Budowany poślizgiem, Katowice

Ślizgowiec, Katowice, fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0

Ślizgowiec, Katowice, fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0 Ślizgowiec, Katowice, fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0

Podziel się

60-metrowy budynek mieszkalny, wybudowany w 1969 roku przy głównej ulicy Katowic, Alei Korfantego, wyróżnia się nie tylko żółtawo-pomarańczowymi elewacjami. Jest słynny głównie dzięki swojej niezwykłej konstrukcji. Projekt budynku opracował Stanisław Kwaśniewicz, konstrukcję - Tadeusz Krzysztofiak. Wieżowiec ma 20 kondygnacji i mieści 513 mieszkań oraz punkty usługowe na dwóch dolnych poziomach.  W bloku znalazły się również "mieszkania dla samotnych", niewielkie lokale, projektowane specjalnie z myślą o osobach, żyjących w pojedynkę.

Ślizgowiec, Katowice, fot. aceŚlizgowiec, Katowice, fot. ace

Budynek swoją nazwę zawdzięcza użytej tu metodzie budowy. Technika ślizgowa - to budowanie z szybkoschnącego betonu kolejnych kondygnacji budynku tak, że wyższe są w całości stawiane bezpośrednio na niższych. "Technologia formowania ścian w pionowych urządzeniach ślizgowych polega na ciągłym przesuwie ku górze deskowań obejmujących jednocześnie cały rzut budynku" - tal proces budowy tłumaczy encyklopedia technologii budowlanych.

Ślizgowiec, Katowice, fot. aceŚlizgowiec, Katowice, fot. ace

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (8)
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • szejski

  Oceniono 5 razy 5

  Pragnę zwrócić uwagę, że beton nie "schnie", tylko wiąże. Gdyby wysechł, toby się rozsypał, bo związana w betonie woda jest jednym z jego podstawowych składników.

 • Gość: mysłocz

  Oceniono 5 razy 5

  Opisując budownictwo mieszkaniowe PRL nie sposób nie wspomnieć o tak sztandarowych przykładach jak krakowska Nowa Huta czy osiedle "A" w Tychach. Co prawda projekty poszczególnych budynków nie powalają swoją innowacyjnością, zachwyca natomiast swego rodzaju konsekwencja urbanistyczna, dzięki której miejsca te pozytywnie wyróżniają się na tle współczesnej zabudowy, zarówno pod kątem ich estetyki, jak i funkcjonalności.
  _________
  momoni.pl

 • Gość: Barbara Ssak

  Oceniono 5 razy 5

  Brak przykładów z Łodzi.

 • Gość: Madrugada

  Oceniono 11 razy 5

  Jak się już o czymś pisze w publicznych mediach, warto zadbać o to, żeby pisać prawdę. Ulica Moniuszki w Warszawie nie znajduje się obok gmachu Teatru Wielkiego, a obok Filharmonii Narodowej, czyli w zupełnie innej dzielnicy. Niechlujność autora tym bardziej jest widoczna, że pod zdjęciem budynku jest zamieszczony jego adres - ulica Kozia 9. Chętnie zatrudnię się jako korektorka w Waszym portalu.

 • Gość: Trele

  Oceniono 12 razy 4

  Większość bloków z tamtych lat jest bardzo ładna. Niektóre zaniedbane ale większość jest ładnie zaprojektowana.

 • Gość: Jastrzębianin

  Oceniono 2 razy 2

  Jastrzębie-Zdrój!! Z myślnikiem pomiędzy!!

  A tak w ogóle, to budynek powstał już po '89, więc nie pasuje do artykułu ;)

 • feelikss

  Oceniono 9 razy -3

  Kilka projektów im wyszło ale w większości prl-owskie budownictwo wygląda strasznie i monotonnie.
  _____________
  e-osuszacze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX