Trzonolinowiec - dom na słupie, Wrocław

Trzonolinowiec, Wrocław, fot. ace

Trzonolinowiec, Wrocław, fot. ace Trzonolinowiec, Wrocław, fot. ace

Podziel się

Wrocławski Trzonolinowiec dziś wygląda marnie: jest zaniedbany, zniszczone elewacje, betonowe słupy przyziemia czy klatki schodowe sprawiają wyjątkowo ponure wrażenie. Tymczasem kiedyś gmach uznawany był za bardzo nowoczesny - był niespotykanym wcześniej w Polsce konstrukcyjnym eksperymentem.

Trzonolinowiec, Wrocław, fot. aceTrzonolinowiec, Wrocław, fot. ace

11-kondygnacyjny blok mieszkalny powstał w latach 1963-1967 według projektu Jacka Burzyńskiego i konstruktora Andrzeja Skorupy. Ma niezwykłą konstrukcję bryły zawieszonej na centralnie usytuowanym żelbetowym słupie. Do kryjącego klatkę schodową, szyb windy i piony instalacyjne trzonu na stalowych linach podwieszono stropy kolejnych kondygnacji ( montowano je na poziomie gruntu i podnoszono na docelowe miejsce za pomocą hydraulicznych podnośników). W czterech narożach każdej kondygnacji znalazły się lokale mieszkalne, dostępne z otaczającego trzon wąskiego korytarza. Dzięki tej konstrukcji oraz podcięciu parteru 11-kondygnacyjny blok wygląda jak zawieszony w powietrzu.

Klatka schodowa Trzonolinowca, fot. ace
Klatka schodowa Trzonolinowca, fot. ace

Niestety podczas przeprowadzonej w latach 70. modernizacji bloku (była konieczna ze względu na pęknięcia, wywołane pracą stalowych lin) zabudowano część okien, zmieniono też strukturę nośną budowli, zacierając nieco charakter budowli. Reszty dokonał upływ czasu i dziś blok raczej straszy niż zachwyca.

Trzonolinowiec, fot. ace
Trzonolinowiec, fot. ace

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (8)
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • Gość: mysłocz

  Oceniono 5 razy 5

  Opisując budownictwo mieszkaniowe PRL nie sposób nie wspomnieć o tak sztandarowych przykładach jak krakowska Nowa Huta czy osiedle "A" w Tychach. Co prawda projekty poszczególnych budynków nie powalają swoją innowacyjnością, zachwyca natomiast swego rodzaju konsekwencja urbanistyczna, dzięki której miejsca te pozytywnie wyróżniają się na tle współczesnej zabudowy, zarówno pod kątem ich estetyki, jak i funkcjonalności.
  _________
  momoni.pl

 • Gość: Barbara Ssak

  Oceniono 4 razy 4

  Brak przykładów z Łodzi.

 • szejski

  Oceniono 3 razy 3

  Pragnę zwrócić uwagę, że beton nie "schnie", tylko wiąże. Gdyby wysechł, toby się rozsypał, bo związana w betonie woda jest jednym z jego podstawowych składników.

 • Gość: Jastrzębianin

  Oceniono 2 razy 2

  Jastrzębie-Zdrój!! Z myślnikiem pomiędzy!!

  A tak w ogóle, to budynek powstał już po '89, więc nie pasuje do artykułu ;)

 • Gość: Trele

  Oceniono 10 razy 2

  Większość bloków z tamtych lat jest bardzo ładna. Niektóre zaniedbane ale większość jest ładnie zaprojektowana.

 • Gość: Madrugada

  Oceniono 8 razy 2

  Jak się już o czymś pisze w publicznych mediach, warto zadbać o to, żeby pisać prawdę. Ulica Moniuszki w Warszawie nie znajduje się obok gmachu Teatru Wielkiego, a obok Filharmonii Narodowej, czyli w zupełnie innej dzielnicy. Niechlujność autora tym bardziej jest widoczna, że pod zdjęciem budynku jest zamieszczony jego adres - ulica Kozia 9. Chętnie zatrudnię się jako korektorka w Waszym portalu.

 • feelikss

  Oceniono 7 razy -1

  Kilka projektów im wyszło ale w większości prl-owskie budownictwo wygląda strasznie i monotonnie.
  _____________
  e-osuszacze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły