Murale - czy zawsze zdobią?

17.10.2016 12:30
Fot. Małgorzata Kujawka

Fot. Małgorzata Kujawka Fot. Małgorzata Kujawka

Murale pokrywają coraz więcej elewacji budynków w Polsce. Od lat obserwujemy wciąż rosnącą popularność tego typu twórczości i tej metody ozdabiania miejskich przestrzeni. Polskie miasta wręcz rywalizują ze sobą w liczbie zrealizowanych murali i w zapraszaniu do współpracy znanych artystów. W wielu wypadkach murale są rzeczywiście poprawiają jakość naszego otoczenia, upiększają ulice i osiedla. Ale czy zawsze? Czy każdy wielkoformatowy malunek na ścianie jest sztuką? I czy każdym powinniśmy się nim zachwycać?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (25)
Murale - czy zawsze zdobią?
Zaloguj się
 • Gość: arta

  Oceniono 96 razy 64

  Beznadziejny artykuł. Marudzenie i czepialstwo, szukanie dziury w całym. Sztuka w przestrzeni publicznej, w formie muralu czy innego streetartu powinna pojawiać się jak najczęściej. Szary człowiek do galerii chodzi rzadko, jeśli w ogóle. Sztuka uliczna w Polsce to wciąż zjawisko marginalne w porównaniu z innymi krajami, ciężko zdobyć pozwolenie, a osób, które blokują artystyczne inicjatywy "bo tak" jest bardzo wiele. Efektem tego są wątpliwej jakości prace zrobione na szybko, bazgroły wandali czy patriotyczne kiczowate koszmarki, bo na takie najczęściej można dostać zgodę. Spróbuj człowieku w czynie społecznym namalować coś ciekawego dla innych - zaczną marudzić, że kolory nie te, że do bryły im nie pasuje, że za naiwne albo zbyt niezrozumiałe.

 • Gość: klaps

  Oceniono 88 razy 54

  Kto to pisał? Trzeba mieć minimalne pojęcie o malarstwie, sztuce współczesnej itd. zanim zacznie się pisać o muralach.

 • mankamaj

  Oceniono 51 razy 39

  Mural, który pokrył siedzibę Fundacji Gajusz jest wspaniały i doskonale spełnia swoją funkcję. Miało być bajkowo i jest. Co za czub to pisał?

 • siekieraaxe

  Oceniono 32 razy 28

  Murale NIE SĄ ZADNYM PROBLEMEM.
  bezkarnosc
  Problelmem jest bezkarnośc tagerów - obszczymurków

 • Gość: Tom Vein

  Oceniono 27 razy 21

  Mało rzeczowy artykuł, temat wymyślony na siłę. NIe mówiąc już o błędach. W dziale o kibicowskich muralach których w Polsce jest naprawdę bardzo dużo ciekawych, zilustrowany jest zdjęciem muralu poświęconego Rzezi na Wołyniu, nie namalowanym przez kibiców tylko zamówionym przez władze dzielnicy. Zaspa jest wyjątkowa. A sztuka malowania murali jest zróżnicowana jak każda sztuka. Jedne murale podobają się jednym a inne bardziej ugrzecznione innym odbiorcom. Fotografuje murale od wielu wielu lat, prowadzę blog na ten temat. Zapraszam tam zobaczycie jak jest to wyjątkowa sztuka. wallsphotos.blogspot.com

 • Gość: dolor

  Oceniono 26 razy 16

  To nie blok po termomodernizacji!!!!!!!- co za de....l to pisał??????- to hospicjum dziecięce i dla dzieci jest najpiękniejszym budynkiem na świecie dającym nadzieję, mural spełnia swoją rolę- jak tak można????!!!!!!!!

 • Gość: znafcatematu

  Oceniono 21 razy 15

  Pasteloza to malowanie na jaskrawe kolory? Po tym zdaniu skończyłem czytać.
  Druga sprawa - większość tych murali jest naprawdę niezła. Ale żeby to zrozumieć, trzeba mieć elementarne pojęcie o sztuce współczesnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły