Kraków z wieżami, ale bez wieżowców?

Czy Kraków powinien pozostać miastem bez wieżowców? Lokalizacja strefy wysokiej zabudowy to obecnie jeden z gorętszych tematów w dyskusji nad projektem studium zagospodarowania miasta.
Praca Kajetana Tarnowskiego Praca Kajetana Tarnowskiego Archiwum

"Kraków do poprawki"

Członkowie zespołu opracowującego kierunki rozwoju miasta na następnych 40 lat przygotowali sześć koncepcji, w których proponowane są różne, czasem bardzo śmiałe rozwiązania. Na ich podstawie powstać ma jeden ostateczny dokument studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa.

10.01.2012 KRAKOW , ARCHITEKT STANISLAW DENKO . SPOTKANIE ROBOCZE W SPRAWIE STUDIUM ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA KRAKOWA , FOT. MATEUSZ SKWARCZEK / AGENCJA GAZETA

Jaki będzie Kraków? Sześć wizji miasta

Nadal nieprzesądzona pozostaje kwestia dotycząca budownictwa wysokościowego. Urbaniści nie są bowiem zgodni co do tego, czy i gdzie mogłyby powstać takie obiekty. - Mamy świadomość, że taka podniebna zabudowa niekoniecznie świadczy o prestiżu miasta - podkreślają.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Kraków do poprawki"

W ramach cyklu Gazety Wyborczej "Kraków do poprawki" zapraszamy w najbliższą środę (4 kwietnia) do Gazeta Cafe przy ulicy Brackiej 14. Tematem dyskusji, w której udział wezmą członkowie zespołu opracowującego projekt nowego studium zagospodarowania Krakowa, będą wieżowce.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czytaj więcej o WIEŻOWCACH>>

Szkieletor, Błękitek...

Kraków nigdy nie miał szczęścia do wieżowców. Planowane w latach 60. nowe centrum przy Dworcu Głównym, które wypełniać miał las drapaczy chmur, nigdy nie zostało zrealizowane. Jedyną pamiątką po tamtych czasach jest owiany złą sławą 92-metrowy "szkieletor", nieukończony budynek Naczelnej Organizacji Technicznej (początkowo planowany jako siedziba władz partii). Jeszcze nie tak dawno nasze miasto szpecił drugi, podobnie przygnębiający szkielet, którego budowa ruszyła w 1972 roku. Chodzi o biurowiec stawiany dla RSW Prasa - Książka - Ruch, który ukończono dopiero w połowie latach 90. Jego budowa, według projektu Janusza Ingardena, nigdy nie została ukończona. Słynny dziś "błękitek" - ma 20 pięter i 88 metrów wysokości - przebudowano na centrum biznesowe w latach 1996-1999; autorem tej koncepcji był Krzysztof Kiendra. Zyskał on wówczas inne, niż zakładano w pierwotnym projekcie szklane ściany i charakterystyczne ścięcie górnej części wieży. Na podobną operację czeka od niemal 30 lat słynny "szkieletor", straszący obok ronda Mogilskiego.

15.12.2011 KRAKOW , PO UCHYLENIU PRZEZ WOJEWODZKI SAD ADMINISTRACYJNY DECYZJI O WARUNKACH ZABUDOWY SZKIELETORA NA BUDYNKU Z POWROTEM POJAWIL SIE PLAKAT REKLAMOWY  FOT. BEATA ZAWRZEL / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: SZKIELETOR BANER WIEZOWIEC RONDO MOGILSKIE

Szkieletor

Do tego grona wysokościowców można jeszcze dorzucić budynek Biprostalu ukończony w 1964 roku. Mając 55 metrów wysokości, niemal do końca XX wieku pozostawał najwyższym budynkiem w Krakowie. Zdetronizował go dopiero "błękitek".

13.07.2011 KRAKOW , RONDO MOGILSKIE . WIDOK Z NIEDOKONCZONEGO BUDYNKU NOT , TZW . SZKIELETORA . FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: SZKIELETOR ZDJECIE Z LOTU PTAKA PANORAMA TURYSTYKA MIASTO BUDYNEK NOT

Rondo Mogilskie

I nagroda: Krakowskie La Defense w zakolu Wisły. Olbrzymie 500 metrowe wieże ustawione są tak gęsto, że z daleka przypominają szkalną górę I nagroda: Krakowskie La Defense w zakolu Wisły. Olbrzymie 500 metrowe wieże ustawione są tak gęsto, że z daleka przypominają szkalną górę materiały organizatora MTA

50 wież poza obrębem centrum

Niekończąca się w mieście dyskusja o wieżowcach zachęciła organizatorów XI Międzynarodowego Triennale Architektury w Krakowie do podjęcia tematu. Najważniejszy konkurs imprezy, odwołujący się do hasła "Trzeci wymiar architektury - 50 wież dla Krakowa", stawiał przed architektami niełatwe zadanie: musieli pogodzić historyczne centrum i Kazimierz (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) z nową, wysokościową zabudową. Każdy z uczestników musiał znaleźć najdogodniejszą lokalizację dla 50 wieżowców.

architektura, koncepcja, kraków, wieżowiec, wieżowce, międzynarodowe triennale architektury

Główną nagrodę otrzymała praca Kajetana Tarnowskiego, który 50 wież wyrzucił całkowicie poza obręb centrum. Wszystkie wysokościowce umieścił w jednym punkcie, w malowniczym zakolu Wisły, będącym w połowie drogi między Starym Miastem a Nową Hutą. Strzeliste wieże ustawiono bardzo gęsto - tak aby z daleka przypominały futurystyczną górę albo olbrzymi szklany zamek. Przestrogę urbanistów wymierzoną w modernizacyjne aspiracje zmierzające do budowy tu wieżowców "za wszelką cenę" dobitnie zwerbalizował krakowianista Konrad Myślik, który tak pisał na naszych łamach: "Kraków nie jest spaloną ziemią ani Dzikim Zachodem, gotowym w pokorze realizować marzenia o bezrefleksyjnym imporcie tzw. cywilizacji. Pośród jej znamion nie wiadomo dlaczego wymieniane są wieżowce. Jakże chciwym trzeba być cynikiem i jakże prowincjonalne mieć gusty, by nie dostrzegać, że propozycje wieżowców dla Krakowa są nieporozumieniem" Podczas XI Triennale Architektury sąd konkursu "Wymiar Architektury - 50 wieżowców dla Krakowa" najwyżej ocenił tę pracę, która była oczywistą i do granic absurdu doprowadzoną kpiną z idei wieżowców w Krakowie. I bardzo dobrze".

architektura, koncepcja, kraków, wieżowiec, wieżowce, międzynarodowe triennale architektury

architektura, koncepcja, kraków, wieżowiec, wieżowce, międzynarodowe triennale architektury

I nagroda: zdjęcie satelitarne, w środku na czerwono nowa dzielnica wieżowców, która przesłoniłaby kominy elektociepłowni w Łęgu (po lewej stronie zdjęcia)

Obrońcy sylwety Starego Miasta ostrzegają bowiem, że jeżeli drapacze chmur powstaną zbyt blisko centrum, Kraków straci to, co najcenniejsze - swój pejzaż. Jeszcze raz Konrad Myślik: "Pejzaż miasta jest jak tysiącletni las. Łatwiej jest go zniszczyć, niż odtworzyć. Ale o zielone światło dla budowy wieżowców w Krakowie raz po raz upominają się inwestorzy. Do pomysłu z olbrzymią rozwagą podchodzą jednak urbaniści. Obawiają się, że podobnie jak w Sankt Petersburgu (gdzie plany budowy wieżowca w centrum miasta zablokował ostatecznie prezydent Rosji) również w Krakowie mogłoby dojść do interwencji międzynarodowych komisarzy UNESCO".

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU: "Trzeci wymiar architektury - 50 wież dla Krakowa"

Tradycja i rozwój

Romuald Loegler, wchodzący w skład grupy powołanej do prac nad projektem nowego studium, uważa, że znalezienie dla Krakowa odpowiedzi: czy i gdzie budować wieżowce?" powinny poprzedzić analizy problemu, uwzględniające nie tylko zgodność przestrzenną i kompozycyjną z historycznym krajobrazem miasta. Miasto bowiem wciąż się rozwija, wobec czego poszanowaniu tradycji musi towarzyszyć ocena nowych, realnych potrzeb miasta. Bezspornym wydaje się - jego zdaniem - fakt, że potrzebę budowania wieżowców wykreować może albo rynek, albo świadomie stworzona strategia, której celem jest stworzenie oferty dla inwestorów.

22.04.2009 KRAKOW , BULWARY WISLANE OD STRONY KAZIMIERZ , W POBLIZU KOSCIOLA NA SKALCE USTAWIONO STANOWISKO Z BALONEM Z PODWIESZONYM POD NIM TARASEM WIDOKOWYM, BALON WZNOSI SIE NA WYSOKOSC DO 120 M , DOOKOLA ROZTACZA SIE PANORAMA WAWELU , ZAKOLA WISLY I KAZIMIERZA , FOT. ADAM GOLEC / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: BALON LOT PANORAMA PEJZAZ TURYSTYKA WIDOK WYSOKOSC

Urbanista wskazuje, że naturalne, według niego, wydaje się ciążenie tendencji rozwojowych w kierunku zachodnim - to specyfika wielu miast. Uzasadnienie tej tendencji w sposób wyraźny obrazuje mapa ilustrująca liczbę zgłoszonych wniosków dotyczących wyznaczenia nowych terenów budowlanych. Tendencja do inwestowania w zachodniej części miasta jest wyraźna. Możliwość znalezienia terenów położonych w zasięgu łatwej dostępności z lotniska, autostrady i w przyszłości szybką koleją miejską, wykorzystującą np. istniejącą linię kolejową, stworzyłaby jakościowo nową ofertę dla inwestorów.

W ramach cyklu Gazety Wyborczej "Kraków do poprawki" zapraszamy w najbliższą środę (4 kwietnia) do Gazeta Cafe przy ulicy Brackiej 14. Tematem dyskusji, w której udział wezmą członkowie zespołu opracowującego projekt nowego studium zagospodarowania Krakowa, będą wieżowce.

Więcej o:
Komentarze (13)
Kraków z wieżami, ale bez wieżowców?
Zaloguj się
 • Gość: głu.po.ta.

  Oceniono 23 razy 7

  Nie wiem po co komu wieżowce w Krakowie, tyle w polskich miastach mamy brzydkich przestrzeni które wymagają zagospodarowania, tyle pustych blomb, wieżowce nie są zadnym rozwiązaniem dla miasta,tym bardziej dla Krakowa..

 • Gość: chuj

  Oceniono 10 razy 4

  kominy ciepłowni ładniejsze niz ta kupa

 • Gość: Poznaniak

  Oceniono 5 razy 3

  Owoc chorej wyobrazni.

 • fantastique

  Oceniono 11 razy 3

  "Planowane w latach 60. nowe centrum przy Dworcu Głównym, które wypełniać miał las drapaczy chmur, nigdy nie zostało zrealizowane." A co to za problem ? Plany napewno są w archiwum. Budować ! Teraz, natychmiast od jutra. Mamy dzisiaj możliwości finansowe o jakich sie wtedy nie śniło, o technologiach nie mówiąc. Będzie je można wystawić szybciej i lepiej.
  A z tym grupowaniem wieżowców w zakolu rzeki, to ktoś sie po prostu chyba Manhattanem zainspirował. Nie do końca złe, ale nie wiem czy Krakowianie chcą mieć akurat wyspę wieżowcową, która całe to osiągnięcie bedzie zbierać w jednym punkcie, a nie dostarczać ludności po równo.

 • Gość: ggg

  Oceniono 10 razy 2

  moze cos sie zmieni inaczej w krakowie nie bedzie niczego ps nie dajcie sobie wkrecic ludzie ze krakow straci UNESCO

 • Gość: Hubertao

  Oceniono 1 raz 1

  Kraków to miasto z niesamowitą historią. Nie potrzebuję wieżowców. Warszawa to szybko rozwijająca się metropolia i jej są potrzebne wieżowce. Nie róbmy z Krakowa drugiej Warszawy!

 • ulafsen

  Oceniono 15 razy 1

  jak większość miast w Polsce Kraków ma dużo nie zagospodarowanej przestrzeni w centrum . urbaniści powinni ulepszać stan faktyczny i stosownie planować dalszy rozwój a ściganie sie na wieżowce zostawmy Warszawie
  Przyjezdnemu od razu rzuca się w oczy brak wielkomiejskiej zabudowy nieopodal dworca pkp tak jakby zaraz za galerią kończyło sie centrum a wszak rynek jest parę set metrów dalej.

 • Gość: Paul

  Oceniono 2 razy 0

  Mieszkam w Krakowie, żyję w Krakowie i nie mogę już patrzeć na te kamienice i gierkowskie bloki. Kraków wygląda, jak wiocha, panorama żadna. Stare, zapyziałe, rozpadające się siedlisko kurzu. Uważam, że od dawna powinno się mieszać architekturę Krakowa z nowoczesną. To wygląda super. A dodatkowo czemu wieżowce? Żeby nie trzeba było się przedzierać przez korki, jak będzie wszystko rosło w szerz. Inne miasta idą z duchem czasu. A tu? Mamy Rynek, Wawel i Kazimierz. I to wszystko! Syf, staromodny syf. Uciekam do Wawy, bo tu się nic nie zmieni!

 • Gość: Swojski

  Oceniono 2 razy 0

  a gdzie la defence ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX