Dworzec PKS w Kielcach, fot. Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Dworzec PKS w Kielcach, fot. Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 Dworzec PKS w Kielcach, fot. Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Podziel się

Proj. Edward Modrzejewski, wnętrza Andrzej Grabiwoda, konstrukcja: inż. Jerzy Radkiewicz, komunikacja: inż. Mieczysław Kubala

05.04.2011 KIELCE , DWORZEC PKS ZOSTAL WYSTAWIONY NA SPRZEDAZ . FOT. PAWEL MALECKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: DWORZEC AUTOBUSOWY ARCHITEKTURA

Wiosną 2011 roku jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Kielcach kupił prywatny inwestor. Niestety do dziś transakcji nie udało się sfinalizować i zarówno los obsługującej dworzec spółki, pasażerów, jak i samego budynku nie jest znany. Co prawda Prezydent Kielc od dawna podkreśla, że nie pozwoli nie tylko zburzyć, ale nawet zmienić wyglądu budynku, ale sytuacja finansowa zarządzającej obiektem spółki jest zła, więc zależy jej na sprzedaży, a inwestor, który budowlę chce kupić zapowiada jej przebudowę.

05.04.2011 KIELCE , DWORZEC PKS ZOSTAL WYSTAWIONY NA SPRZEDAZ . FOT. PAWEL MALECKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: DWORZEC AUTOBUSOWY ARCHITEKTURA

Oddany do użytku w 1984 roku gmach ma niesamowitą, kosmiczną sylwetkę, która dzięki licznym wypukłym świetlikom na kopule przypomina nie tyle statek kosmiczny, co stwora z innej planety. Ma 14 m wysokości i trzy kondygnacje. Budynek główny na formę opartej o żelbetowy szkielet rotundy, przykrytej wspomnianą kopułą ze świetlikami, a rundę tę otacza dostawiona do niej stalowa wiata. I ona jest okrągła (ma średnicę 80m), stanowi swego rodzaju pierścień, obiegający budynek dookoła i jest po prostu zadaszeniem peronów, na które podjeżdżają autobusy.

Ale poza nietypowym wyglądem, dworzec jest nowoczesny i funkcjonalny: stworzono go do obsługi 1500 autobusów i 24000 pasażerów na dobę. Jako że powstał w centrum miasta, aby nie blokował ruchu, dojście na perony i do holu kasowego odbywa się tunelami.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (25)
TOP 7 kosmicznych budowli z Polski
Zaloguj się
 • hannes_k

  Oceniono 24 razy 24

  Górny Śląsk - jakkolwiek katastrofalnie zaniedbany - zadziwia dużą ilością naprawdę dobrej architektury. I to tak tej trochę dawniejszej, z czasów modernizmu, jak i współczesnej.

 • acid.jazz

  Oceniono 16 razy 16

  A gdzie siedziba Alvernia Studios wybudowana pierwotnie dla RMF-u przy autostradzie Katowice-Kraków? To dopiero kosmos.
  Ogólnie artykuł niezły.

 • Gość: SPT

  Oceniono 11 razy 11

  W zestawieniu nie ma hali Urania z Olsztyna. A budynek nawet nazwę ma kosmiczną.

 • ah1973

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe jest to, że praktycznie wszystkie te budynki powstały w tym samym czasie. To pokazuje pewien trend w ówczesnej architekturze i wzornictwie. Interesujące.

 • gsb

  Oceniono 10 razy 6

  Poznań, Kielce, Katowice - rewelacja.

 • rakcancer

  Oceniono 4 razy 4

  ten bialostocki przyklad niestety otoczony jest jakims pseudo ruderami zbudowanymi w pierwszych latach 90tych - szalonego i niekontrolowanego rozwoju kapitalizmu w Polsce.

 • ndizi

  Oceniono 10 razy 4

  Oprócz katowickiego spodka wszystkie te budynki strasznie się zestarzały. Wyglądają bardziej jak bunkry wojenne.

 • adamwlondynie

  Oceniono 5 razy 3

  Zapomnieliście w zestawieniu umieścić kościół ze Świdnika (woj. lubelskie) nmpmatkikosciola.swidnik.pl/

 • Gość: Niemamiejsca

  Oceniono 5 razy 3

  Czy wszystko co okrągłe musi być dla szanownej redakcji statkiem kosmicznym?
  P.S. Hala Arena, jest ładna, choć powinna mieć zmieniony dach na idealnie biały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX