnie pochwalić się interesującymi projektami, niektórzy mają nawet realizacje. Ryzykowne jest jednak nazywanie tego awangardą. Większość rozwiązań już skądś znamy (np. perforacje, ornamenty, moduły). Język komunikacji z odbiorcą to ordynarne archi porno - wymuskane wizualizacje. No i wreszcie samo napinanie muskułów - kto wyrzeźbi ładniejszy kształt. Przecież to jest mainstream. Nie wystarczy wysłać parę maili do szmatławego Wallpapera żeby od razu być awangardą. Więcej tu popisywania się niż rzetelnej pracy, chociaż - dla porządku - najmniej dotyczy to: WWAA, Kwietowiczowa i betonu.

 • Gość: Małgiorzata

  0

  Tylko WWAA się broni pawilonem z Expo, reszta cienko.

 • Gość: ree

  0

  Co najwyżej dwa z tych biur pokazują coś, co można by ewentualnie wrzucić do dużego worka z napisem "awangarda" - Re (z pewną taką nieśmiałością) i Zawadzki (więcej tu jednak przypadku niż świadomej kontroli). Reszta to pogrobowce modernizmu czyli historyści - wykopani przez ich gazetowych kolegów.

 • Gość: Archibald

  Oceniono 1 raz -1

  Lans Wawa Internaszynal Promołszon !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX