Awangarda na prowincji - Ośrodek Zdrowia w Gierałtowicach

Czy można stworzyć ambitną i nowoczesną architekturę na prowincji? Barbara i Oskar Grąbczewscy, autorzy budynku Ośrodka Zdrowia i Ośrodka Pomocy Społecznej w Gierałtowicach, udowadniają, że jest to możliwe.
Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci fot: Tomasz Zakrzewski

Ośrodek Zdrowia/Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach

Zaprojektowany przez pracownię OVO Grąbczewscy Architekci budynek Ośrodka Zdrowia i Ośrodka Pomocy Społecznej w Gierałtowicach łączy w sobie kosmopolityczny charakter architektury modernistycznej z lokalnym śląskim kolorytem. Koncepcja, wyłoniona jako laureat I nagrody w konkursie realizacyjnym w 2007 roku, wprowadza nową jakość w krajobraz gminy, a jednocześnie nie stanowi elementu obcego. Umiejętne operowanie skalą architektury oraz detalem sprawia, że realizacja Barbary i Oskara Grąbczewskich jest nowoczesna, ale jednocześnie swojska.

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

fot. Barbara i Oskar Grąbczewscy

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci fot. Tomasz Zakrzewski

Modernistycznie i tradycyjnie

Prostopadłościenna bryła na planie trapezu nawiązuje do okolicznych budynków o prostych formach i płaskich dachach. Elewacje ośrodka obłożono przepalanym klinkierem o chropowatej, nieregularnej fakturze, który stanowi odniesienie do regionalnych tradycji budowlanych. Płaskie powierzchnie ścian zostały przeprute licznymi prostokątnymi otworami okiennymi o jednakowych wymiarach, obracanymi i zestawianymi w pionie i w poziomie, zależnie od potrzeb.

Architekci wyraźnie podkreślili strefy wejściowe, które zlokalizowana zostały w centralnej partii elewacji zachodniej (wejście do Ośrodka Pomocy Społecznej) oraz wschodniej (wejście główne). Szeroki, całkowicie przeszklony pionowy pas biegnie przez pełną wysokość elewacji dzieląc bryłę na dwie części. Dodatkowo wejście główne zaakcentowane zostało poprzez wycofanie szklanej ściany względem lica elewacji. Powstał w ten sposób portyk, który stanowi silny akcent kompozycyjny i przełamuje jednostajny wyraz prostej bryły. Jednocześnie nadaje on bardziej oficjalny charakter kameralnemu założeniu, które to działanie wydaje się być jak najbardziej pożądane w obiekcie pełniącym funkcję publiczną.

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

fot. Tomasz Zakrzewski

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci fot. Tomasz Zakrzewski

Budynek odporny na szkody górnicze

Projektując budynek w Gierałtowicach, architekci z pracowni OVO Grąbczewscy zmuszeni byli zmierzyć się z niebagatelnym problemem, jaki stanowiły szkody górnicze. Teren, na którym wzniesiono ośrodek zalicza się do III kategorii szkód w pięciostopniowej skali. Obiekt został więc posadowiony na podwójnym ruszcie żelbetowym, przy czym pomiędzy rusztem dolnym i górnym umieszczono siłowniki, które w razie konieczności umożliwią jego wypoziomowanie. Ponadto konieczne stało się wprowadzenie dodatkowej konstrukcji usztywniającej całą bryłę. Na wysokości stropu międzykondygnacyjnego oraz stropodachu wprowadzono żelbetowe ściągi spinające strukturę, które pozostały widoczne w strefach wejściowych. Wykorzystano je jako element informacji wizualnej umieszczając na nich napisy mówiące o funkcji obiektu.

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci - wnętrze

fot. Tomasz Zakrzewski

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci- poczekalnia z namalowanym na ścianach komiksem zaprojektowanym przez syna architektów, Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci- poczekalnia z namalowanym na ścianach komiksem zaprojektowanym przez syna architektów, fot: Tomasz Zakrzewski

Komiks na ścianach

Oszczędna, niemalże minimalistyczna estetyka form zewnętrznych znajduje swoją kontynuację we wnętrzach ośrodka. Chropawe ceglane powierzchnie, stal oraz szkło ze strefy wejściowej ustępują tam miejsca gładkim, białym tynkom oraz prostym elementom wyposażenia wnętrz. Na jednej ze ścian w poczekalni Ośrodka Zdrowia namalowany został komiks zaprojektowany przez 13 letniego syna architektów. Stanowi on element identyfikacji wizualnej, który ożywia ascetyczną przestrzeń i przemawia w sposób niewerbalny do najmłodszych pacjentów.

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci - wnętrze

fot. Tomasz Zakrzewski

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach- projekt konkursowy autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach- projekt konkursowy autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci źródło: OVO Grąbczewscy Architekci

To jeszcze nie wszystko...

Budynek Ośrodka Zdrowia i Ośrodka Pomocy Społecznej stanowi zaledwie część planowanego założenia. Kompozycję dopełni Gminny Ośrodek Kultury, również zaprojektowany przez pracownię OVO Grąbczewscy Architekci, który ma zostać zrealizowany w latach 2012-2014. Powtarza on główne założenia i rozwiązania formalne obecne w istniejących obiekcie- proste formy, ceglane powierzchnie ścian przeprute prostokątnymi oknami, wyraźnie podkreślona centralna strefa wejściowa. Jego fasada frontowa ma zostać ukształtowana w podobny sposób jak w przypadku omawianego budynku Ośrodka, dzięki czemu ukośna linia zabudowy wyznaczy nową pierzeję niewielkiego trapezoidalnego placu otwierającego się na główny wjazd do Gierałtowic. W zamyśle projektantów ma on stać się bramą do Gierałtowic i główną przestrzenią publiczną gminy.

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach- projekt konkursowy autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

źródło: OVO Grąbczewscy Architekci

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci fot: Tomasz Zakrzewski

Wyróżnienia i nagrody

Realizacja autorstwa Barbary i Oskara Grąbczewskich stanowi przykład obiektu niemalże perfekcyjnie wcielającego w życie ideę zgodności środków i celu. Stworzono kameralną i skromną architekturę, która swym charakterem odpowiada mieszczącym się wewnątrz funkcjom, a jednocześnie harmonijnie komponuje się z otoczeniem. Cechy te zostały docenione nie tylko przez jury konkursowe, ale także przez polskie i zagraniczne środowisko architektoniczne.

Projekt Ośrodka Zdrowia/Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w 2009 uzyskał wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO w Mińsku. W 2011 roku nominowano go do nagród Wienerberger Brick Award, Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

fot. Tomasz Zakrzewski


Ośrodek Zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach

Autorzy projektu: : OVO Grąbczewscy Architekci - Barbara Grąbczewska i Oskar Grąbczewski (zagospodarowanie terenu, architektura i wnętrza), Marek Grąbczewski (mural/komiks)

Konkurs realizacyjny : I nagroda 2007 r.

Projekt : 2007-2009 r.

Realizacja : 2009 -2010 r.

Więcej o:
Komentarze (15)
Awangarda na prowincji - Ośrodek Zdrowia w Gierałtowicach
Zaloguj się
 • Gość: kittin

  Oceniono 3 razy 3

  Jak na Polskę to bardzo udany projekt. Gratulacje

 • stanwewnetrzny

  Oceniono 4 razy 2

  Aż się nie chce wierzyć że to w Polsce, że tutaj ktoś jeszcze myśli o przestrzeni publicznej -żeby była ładna. Że ktoś nie ma tego w d... Zwłaszcza z dala od dużych miast. Brawo!

 • pedro-ss

  Oceniono 2 razy 2

  poczytaj opis budynku, fragment o szkoda gorniczych. Jedno ci powiym, gruby fedrujom sam fest.

  Jesli ktos chce sie przeciwstawic temu to juz do mnie jest ambitny. Ktos kto zleca taki budynek na malo ciekawej prowincji jest ambitny. Po za tym budynek swoim konserwatywnym bardzo dobrze wpisuje sie w okolice. Supa!

 • Gość: nuanda

  Oceniono 1 raz 1

  bardzo dobry budynek , prosty ale wysmakowany

 • Gość: architizer

  Oceniono 1 raz 1

  Projekt poprawny i tyle, nie powala architekturą ani trochę, może gdyby powstał kilka lat temu, ale nie dziś gdy na zachodzie Europy powstają 100 razy ciekawsze i odważniejsze projekty.

 • Gość: m&m

  0

  ...bardzo ładne. trója z minusem.

 • Gość: lot

  0

  awangarda. Cha Cha!

 • rec303

  Oceniono 2 razy 0

  To zwykły budynek...
  Nie ma w nim nic ambitnego,
  Nic kreatywnego,
  Nic nowatorskiego,

  Jest zwykły, nie brzydki, nie piękny, ot taki nijaki.
  Dobry lub dostateczny. Nie nęci nie grzeje.
  Tyle i tylko tyle.
  Powiedziałbym, że to średni poziom taka zalka.
  nie powinien nawet podlegać dyskusji na Forach architektonicznych, ponieważ niczym się nie wychyla i niczym nie urzeka. Zwykły szary wypełniacz otoczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX