Trwa konkurs 'Zabytek Zadbany'. Oto najlepiej odrestaurowane budowle w Polsce [PRZEGLĄD]

Już 24 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, poznamy laureatów konkursu 'Zabytek Zadbany', który co roku ogłaszany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jury konkursu wyłoni laureatów spośród wielu pieczołowicie odrestaurowanych budowli. Zobaczcie sami te niezwykłe metamorfozy! Jak myślicie, który z nich zasłużył na zwycięstwo?
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Święta Lipka: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Świątynia ze Świętej Lipki to barokowy kościół, który konsekrowany został w 1693 r. Prace remontowe poprzedziły dokładne badania konserwatorskie dlatego udało się skrupulatnie odnowić każdy detal.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Szczecin: Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Budynek dawnej rejencji wybudowany został w latach 1906-1911 w stylu neorenesansu północnoniemieckiego. Obecnie to jeden z najważniejszych obiektów Szczecina. Podczas badań konserwatorskich odnaleziono liczne ślady oryginalnego wystroju zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Po remoncie budynek częściowo został udostępniony mieszkańcom i turystom.

Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi w Rzemieniu Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi w Rzemieniu źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Rzemień: Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi

Obiekt pochodzi z XV wieku i obecnie jest własnością prywatną. Obronny kompleks przed laty był elementem systemu fortyfikacji. Teraz stał się atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Tuż obok znajduje się bowiem staw oraz rozległy park.

Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi w Rzemieniu źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi w Rzemieniu Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Most gotycki na Młynówce w Kłodzku Most gotycki na Młynówce w Kłodzku źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kłodzko: Most gotycki na Młynówce

Kłodzki most powstał w 1390 r. Na tle innych tego typu konstrukcji wyróżnia się licznymi, barokowymi rzeźbami świętych, które go ozdabiają.

Most gotycki na Młynówce w Kłodzku źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Most gotycki na Młynówce w Kłodzku Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w Wiechlicach Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w Wiechlicach źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wiechlice: Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem

Pałac w Wiechlicach (woj. lubuskie) został wzniesiony w latach 1790-1795 w miejscu starszej siedziby rycerskiej. Obecny wygląd kompleksu to efekt przebudowy, którą przeprowadzono w 1890 r.

Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w Wiechlicachźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w WiechlicachPrzed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Wieża Piastowska w Opolu Wieża Piastowska w Opolu źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Opole: Wieża Piastowska

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Opola. Wieża gotycka to pozostałość po zamku piastowskim na wyspie Pasiece. We wnętrzu wieży powstały przestrzenie wystawiennicze, w których znalazły się eksponaty pokazujące dzieje obiektu oraz historię całego miasta.

Wieża Piastowska w Opoluźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wieża Piastowska w OpoluPrzed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Zespół kaplic cmentarnych w Jeleniej Górze Zespół kaplic cmentarnych w Jeleniej Górze źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Jelenia Góra: Zespół kaplic cmentarnych

Sporej wielkości założenie cmentarne powstało wokół znajdującego się w jego centralnej części kościoła. Sam budynek świątyni wzniesiono na początku XVIII wieku według projektu Martina Frantza z Tallina. Podczas prac konserwatorskich przywrócono dawny wygląd licznym detalom kaplic oraz poprawiono ich stan techniczny.

Zespół kaplic cmentarnych w Jeleniej Górzeźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Zespół kaplic cmentarnych w Jeleniej GórzePrzed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Dwór w Goli Dzierżoniowskiej Dwór w Goli Dzierżoniowskiej źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Dwór w Goli Dzierżoniowskiej

Obiekt jest przykładem dworu renesansowego. Wzniesiony został w 1580 roku. Budynek w zestawieniu znalazł się w kategorii "adaptacja obiektów zabytkowych". W wyniku przeprowadzonych prac remontowych we wnętrzu urządzono hotel, którego wygląd utrzymany został w nowoczesnej stylistyce.

Dwór w Goli Dzierżoniowskiejźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Dwór w Goli DzierżoniowskiejPrzed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Kuźnia w Dolsku Kuźnia w Dolsku źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kuźnia w Dolsku

Budynek Kuźni w Dolsku (woj. zachodniopomorskie) powstał w 1781 r. Jeszcze kilka lat temu obiekt był totalną ruiną. Trwające kilka lat prace remontowe pozwoliły uczynić z niego miejsce otwarte na lokalną społeczność i turystów. W środku umieszczono bowiem ekspozycję narzędzi kowalskich.

Kuźnia w Dolskuźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kuźnia w DolskuPrzed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Chlewnia i obora w zespole folwarcznym w Wysokiej Chlewnia i obora w zespole folwarcznym w Wysokiej źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wysoka: Chlewnia i obora w zespole folwarcznym

Zabudowa folwarczna pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Stanowi ona jeden z elementów dawnego założenia rezydencjonalnego. Podczas prac remontowych udało się nie tylko przywrócić pierwotny wygląd zewnętrznej części, ale także zadbano o utrzymanie wewnętrznych funkcji związanych z tradycyjnym wiejskim przemysłem.

Chlewnia i obora w zespole folwarcznym w Wysokiej źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Chlewnia i obora w zespole folwarcznym w Wysokiej Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Dworzec kolejowy w Puszczykówku Dworzec kolejowy w Puszczykówku źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Puszczykowo: Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Puszczykówku (woj. wielkopolskie) wybudowany został w konstrukcji szkieletowej w 1905 roku. Swym wyglądem nawiązuje to tzw. stylu szwajcarskiego. Dzięki pracom remontowym udało się przywrócić obiektowi dawny blask dzięki czemu będzie on mógł przez następne lata służyć pasażerom kolei.

Dworzec kolejowy w Puszczykówkuźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Dworzec kolejowy w PuszczykówkuPrzed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Dawna zajezdnia tramwajowa w Szczecinie (Muzeum Techniki i Komunikacji ? Zajezdnia Sztuki) Dawna zajezdnia tramwajowa w Szczecinie (Muzeum Techniki i Komunikacji ? Zajezdnia Sztuki) źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Szczecin: Dawna zajezdnia tramwajowa (Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki)

Właścicielem dawnej zajezdni tramwajowej jest Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Obiekt oddano do użytku w 1913 roku. Jeszcze na początku tego wieku "nocowały" w nim tramwaje. Funkcję muzealną budynek sprawuje do 2006 r.  Podczas prac remontowych ciekawie zaadaptowano wnętrze. W miejscu, w którym wcześniej znajdowało się torowisko umieszczono duże tafle szkła.

Dawna zajezdnia tramwajowa w Szczecinie (Muzeum Techniki i Komunikacji ? Zajezdnia Sztuki) źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Dawna zajezdnia tramwajowa w Szczecinie (Muzeum Techniki i Komunikacji ? Zajezdnia Sztuki) Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła w Trzebicku Górnym Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła w Trzebicku Górnym źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Trzebick Górny: Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła

Świątynia znajduje się w Trzebicku Górnym (woj. dolnośląskie). Wzniesiono ją w latach 1672-1678 na miejscu wcześniejszego, również drewnianego kościoła. W ramach prac remontowych z zewnątrz nadano obiektowi ciemny wygląd oraz odnowiono detale wnętrza.

Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła w Trzebicku Górnymźródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła w Trzebicku Górnym

Przed remontem (źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

WIĘCEJ O KONKURSIE "ZABYTEK ZADBANY" NA www.nid.pl

Więcej o:
Komentarze (21)
Trwa konkurs 'Zabytek Zadbany'. Oto najlepiej odrestaurowane budowle w Polsce [PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • polis24

  Oceniono 27 razy 27

  Wielkie uznanie i szacunek dla wszystkich którzy wyprowadzili te budowle z ruiny lub zaniedbania. Co za ogrom pracy i zaangażowania ! To wiadomość po której serce rośnie w przeciwieństwie do wiadomości o wybrykach polityków ,majtkach Dody i kto czym błyszczał na jakiej gali.

 • Gość: Michał

  Oceniono 9 razy 9

  To z jakiego stanu uratowali starą kuźnie zrobiło na mnie największe wrażenie. Myślałem, że budynki w takim stanie to już właściwie brak budynku, a jednak dało się...

 • Gość: Kreutzgang

  Oceniono 12 razy 4

  Wolałem Św. Lipkę w poprzedniej "szacie". Mam nadzieję, że zdjęcie przekłamuje relację kolorystyczną między elewacją kościoła a murami krużganka. Jeśli w rzeczywistości jest tak jak na zdjęciu, to autorzy tej kolorystyki powinni pobrać korepetycje u zawodowca.

 • dzemski

  Oceniono 2 razy 2

  Centrum Kultury w Lublinie by tu świetnie pasowało.

 • Gość: ciupagawryj

  Oceniono 11 razy 1

  prawie wszystko w polsce zachodniej, szkoda że w polsce B tak nie dbają o zabytki

 • tweenk

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego otoczenie obiektu nr 10 (chlewnia i obora) szczelnie wyłożono obrzydliwą kostką dauna? Masakra...

 • Filip Grabowski

  Oceniono 4 razy 0

  a Rzemień to nie w "Polsce B" czasem ? U nie których ciągle żywy jest stereotyp, że na wschodzie chodzi się do Sławojki a świeci się lampą naftową.

 • Gość: ciupagawryj

  Oceniono 8 razy 0

  prawie wszystko z polski zachodniej i pozostalosci po niemcach, szkoda ze polska B nie umie zadbać o swoje zabytki

 • Gość: michał

  Oceniono 2 razy 0

  dodałbym do listy jeszcze pałac cysterski w Henrykowie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX