Oto najbogatsze miasta w Polsce [RANKING]

Ranking najbogatszych miast w Polsce opublikowało pismo samorządu terytorialnego 'Wspólnota'. Jego autorem jest profesor Paweł Swianiewicz, doradca Prezydenta RP ds. samorządów. Jak powstał ranking? Przyjęta metodologia jest prosta, profesor policzył dochody największych miast wojewódzkich i podzielił je przez liczbę mieszkańców
Rzeszów Rzeszów Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

10 miejsce: Rzeszów

Pierwszą dziesiątkę otwiera Rzeszów. Dochody stolicy województwa podkarpackiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą 3934,52 złotych. W zeszłorocznym rankingu miasto to znajdowało się oczko wyżej. Ten wynik z pewnością nie usatysfakcjonuje lokalnych władz, które starają się wypromować Rzeszów oryginalnymi pomysłami. To właśnie w Rzeszowie powstała pierwsza w Polsce okrągła kładka dla pieszych (czytaj TUTAJ) oraz istnieją poważne plany dotyczące budowy nadziemnej miejskiej kolejki.

22.04.2012 RZESZOW , BUDYNEK NOWEGO PORTU TERMINALA PORTU LOTNICZEGO W PODRZESZOWSKIEJ JASIONCE , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA WYSLANE SLOWA KLUCZOWE: LOTNISKO JASIONKA PORT LOTNICZY TERMINAL ZDJĘCIE DO WKŁADKI: WYSLANEPort lotniczy Rzeszów-Jasionka (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Panorama Olsztyna Panorama Olsztyna Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta

9 miejsce: Olsztyn

Dziewiąte miejsce zajmuje Olsztyn. To skok o jedno oczko w porównaniu do wcześniejszego rankingu i najwyższa pozycja tego miasta od 2007 r. Dochód Olsztyna w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 3939,94 złotych. Wprawdzie Olsztyn nie należy do czołówki największych miast w kraju, ale stara się nie zostawać w tyle. O wielkomiejskich ambicjach Olsztyna świadczyć może chociażby trwająca odbudowa systemu komunikacji tramwajowej.

Centrum OlsztynaCentrum Olsztyna (fot. wikimedia.org/Mazaki licencja: CC)

Łódź. Za szeroko zakrojony, zintegrowany front rewitalizacji poprzemysłowej, przywracenie miasta jego mieszkańcom. Łódź. Za szeroko zakrojony, zintegrowany front rewitalizacji poprzemysłowej, przywracenie miasta jego mieszkańcom. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

8 miejsce: Łódź

O dużym sukcesie może mówić Łódź. Ósma pozycja tego miasta jest najwyższą od 2001 roku. Dochód na jednego mieszkańca to 4074,58 złotych. Łódź przeżywa inwestycyjny boom. W centrum trwa budowa nowego dworca Łódź Fabryczna. W Łodzi też znajduje się Elektrociepłownia EC1, którą internauci ogłosili BRYŁĄ ROKU 2013. W mieście cieszą również mniejsze inwestycje, niedawno powstał tam woonerf, czyli strefa przeznaczona tylko dla pieszych i rowerzystów (czytaj TUTAJ).

12.09.2013 Lodz , Widok na budowe podziemnego dworca kolejowego Lodz Fabryczna oraz Nowe Centrum Lodzi i EC1 . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

7 miejsce: Poznań

Dopiero siódme miejsce Poznania w rankingu może dziwić. To najgorsza pozycja miasta od 2008 r. kiedy to Poznań ustępował jedynie Warszawie. Dochód w przeliczeniu na głowę mieszkańca wynosi 4086,83 zł. Na niższą pozycję w rankingu z pewnością wpływa proces suburbanizacji. Majętni poznaniacy opuszczają centrum i osiedlają się w miejscowościach pod Poznaniem. Kluczem do poprawy tej sytuacji może być rewitalizacja centrum. Przebudowa ulicy Święty Marcin ma zachęcić przedsiębiorców do otwierania w centrum nowych lokali. Niestety w planach jest też budowa kolejnych galerii handlowych, które w rewitalizacji centrum nie pomogą. Ostatnią otwartym była galeria handlowa Poznań City Center, która zdobyła tytuł MAKABRYŁY ROKU. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Centrum PoznaniaCentrum Poznania (fot. wikimedia.org/Przemov300)

będzie największym hitem tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika. Wysoka na 55 m konstrukcja stanęła na północnej części Wyspy Spichrzów. Sprowadzone z Niemiec koło składa się 42 klimatyzowanych, ośmioosobowych kabin i będzie można z niego podziwiać panoramę Gdańska z zupełnie nowej perspektywy. 
Na razie oczy wszystkich zwrócone są jednak w przeciwnym kierunku i patrzą w stronę wielkiego okręgu. Szczególnie, że trudno go nie zauważyć. Obiekt jest widoczny w różnych, czasem zaskakujących, punktach miasta.
Tak wygląda panorama miasta (już z kołem) widziana z Góry Gradowej. będzie największym hitem tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika. Wysoka na 55 m konstrukcja stanęła na północnej części Wyspy Spichrzów. Sprowadzone z Niemiec koło składa się 42 klimatyzowanych, ośmioosobowych kabin i będzie można z niego podziwiać panoramę Gdańska z zupełnie nowej perspektywy. Na razie oczy wszystkich zwrócone są jednak w przeciwnym kierunku i patrzą w stronę wielkiego okręgu. Szczególnie, że trudno go nie zauważyć. Obiekt jest widoczny w różnych, czasem zaskakujących, punktach miasta. Tak wygląda panorama miasta (już z kołem) widziana z Góry Gradowej. ŁUKASZ GŁOWALA

6 miejsce: Gdańsk

Szóste miejsce w rankingu zdobył Gdańsk. To skok o jedną pozycję w porównaniu do 2012 r. Na głowę mieszkańca przypada tutaj 4139,62 zł. W stolicy województwa pomorskiego trwa ciągle wiele inwestycji, które mogą poprawić jakość życia mieszkańców i poprawić warunki dla biznesu. Przykładem takiej inwestycji jest budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

19.07.2011 GDANSK , OFICJALNE PRZEKAZANIE POZWOLENIA NA UZYTKOWANIE PGE ARENY W GDANSKU. FOT. DOMINIK SADOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: PGE ARENA GDANSK EURO 2012 EURO2012 STADION PILKA NOZNAFot. Dominik Sadowski AG

5 miejsce: Katowice

Pierwszą piątkę rankingu otwierają Katowice. Dochód na głowę mieszkańca wynosi 4150,95 zł. Z pewnością na dobry wynik miasta wpłynął przemysł górniczy. Należy Katowice docenić za inwestycje w przestrzeń publiczną (o pięknym Muzeum Śląskim czytaj TUTAJ). Dużym plusem są też zapowiedziane inwestycje w komunikację miejską. Kilka miesięcy temu do Tramwajów Śląskich dotarły pierwsze od 2001 r. nowe tramwaje.

04.12.2013 Katowice . Nowa siedziba Muzeum Slaskiego n a terenie dawnej Kopalnii Katowice . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta Pozostałe produktyDLOKA Strony Lokalne Katowice SLOWA KLUCZOWE: muzeum slaskie kopalnia katowice ZDJĘCIE DO WKŁADKI: Pozostałe produktyDLOKA Strony Lokalne KatowiceNa pierwszym planie Muzeum Śląskie (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

 
SLOWA KLUCZOWE:
PANORAMY SLOWA KLUCZOWE: PANORAMY Fot. Michal Grocholski / Agencja

4 miejsce: Opole

Wysokie miejsce w rankingu zajęło Opole. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 4245,36 złotych. Wprawdzie w mieście działa sporo dużych firm, jednak na sukces miasta w rankingu wpłynęła raczej metodologia badania. Opole to bowiem drugie najmniej liczne (po Zielonej Górze) miasto wojewódzkie dlatego łączny dochód podzielono przez stosunkowo mniejszą liczbę mieszkańców.

architop, bibliotekaBiblioteka Miejska w Opolu (fot. Architop)

Widok na Sukiennice i Rynek Główny z Wieży Mariackiej Widok na Sukiennice i Rynek Główny z Wieży Mariackiej Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gaze

3 miejsce: Kraków

Trzecim najbogatszym miastem w Polsce jest Kraków. W przeliczeniu na jednego mieszkańca dochód wynosi 4280,95 zł. Na ten sukces z pewnością mają wpływ turyści, którzy tłumnie odwiedzają stolicę Małopolski. Jest tam co oglądać, prócz wolnego od wielkich reklam zabytkowego centrum można oglądać gmach Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) oraz Małopolski Ogród Sztuki.

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w KrakowieMOCAK (fot. Rafał Sosin (wikimedia.org/Mocak licencja: CC)

Widok na Wrocław z 32 pietra wieżowca Sky Tower Widok na Wrocław z 32 pietra wieżowca Sky Tower Mieczysław Michalak/AG

2 miejsce: Wrocław

Stolica województwa dolnośląskiego zajmuje drugą pozycję od 2009 r. Dochód na jednego mieszkańca wynosi 4902,93 zł. Mocną stroną Wrocławia jest umiejętność przyciągania firm z branży IT. Swoje fabryki i centra rozwojowe ulokowało tam wiele zagranicznych korporacji. W mieście nie brakuje spektakularnych inwestycji, ostatnią najgłośniejszą była budowa wieżowca Sky Tower - najwyższego w Polsce budynku licząc wysokość do dachu.

23.03.2012 WROCLAW , WIDOK NA SKY TOWER ZE SMIGLOWCA . FOT . MIECZYSLAW MICHALAK / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: SKY TOWER SMIGLOWIECFot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Panorama Warszawy Panorama Warszawy Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

1 miejsce: Warszawa

Pierwsze miejsce nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Najbogatszym miastem w Polsce jest Warszawa. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 5843,92 zł. Warszawa na szczycie rankingu znajduje się od początku jego powstania, tj. od 2001 r. O ostatnich inwestycjach w stolicy pisaliśmy TUTAJ.

17.05.2012 WARSZAWA , ULICA CHALBINSKIEGO . WIDOK Z ORCO TOWER . FOT.PRZEMEK WIERZCHOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: PANORAMA WIDOK ZLOTA APARTAMENTOWIEC ORCO TOWERFot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (119)
Oto najbogatsze miasta w Polsce [RANKING]
Zaloguj się
 • Gość: Podpis Nieczytelny

  Oceniono 271 razy 261

  10. Rzeszów
  9. Olsztyn
  8. Łódź
  7. Poznań
  6. Gdańsk
  5. Katowice
  4. Opole
  3. Kraków
  2. Wrocław
  1. Warszawa

  Dla tych, których klikanie wnerwia ;)

 • Gość: emam

  Oceniono 230 razy 134

  Mówcie sobie co chcecie zakompleksieni internauci, ale jak dla mnie normalnego chłopaka z małej mieściny na granicy polsko-niemiecko-czeskiej Wrocław daje spore możliwości rozwoju zawodowego oraz niestety dosyć drogiego, ale spokojnego życia na niezłym poziomie. Z kobietą i dwójką dzieci. Dziękuję

 • turtlezzz

  Oceniono 81 razy 77

  Widać, że autor niewiele wie o opisywanych miastach. Jazda stereotypami. Na wynik Katowic "z pewnością wpłynął przemysł górniczy" (górniczy wpływa od kilku pokoleń, a co np. z potęgami w branży dystrybucyjnej czy budowlanej?). Wrocław nowoczesny, więc wymieniamy IT, za to Kraków - turystyka (jakby branża IT i tu się nie rozwijała). O Opolu autor praktycznie nic nie wie, więc napisał, że jest małe ;) Pzdr.

 • szuszwol

  Oceniono 95 razy 71

  Poznań się stacza. Grobelny, ty psi flaku. Powinieneś za ostatnie lata, zmarnowane pieniądze i szanse rozowjowe, spier,,, stadion, spier... dworzec, spier... Kaponierę, oddawanie kościołowi nieruchomości, za uleganie deweloperom i zmiany planów miejscowych pod ich dyktando, za nieruszoną Wartę, za degrengoladę w urzędzie, za katastrofę estetyczną centrum, za estetykę, za cały twoje i twoich urzędasów-przydupasów mentalne zje... dostać po ryju.

 • allerune

  Oceniono 105 razy 71

  We wrocławiu mieszkam od 30 lat... z przerwami na mieszkanie w Krakowie, za granicą w Londynie, Dublinie i paru innych miejscach gdzie byłem krócej. Wrocław nie jest idealny, ale podoba mi się tutaj na tyle że wróciłem.

  Kraków jest bardziej światowy, turystyczny... człowiek tam jest bardziej bezimienny, podobnie zresztą jak w każdej ze stolic, w której byłem. Ten klimat nie do końca mi odpowiada. Wrocław jest nieco zaściankowy, ale też wystarczająco światowy, żeby móc się w nim odnaleźć. Człowiek który ciężko pracuje i dorobił się czegoś czuje się tu dobrze, bo nie ma wokół klimatu "Warsaw Shore", czy dzieci oligarchów rozbijające się nie wiadomo jakimi brykami.

  Co do zarządzania miastem, błędnych inwestycji itd. Zgadzam się że nie jest idealnie. Sam wielokrotnie wkurzałem się na niegospodarność, tzn. jedna ulica remontowana przez parę miesięcy (od mostu grunwaldzkiego do placu) po 2 latach została przebudowana całkowicie (podczas budowy ronda). Wiele takich kwiatków było... pytanie tylko czy inna władza zrobiłaby to lepiej ? pewne rzeczy tak, pewne nie. Uważam że obecna ekipa powinna zostać zmieniona na świeżą krew... oby tylko bezpartyjną(!!!)

  Co do inwestycji prywatnych, typu Sky Tower. Dla mnie to jest teraz jedna z wizytówek miasta... znajomych Irlandczyków zaprowadziłem na taras widokowy to im oczy wychodziły z wrażenia. Na pewno zapamiętają ten budynek lepiej niż ... kościół garnizonowy i jeśli ktoś zapyta ich o Polskę, to opowiedzą że nasz kraj się rozwija ... i może zachęcą kogoś do przyjazdu.

 • j1200

  Oceniono 66 razy 50

  "Opole to bowiem drugie najmniej liczne (po Zielonej Górze) miasto wojewódzkie dlatego łączny dochód podzielono przez stosunkowo mniejszą liczbę mieszkańców." - rece opadaja. Chyba na tym polega metodologia ze liczy sie sredni dochod per capita.

 • Gość: gosc

  Oceniono 85 razy 35

  wszędzie biją czarnych, wszędzie jest bieda, nie wszędzie jest amazon

 • potp

  Oceniono 44 razy 30

  Dyskredytowanie Opola, że wysoką pozycje zawdzięcza niskiej liczbie ludności jest nie na miejscu, przecież jeszcze mniejszej Zielonej góry nie ma tu wcale. Szkoda, że brane są pod uwagę tylko miasta wojewódzkie a nie te powyżej 100 000 bo być może wysoko załapała by się tutaj Gdynia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX