Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych

Oto 10 najlepszych polskich projektów domów jednorodzinnych. Postanowiliśmy przekopać nasze przepastne archiwa i spośród mnóstwa dobrych wybrać 10 najwspanialszych. Kryteria? Musiały być prezentowane jako projekty, nie realizacje. To znacznie poszerza wodze fantazji i pozwala na większe szaleństwo. Ale, projekty musiały być też możliwe do zrealizowania. Postanowiliśmy oddać głos głównie młodym pracowniom i nowoczesnym projektom, z których możemy być dumni w kraju, jak i za granicą. Zobaczcie 10 najlepszych!
Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem Easst.com

Dom w Muchocinie - Easst.com

Betonowy, szary - ale to w prostocie tkwi jego piękno. Inspirowany najlepszymi modernistycznymi budowlami i architekturą Le Corbusiera stanowi mocny akcent na dużej, rozległej działce nad brzegiem jeziora.

Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem

Spadek terenu pozwolił na niestandardowe umiejscowienie głównego wejścia, które znajduje się na poziomie pierwszego piętra. Takie rozwiązanie odwróciło klasyczny układ - strefa dzienna znalazła się tu na poziomie pierwszego piętra, a sypialnie i część prywatna kondygnację niżej.

Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem

Bryła domu budowana jest przez zmieniający się rym betonowych i szklanych powierzchni. Naprzemienne przezierne i szklane płaszczyzny zostały dodatkowo wzbogacone o wąskie betonowe listewki - które tworzą rodzaj zacieniającego i osłaniającego ażuru, a dodatkowo nadają całej bryle większej plastyczności i rysują na elewacjach bogaty rysunek światłocienia zmieniający się wraz z ruchem słońca.

Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem - rzut parteru

Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem - rzut I piętra

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą fot. PAWEL LIS ARCHITEKCI

Dom w Opypach - Paweł Lis Architekci

Projekt podwarszawskiego domu w Opypach także nawiązuje do stylistyki modernizmu, ale do jego bardziej łagodnego i spokojnego wymiaru. Bryła tego projektu przypomina raczej lekkie formy przeszklonych pawilonów i nawiązanie do twórczości takich architektów jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe.

Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą

Pierwsze piętro zostało w projekcie przekręcone o 90 stopni w stosunku do bryły parteru. Wspólne na rzucie miejsce to strefa pionowej komunikacji prowadząca z części dziennej na zlokalizowane na piętrze sypialnie. Nadwieszone piętro wspiera się jedynie na wąskich kolumnach umieszczonych po drugiej stronie basenu.

Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą

Duże powierzchnie przeszkleń, biały kolor oraz nadwieszenie pierwszego piętra składają się razem na bardzo lekką w odbiorze formę budynku, który mimo sporej powierzchni (ok. 230 m kw.) sprawia wrażenie raczej pawilonu niż ciężkiej, masywnej bryły.

Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą

Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom w Mysłowicach Dom w Mysłowicach TTAT

Dom w Mysłowicach - TTAT

Większość domów projektuje się jako dwupoziomowe z rozdziałem na strefę dzienną i prywatną. Ale architekci z pracowni TTAT zmierzyli się z projektem domu dla osoby niepełnosprawnej - stąd podstawowym postulatem był brak jakichkolwiek barier, które utrudniałyby poruszanie się po budynku.

Dom w Mysłowicach

Całość została rozplanowana na jednym poziomie, przez co bryła budynku zyskała dużą głębokość. Aby doświetlić wszystkie wnętrza w jej środku architekci zaplanowali nieduży całkowicie przeszklony wewnętrzny ogród, który stanowi ozdobę minimalistycznego wnętrza.

Dom w Mysłowicach Minimalizm króluje także na zewnątrz. Dom przybrał formę białego prostopadłościanu z dużymi, sięgającymi ziemi przeszkleniami. Odrobinę ożywienia i zabawy wprowadza tu wykorzystanie tektoniki działki i narożnik nadwieszony poza bryłą betonowego tarasu.

 

 

Dom w Mysłowicach

Dom w Mysłowicach

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom Green Line Dom Green Line Przemek Olczyk Mobius Architekci

Dom Green Line - Przemek Olczyk Mobius Architekci

To kolejny dom w naszym zestawieniu, który w pomysłowy sposób bawi się ukształtowaniem terenu. Od drogi widoczny jest jedynie niewielki fragment domu - zielony dach przypominający pagórek. Dwuspadowy dach przekrywa jednak tylko część budynku. Pozostała część przekryta została dachem płaskim znajdującym się na poziomie skarpy i mogący służyć za dodatkowy taras widokowy na jezioro.

Dom Green Line

W rzucie kształt domu przypomina literę U. Wewnętrzna przestrzeń została zaaranżowana jako patio niewidoczne dla osób z zewnątrz. Patio poza funkcją rekreacyjną pełni także funkcję dodatkowego doświetlenia. nawet po zasłonięciu zewnętrznych okien - w domu ciągle pozostanie widno.

Dom Green Line6lt`z^ECl]P5c

Szczyty domu mają konstrukcję stalową z drewnianymi elementami - całość choć nowoczesna, to w dalszym ciągu nawiązuje do tradycyjnej architektury warmińskiej.

Dom Green Line

Dom Green Line

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom nr 130 Dom nr 130 Adam Spychała

Dom nr 130 - Adam Spychała

Adam Spychała od lat tworzy projekty domów inspirowane miłością do architektury Le Corbusiera. Jak sam przyznaje - projekty, choć jak najbardziej nadają się do realizacji raczej traktuje koncepcyjnie - prawdopodobieństwo inwestora gotowego na realizacje tak śmiałej wizji niestety jest niewielkie.

Dom nr 130

Domy projektowane przez Adama Spychałę przypominają najlepsze plastyczne realizacje modernistów, które bardziej przypominają rzeźbę w przestrzeni niż klasyczny budynek. Geometryczne kształty, wysublimowane proporcje podkreślone są tu pięknem surowego betonu.

Dom nr 130 Choć nawet optycznie - monumentalne i masywne, to paradoksalnie dzięki licznym otwarciom i specyficznemu kształtowaniu bryły zachwycające lekkością i grą poszczególnych elementów budynku. Choć od okresu, w którym rządziła taka stylistyka minęło już wiele lat, to kolejne projekty Adama z pewnością zasłużyłyby na tytuł światowej awangardy także dzisiaj.

 

Dom nr 130

Dom nr 130Przegląd projektów Adama Spychały znajdziesz TUTAJ >>>

Willa Miejska we Wrocławiu Willa Miejska we Wrocławiu Łukasz Ługowski oraz Dominik Gomółka

Villa Urbana - Łukasz Ługowski i Dominik Gomółka

także projekt miejskiej willi z Wrocławia pełnymi garściami czerpie z modernizmu. Ale jego autorzy postanowili sięgnąć jeszcze głębiej i nawiązali do antycznego modelu antycznej willi miejskiej. Całość skupiona jest tutaj na wnętrzu, a mieszkańcy domu mogą cieszyć się pełną prywatnością.

Willa Miejska we Wrocławiu

Budynek został zakomponowany jako zestawienie trzech zestawionych ze sobą brył, z których każda ma inną funkcję. Od ulicy znajdziemy garaż i pomieszczenia techniczne, główna bryła to część dzienna z antresolą mieszczącą pokój kinowy, ostatnia to część nocna. Wszystkie części łączy wspólna oś, ale znajdują się one na niej niesymetrycznie. Dzięki temu powstało wewnętrzne atrium oraz dwa dziedzińce - wejściowy i ogrodowy.

Willa Miejska we Wrocławiu Dopełnieniem kompozycji jest przestrzenne dopełnienie w trzecim wymiarze. Całość to plastyczna kompozycja naprzemiennych białych kubatur i pustki. Części pełne na parterze tworzy kubatura budynku - na poziomie pierwszego piętra - antresola z salą kinową oraz rodzaj ażurowego rusztu stanowiący zadaszenie dla zewnętrznych tarasów.

 

Willa Miejska we Wrocławiu - rzut parteru

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom w Gdyni Dom w Gdyni Marek + Sikora Architektura Domy z wnętrzem

Dom w Gdyni - Marek + Sikora Architektura Domy z wnętrzem

Dom w Gdyni to propozycja dla tych, którzy bardziej przywiązani są do tradycyjnej formy i materiałów. Nieduża bryła, elewacje z dużą ilością drewna - to dom formą i klimatem nawiązujący do archetypowej zabudowy jednorodzinnej. Bardziej tradycyjna forma nie oznacza jednak powielania schematów i kopiowania dotychczasowych rozwiązań.

Dom w Gdyni

Szklany szczyt z drewnianym ażurem, szare płaszczyzny, które ze ścian zaginają się i przechodzą w połacie dachowe - w projekcie znajdziemy dużo ciekawych i nowoczesnych rozwiązań osadzające projekt we współczesnej stylistyce.

Dom w Gdyni

Na uwagę w projekcie zasługuje też fakt, że projekt powstał we współpracy architekta i architekta wnętrz, a mieszkańcy poza projektem architektonicznym dostają od razu projekt wnętrzarski. Myślenie o wnętrzach już na etapie projektowym pozwala na rozwiązanie wielu potencjalnych problemów jeszcze na etapie koncepcyjnym - pomaga tez na stworzenie spójnego charakteru wnętrza i zewnętrznych elewacji. Czy w przyszłości będzie to standard projektowy?

Dom w Gdyni

 

 

Dom w Gdyni

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Rezydencja Futurystyczna Rezydencja Futurystyczna S Atelier

Rezydencja futurystyczna - S Atelier

Kolejna propozycja to zupełnie inny styl - zapatrzony w przyszłość i futurystyczny w formie. Dom to nałożone na siebie bryły tworzące dynamiczną i ekspresyjna strukturę. Całość - trochę jak z filmów ziemia w 2056.

Rezydencja Futurystyczna

Ale ekspresyjny charakter to nie wszystko. Bardzo nietypowo został rozwiązany parter budynku. Tworzą go dwie odrębne bryły przekryte poprzecznie ustawioną bryłą piętra. Pomiędzy obydwiema częściami parteru przebiega droga dojazdowa do budynku - trochę jakbyśmy samochodem wjeżdżali bezpośrednio do domu.

Rezydencja Futurystyczna

Całość została zaprojektowana w sposób umożliwiający zaadaptowanie jednej z brył parteru jako osobnego mieszkania. To odpowiedź, na możliwość zmian, które mogą być potrzebne. Wraz z czasem często zmienia się model funkcjonowania rodziny, a dzisiejsze budownictwo nie zawsze jest na to przygotowane. Nie zawsze udaje się pogodzić potrzeby dorastających dzieci z ich rodzicami - a nie ma chyba nic gorszego niż konflikt w rodzinie.

Rezydencja Futurystyczna - rzut parteru

 

 

Rezydencja Futurystyczna - rzut piętra

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Budynek z drewnianymi panelami Budynek z drewnianymi panelami źródło: STOPROCENT Architekci

Dom X - Stoprocent Architekci

Dom X - zaprojektowany na działkę pod Warszawą zrywa z klasycznymi podejściem do okien. Światło do wnętrza wpuszczają tutaj całe przeszklone elewacje. To raczej jedynie przegroda termiczna otwierająca nas na otoczenie niż mały lufcik pozwalający wyjrzeć nam na zewnątrz.

Budynek z drugą wersją elewacji z panelami ażurowymi

Przygotowując projekt jednorodzinnego domu, architekci z biura STOPROCENT Architekci odbyli razem z klientem kilka spotkań, podczas których analizowali i omawiali różne projekty domów z całego świata. Chodziło o to by z jednej strony poszerzyć horyzonty projektowe a z drugiej strony umożliwić lepsze poznanie potrzeb klienta i jego rodziny - tłumaczą projektanci.

Budynek z drugą wersją elewacji z panelami ażurowymi

Całość z powodzeniem mogłaby wystąpić w hollywoodzkim filmie - jest elegancko, nowocześnie i, no cóż luksusowo. Zdecydowanie nie jest to propozycja dla wszystkich, ale zawsze można pomarzyć, że kiedyś znajdziemy się w takiej rzeczywistości, w której każdy będzie mógł sobie pozwolić na takie lokum, a polskie domy będą uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie.

Rzut parteru

 

 

Rzut piętra

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom z widokiem na Beskidy - wizualizacja Dom z widokiem na Beskidy - wizualizacja źródło: 3xEL architekci

Dom z widokiem na Beskidy - 3xEL

Ale nowoczesny dom wcale nie musi oznaczać gigantycznej powierzchni, budżetu i płaskiego dachu, który w większości polskich miast i miasteczek jest zabroniony miejscowymi przepisami (dlaczego?). Architekci z pracowni 3xEL zaproponowali dom o dość typowym układzie - salon, sypialnie, kuchnia, jadalnia i garaż, ale program ten został ubrany w nowoczesny kostium.

Dom z widokiem na Beskidy - wizualizacja

Bryła została rozczłonkowana i składa się z naprzemiennie zestawionych jasnych i ciemnych brył. Jasne - to wykończone cementem, z wysokimi otwarciami i spadzistym dachem. Ciemne - mają dach płaski i  zostały wykończone czarnym klinkierem.

Dom z widokiem na Beskidy - wizualizacja

Bardzo ciekawym zabiegiem jest kompozycja dachu, który nie zachowuje fizycznej ciągłości, ale optycznie - wygląda jakby jeden dach został rozcięty na trzy części i rozsunięty w przestrzeni - wszystko dzięki wielospadowemu układowi od zewnątrz i pionowym ścianom szczytowym w wewnętrznej części budynku.

Dom z widokiem na Beskidy - rzut

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Więcej o:
Komentarze (83)
Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych
Zaloguj się
 • Gość: malton

  Oceniono 72 razy 66

  niestety co chwila reklamy przeszkadzają. Niestety tego się nie da zobaczyć i ocenić w spokoju więc lepiej zrezygnować.

 • wrocek1999

  Oceniono 73 razy 41

  Snobizm to ciekawe zjawisko. Futurystyczne koszmarki. Ale ja wolę wsiową tradycję...

 • okiemserca

  Oceniono 49 razy 41

  "gdybyśmy tak budowali ..." - papier przyjmie wszystko. Posze o szacunkową wycenę metra kwadratowego dla kazdego projektu, oraz średnią cenę domu (średnia z tych 10 projektów). Potem porównajacie te cenę do średniej ceny domu realnie budowanego w PL o podobnym metrazu. Założymy się ze będzie znaczna różnica? TA DAAAm: ...I zagadka słabej architektury sie wyjasniła

 • Gość: Baśka

  Oceniono 45 razy 33

  Kilka z tych projektów to "koszmaronki" bez podstawowej cechy- funkcjonalności.
  Nowoczesny nie musi znaczyć "bunkier". Ale to tylko moje zdanie. O gustach się nie dyskutuje.

 • pandzl

  Oceniono 61 razy 31

  Nie stać mnie na takie domy, ale gdybym miał tyle kasy to w życiu bym czegoś takiego nie zbudował. Paskudne, nieprzyjemne klocki. Wolę klasyczne domy a z tych może bym jakieś pojedyncze rozwiązania podpatrzył.

 • Gość: mmmrr

  Oceniono 48 razy 30

  Budowałem dom 2 lata temu. Nowoczesny, ok 300m2. Powiem tyle - te projekty na tej stronie to nie są dla ludzi. Żel-beton jest drogi i trudno go ocieplić w takiej formie (drogo). Koszt budowy takiego coś to razy 3 w stosunku do normalnych domów. Nawet rynien nie mają = zacieki. Co do wyglądu, co kto lubi, ja wiem jedno, w bunkrze nie chciałbym mieszkać, architektura nadaje się na dworzec PKP, ale nie do mieszkania.

 • Gość: galeo

  Oceniono 33 razy 29

  Wszystkie domy w środku zimne jak poczekalnie na dworcu. Jak można mieszkać w takich pomieszczeniach? Zero przytulności i domowego ciepła.

 • Gość: lukasza

  Oceniono 33 razy 29

  1. Wizualizacja a dom w realu to rożne sprawy a tutaj mamy większość wizualizacji. 2. Tło czyli działki na jakich te domy stoją są niemal nieosiągalne do zakupu blisko miasta. 3. Jak zrobią projekt +5000 to może więcej takich domów będzie ale na dziś same okna do każdego z tych domów kosztują tyle co mały domek 120m2. 4: Odnosząc się do nagłówka z Strony Głównej: "gdybyśmy tak budowali ..." to Polska nie była by piękna a zawalona domami oddalonymi od siebie co 500-1000mb a dziś buduje się blisko siebie by chronić przyrodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX