Najpiękniejsze domy w Polsce

ace
02.11.2012 14:55
A A A Drukuj
Trwa ogłoszony przez miesięcznik "Architektura-Murator" plebiscyt "Życie w architekturze", którego celem jest wybranie najlepszych architektonicznych realizacji ostatnich dwunastu lat. W gronie nominowanych są też domy jednorodzinne. Oto kilka przykładów kandydatów do miana "najpiękniejszego".

Dom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Roman Rutkowski, www.rr-a.pl

We wrocławskiej dzielnicy Krzyki architekt i krytyk, Roman Rutkowski w 2009 roku postawił dom dla siebie i swojej rodziny. 120-metrowy budynek, prosta kostka, przekryta płaskim dachem, jest parafrazą stojących w sąsiedztwie `sześcianów` z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to taki właśnie prosty kształt był najbardziej popularny w budownictwie jednorodzinnym.

 

Dom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Roman Rutkowski, www.rr-a.plDom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Roman Rutkowski, www.rr-a.pl

 

Materiałem budowlanym i wyglądem elewacji architekt nawiązał zaś do drugiego rodzaju zabudowy tej wrocławskiej dzielnicy - czyli do starych poniemieckich willi. Deski, które pokrywają elewacje nowego budynku wraz z upływem czasu szarzeją, pokrywają się patyną, upodabniającą go do ceglanej zabudowy sprzed wieku.

Dom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Roman Rutkowski, www.rr-a.plDom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Roman Rutkowski, www.rr-a.pl

Minimalistyczna forma zewnętrzna współgra z wnętrzem domu, które (częściowo z powodu niewielkiego budżetu, ale też dzięki świadomemu wyborowi i konsekwencji architekta) także jest dość surowe. Betonowa posadzka, płyty OSB na ścianach i sufitach, proste meble i jasny podział funkcjonalny tworzą z jasnymi, drewnianymi elewacjami spójną i klarowną całość.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (267)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: jarzabek

  Oceniono 424 razy 382

  Za umieszczenie tutaj tego domu XXI wieku, Warszawa, proj. Marek Budzyński musieli Wam dobrze zapłacić

 • avatar

  Gość: nie znam się

  Oceniono 307 razy 197

  Najpiękniejsze? Po obejrzeniu galerii, większość tych projektów nominowałabym raczej do MAKABRYł, no ale w końcu o gustach się ponoć nie dyskutuje...

 • avatar
 • avatar

  witek7205

  Oceniono 229 razy 121

  Czy to jest konkurs na największą makabryczną zwidę stworzoną po pijaku?
  To ja ogłaszam, ze wygrały wszytkie.

  Czy naprawdę w Polsce nikt juz nie potrafi zaprojektować domu?

 • avatar

  Gość: M

  Oceniono 113 razy 103

  Dom XXI wieku to jakiś żart?

  Ogólnie słabe zestawienie.

 • avatar

  malkontent69

  Oceniono 115 razy 99

  Mnie się tam najbardziej podoba ten z Breslau, ale z drugiego planu. Trochę zaniedbany, ale właśnie w takim czymś chciałbym mieszkać.

 • avatar

  Gość: Mati

  Oceniono 86 razy 78

  Czy dom ładny- kwestia gustu, a czy zdrowy, tu bym już się zastanowił. Wewnątrz wszędzie płyta OSB, utleniający klej nie jest zbyt zdrowy, Norwedzy chyba mają normy określające ilość płyt OSB wewnątrz budynku.

 • avatar

  Gość: krog

  Oceniono 85 razy 73

  Pomijając kapitalną 8 - dom zero schodów, reszta w cuglach kwalifikuje się do finału makabrył z czego np, 6 wygrywa w kategorii najtrudniejszego do ogrzania dom w województwie. MASAKRA. Nie tylko w takich gównach nie chciałbym mieszkać, ale nawet aby były pobudowane w sąsiedztwie. Nie mylcie sztuki z potworkami, ktore akurat zwróciły kogoś uwagę swoją ekstrawagancją.

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX