Komentarze (111)
BRYŁA ROKU 2015! Kto zwycięży w tym roku? [GŁOSOWANIE]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: RJ

  Oceniono 6 razy 4

  "Całość odbija się w szklanych elewacjach i przypomina nieco jeden z wielu pomostów na jednym z wielu otaczających warmińskich jeziorach"- Po pierwsze mazurskich, a nie warmińskich, a po drugie błąd fleksyjny.

 • Gość: Peno

  Oceniono 3 razy 3

  Gęsto się robi :-( Oddaję więc głos na architekturę pozytywną !
  Żółty Słonik - chociaż on nie ma nic na sumieniu ;)

 • perun1984

  Oceniono 3 razy 3

  W Szamotułach jest naprawdę perełka, której warto przyjrzeć się nieco bliżej niż tylko ze zdjęć.

 • Gość: ldz

  Oceniono 4 razy 2

  Głosuję na dworzec tramwajowy Piotrkowska-Centrum w Łodzi. Specjalnie nie daliście tego projektu, bo by wygrał - cwaniaki warszawiaki.

 • Oceniono 2 razy 2

  Siedziba Galerii Foksal powinna iść do dewastacji. Co za porażka i właśnie dewastacja modernistycznego budynku!

 • Gość: Krzysiek

  Oceniono 6 razy 2

  Przecież niektóre bryły pasowałyby do makabryły ...

 • Oceniono 6 razy 2

  Absolutnie MCK w Katowicach. Unikalne połączenie architektury i urbanistyki przestrzeni w jednym. Polish B.I.G.

 • sueellen

  Oceniono 8 razy 2

  Wszystkie szpetne, poza Chęcinami nie wpisują sie w otoczenie, wstawione od czapy. To co zrobili z młynem to jakas groteska. Wygląda koszmarnie.
  Jedynie przedszkole mi pasuje. Ma prawo być właśnie takie bo jest dla dzieci. Zagłosowałam na Słonika.

 • mistrzowie25

  Oceniono 4 razy 2

  Port lotniczy Olsztyn-Mazury, Szymany to pomysł zaczerpnięty z siedziby nadleśnictwa Andrychów (oczywiście przeskalowana). Pomysł na drewniany sufit i ukośne drewienka. W Andrychowie wykonawca bardziej się postarał.

 • Oceniono 5 razy 1

  Absolutnie MCK w Katowicach. Piękne powiązanie architektury, urbanistyki i przestrzeni miejskiej.

 • Gość: kasiaTypowa

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie jest Gdyńskie Centrum Filmowe z kolejką na Kamienną Górę? Nie głosuję!

 • 2greg

  Oceniono 5 razy 1

  A gdzie Arka Koniecznego, jeden z najbardziej niezwykłych domów jednorodzinnych? A gdzie Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, jednak chyba bardziej znacząca realizacja od przebudowy młyna, przebudowy magazynów czy nawet lotniska w Szymanach? To są realizacje z 2015 roku!!!!

 • Gość: ROMUALD

  Oceniono 7 razy 1

  Rewitalizacja młynu w Szamotułach i przerobienie go na mieszkania. Cudowne:) Pozdrawiam.

 • hierowski

  Oceniono 5 razy 1

  Ericpol to przykład, że nawet jak się potrafi coś w miarę zaprojektować, to nie idzie to w parze z umiejętnością osadzenia budynku w w przestrzeni. W efekcie powstaje nieprzyjemna i niefunkcjonalna przestrzeń wokół niego, przez co budynek jest antymiejski. W dodatku na foto niespecjalnie widać tragiczne ogrodzenie. Samo wnętrze też jest przeciętne. Dziwię się, że ten budynek znalazł się w tym zestawieniu.

 • wojtek45wawa

  0

  Od kiedy Szymany są pod Olsztynem?? Architektura może i dobra, ale ogólnie lotnisko bez sensu i bez szans na trwanie bez strat.

 • krolowa-mroku

  0

  Oddałam głos na Jordanki, zachwyciły mnie wnętrza.
  Cieszę się, że ta inwestycja zajęła II miejsce :-)

 • Gość: Ania

  Oceniono 2 razy 0

  Patrząc na Katowice, myślałam ,że to Droga Krzyżowa !

 • Gość: Kpiarz

  Oceniono 2 razy 0

  Zdecydowanie CKK Jordanki w Toruniu.Miałem okazję tam być na koncercie,akustyka wspaniała,wnętrze robi niesamowite wrażenie.

 • Gość: gpmars

  Oceniono 4 razy 0

  Centrum Jordanki w Toruniu, taaa "Dom Flinstonów".

 • tepetoja

  Oceniono 4 razy 0

  Oczywiście, że Centrum Kongresowe w Katowicach!

 • drzejms-buond

  Oceniono 4 razy 0

  Korciły mnie JORDANKI ale ostatecznie, jako miłośnik ziemianek i dachów zielonych dałem plusa na Katowice.
  Nie wiem co w tym zestawie robią maszkarony typu Foksal czy Szamotuły.ale to nie ja wybierałem tylko koledzy architektów...
  To przedszkole tez piękne ale zabrakło mozliwości plusa dodatkowego.

 • Gość: ANNA SKULIMOWSKA ELBLĄG

  0

  brakuje mi tutaj EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU

 • seba-76

  Oceniono 14 razy 0

  rzeczywiście trochę bieda w tym roku. Szkoda, że zabrakło budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Bardzo udana i spójna realizacja, z zewnątrz, wokół, a sala koncertowa to mistrzostwo świata. W konkursie na najgorzej wydane pieniądze, zdecydowanie wygrywają Jordanki ;) obiekt na 1200 miejsc, z problemami z akustyką w głównej sali, za 225 mln zł. Trudno pojąć co mogło tyle kosztować, biorąc pod uwagę dosyć surowe wnętrza i brak zagospodarowania terenu wokół. Może gaża hiszpańskiego architekta? ;) budynek Filharmonii Szczecińskiej był o połowę tańszy!

 • maj.basia

  Oceniono 9 razy -1

  Najgorsze makabryły to: coś w Toruniu - bałabym się tam wejść, że to wszystko się na mnie
  zawali; galeria (?) Foksal, no ohyda. Tylko Katowice. Reszta bez wyrazu.

 • Gość: WTF

  Oceniono 6 razy -2

  BARDZO SŁABE ZESTAWIENIE. SPONSORING? WTF?
  GENERALNIE 90% Z TYCH REALIZACJI NIE ZASŁUGUJE NA NOMINACJE.
  SĄ LEPSZE WIĘC O CO CHODZI?
  OJ BRYŁO......

 • gekontoke

  Oceniono 4 razy -2

  Gdzie stacja przesiadkowa!!! Dlaczego nie pozwoliliście nam zdecydować w głosowaniu o tym czy jest dobra, akceptowana czy nie?

 • davoo

  Oceniono 6 razy -2

  Jordanki- wnętrze niesamowite!
  Zdecydowanie z "efektem WOW", którego niektórym podobno brakuje w zestawieniu.
  Co do rzekomo za małego parkingu- takie trendy Proszę Państwa:) zachęta w tego typu obiektach publicznych do korzystania ze zbiorkomu.
  Ale plus dla MCK za może nieco ciekawsze wkomponowanie w otoczenie- zwłaszcza zabawę perspektywą ze Spodkiem w tle.

 • Gość: krzak

  Oceniono 4 razy -2

  Niewystarczająca dokumentcja fotografizna. Nieciekawe nominacje. Najciekawsze Jordanki w Toruniu.

 • Gość: www

  Oceniono 7 razy -3

  Grand Prix Makabryły - Przebudowa siedziby Fundacji Galerii Foksal, Warszawa
  1. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń
  2. Port lotniczy Olsztyn-Mazury, Szymany

  Te trzy budynki nigdy nie powinny się tu znaleźć. To nominacje do makabryły.

  Galeria Foksal to dramat, za to powinna być sprawa w sądzie.Nie dość, ze zniszczono coś wartosciowego, to jeszcze to co powstało, urąga wszelkim dobrym wzorcom architektury... Co ciekawe, to nie pralnia, czy salon masażu, ale Galeria sztuki, więc wydawałoby się, ze zawiadują nia ludzie doceniający wartość architektury minionej i mający wyrobione wyczucie estetyki... No niestety NIE!

  Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń to jakiś gargamel z kreskówki, idealnie wpisujący się we współczesną architekturę nuworyszowską. Trochę z tego, troche z tamtego i mamy "arcydzieło", ze wszyscy padną ze zdziwienia. Ja padam, szczególnie jak oglądam wnętrza. Zero wyczucia przestrzeni, formy, kto to projektował, kto zaakceptował? Żeby się bawic w Gaudiego, trzeba mieć jego wyczucie i wysmakowani bryły i detalu. Tutaj mamy jakąś cyganerię godną Dona Wasyla...

  Kolejny port lotniczy w malej miejscowości, powstający w momencie, kiedy podobne juz powstałe są deficytowe i grozi im zamknięcie. Jak pisze Reuters: "fundusze UE wybudowały w Polsce "lotniska-widma".
  Oceniając architekturę budynku, należy spojrzeć również na sens jego powstania. Tym bardziej jak bryła jest żadna. To kolejny pawilonowo-marketowy budynek. Czym tu sie zachwycać, że las sie w szybach odbija??!! No to nagroda dla Lasu sie należy...

  MCK w Katowicach ma bardzo fajne rozwiązanie w postaci łamanych płaszczyzn trawy z alejkami spacerowymi, czyli de facto chodzimy po budynku. Wszystko byłoby ok, gdyby nie jego usytuowanie. Znam go nie tylko ze specjalnie wybranych ujęć, ale na żywo, i niestety czar pryska, że zmarnowano taki potencjał dosłownie wciskając go między dwa już istniejące budynki, dobijając całość ciężką betonową kładką widoczną na fot, najciekawsze fragmenty i jego ciekawa perspektywa są widoczne tylko z dwóch wąskich punktów: jak sie stoi koło spodka, ale ten za chwilę zniknie, bo mają tam powstać dwa biurowce, jeden na prawie 200 metrów, a wszystko to w odległości kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów od siebie (spodek, MCK, Biurowce), a drugi jak się stanie na chodniku koło Sali koncertowej, która jet po drugiej stronie wąskiej ulicy. Wtedy mamy z jednej strony widok na ciekawą trawiastą powierzchnię MCK, ale jak zrobimy kilka kroków, to widok znika, a po drugiej strony pojawia się gigantyczny parking zawalony samochodami... Dlatego, mimo, ze sam budynek bardzo mi się podoba, i inaczej położony mógłby być prawdziwą perełką, to mimo gratulacji dla architekta nie zagłosuję na niego. Zmarnowano świetny projekt...

  Nie ma w tym rankingu jakiś wyróżniających sie projektów, dlatego zagłosuję na postawę, wyobraźnię, szacunek dla historii i ekonomii. Mianowicie na Przebudowę hali produkcyjno-magazynowej we Wrocławiu.
  Takich budynków właściwie sie nie ratuje, co wydaje sie przede wszystkim nieekonomiczne, bo przecież hale cały czas są potrzebne, ale obecnie inwestycje najczęściej zaczynają sie od zrównania terenu z ziemią, wycięciu wszystkich drzew, przynajmniej tak jest na Śląsku. Tak wyburzono Brutala, USC, Supersam, tak burzą kamienice, nie mówiąc już o pięknych budynkach pofabrycznych. Tutaj komuś sie chciało pomyśleć i wykorzystać potencjał istniejącej hali, a do tego odnwiono ją z dużym wyczuciem, i wygląda świetnie. O ileż ciekawiej niż te falisto-szklane blaszaki produkcyjne. Do tego drzewa jak stały, tak stoją! Gratulacje dla inwestora i projektanta!

 • Gość: pshemo

  Oceniono 3 razy -3

  czy te pomieszczenia przedszkola nie wydają wam się zbyt niskie? Im więcej ludzi tym większe zapotrzebowanie na tlen, a tu przez to że nisko może go być mało. CZy się mylę?

 • Paweł Praski

  Oceniono 15 razy -3

  Myślałem, że łączy nas architektura. Dlaczego nie ma doskonałego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej ? Ideologię przedkładacie nad estetykę ? Jakoś ja nie mam problemu, żeby docenić świetną architekturę tych placówek, które mi ideologicznie nie pasują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX