Wertykalna wioska. Blok, który łączy zalety życia na wsi i w mieście [WASZE PROJEKTY]

Zamieszkać w mieście czy na wsi? To jedno z tych pytań, które zadajemy sobie wybierając przyszłe miejsce do życia. A co jeśli można byłoby połączyć zalety jednej i drugiej lokalizacji? Katarzyna Ponińska w ramach pracy dyplomowej zaprojektowała budynek mieszkalny w formie wertykalnej wioski. Jej praca znalazła się wśród 20 najlepszych dyplomów wybranych w konkursie Tamayouz International Award 2017.
'Connectiv housing' - projekt dyplomowy bloku mieszkalnego. 'Connectiv housing' - projekt dyplomowy bloku mieszkalnego. projekt: Katarzyna Ponińska

Wertykalna wioska

Zacznijmy od wytycznych. Katarzyna Ponińska opracowując projekt inżynierski na Politechnice Śląskiej miała za zadanie zaprojektować obiekt na działce o wymiarach 100x70m składający się maksymalnie z pięciu kondygnacji zabudowy. Lokalizacja została podana odgórnie, działkę wyznaczono w Wodzisławiu Śląskim. Zgodnie z wytycznymi należało zaprojektować usługi w parterze, a na wyższych kondygnacjach mieszkania. Praca została przygotowana na Politechnice Śląskiej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Tomasza Wagnera.

Widok budynku od frontu. Widok budynku od frontu. projekt: Katarzyna Ponińska

Natura i więzi sąsiedzkie na pierwszym planie

W tym projekcie próbą odnalezienia przepisu na mieszkalnictwo jest połączenie - domu z naturą i ludzi między sobą. Te dwa czynniki zostały rozważone i przeanalizowane, by zapewnić najbardziej odpowiednie i komfortowe warunki do mieszkania. Połączenie zaprojektowane jest w formie wstęgi oplatającej mieszkalny trzon - tzw. ścieżki krajobrazowej.

Formy architektoniczne i ich wpływ na tworzenie sąsiedzkich relacji. Formy architektoniczne i ich wpływ na tworzenie sąsiedzkich relacji. projekt: Katarzyna Ponińska

Analiza wpływu różnych typów zabudowań na relacje międzyludzkie

Anonimowe blokowiska, pozbawione miejsc wspólnych i zieleni, to negatywny obraz, który utrwalił się w społecznej wyobraźni. Wielkogabarytowe bloki obwiniane są częste o to, że czynią swoich mieszkańców anonimowymi. To właśnie receptę na te bolączki chciała opracować Katarzyna Ponińska przygotowując swój projekt dyplomowy.

Schemat obrazuje formy architektoniczne i ich wpływ na zawiązywanie relacji sąsiedzkich. Katarzynie Ponińskiej zależało na tym, by w środowisku wielkomiejskim, gdzie z zasady zabudowa jest bardziej zagęszczona i wertykalna, stworzyć warunki do budowania kontaktów międzyludzkich i wspólnot sąsiedzkich.

Widok elewacji południowej w skali 1:150. Widok elewacji południowej w skali 1:150. projekt: Katarzyna Ponińska

Różne rodzaje mieszkań w jednym budynku

Po przeanalizowaniu kontekstu socjalnego, projekt został podzielony na dwa standardy mieszkaniowe - komfortowe domy 'na wzgórzu' z tarasami i oddzielnymi wejściami oraz standardowe mieszkania dla małych rodzin i studentów.

Typy mieszkań. Typy mieszkań. Projekt: Katarzyna Ponińska

30 mieszkań w 8 typach

Projekt oferuje 30 mieszkań w 8 typach. Powierzchnie wahają się między 23,9 mkw. do 123,7 mkw. dopasowując się do rynku nieruchomości dla każdej grupy społecznej. Parking (1,5 miejsca na 1 mieszkanie) znajduje się na parterze, co pozwala tym samym zredukować koszty inwestycji.

Widok elewacji północnej. Widok elewacji północnej. projekt: Katarzyna Ponińska

Formowanie bryły

Pierwszą modyfikacją w trakcie projektowania było dostosowanie budynku do nasłonecznienia działki. Po odcięciu całego bloku powstała całkowicie inna bryła.

Ścieżka krajobrazowa Ścieżka krajobrazowa projekt: Katarzyna Ponińska

Zielona ścieżka krajobrazowa

Po dostosowaniu wejść i tarasów od południowej i zachodniej strony kostki mieszkalne zostały przesunięte w taki sposób, by zielona ścieżka została podparta na stropie parteru. Schody zostały dopasowane do kształtu - doprowadzają do mieszkań z południowej i północnej strony obiektu. Na każde piętro prowadzi także winda znajdująca się przy najwyższej części budynku. Ostatnim krokiem była zielona ścieżka. Nie jest to pochylnia o określonym spadku, a wolna, naturalna ścieżka krajobrazowa. W części usługowej zgodnie z projektem znajduje się targ, klub jogi, bistro i fryzjer. Ponadto każde mieszkanie posiada komórkę z zapleczem technicznym, warsztatem i rowerownią.

Wizualizacja dziedzińca. Wizualizacja dziedzińca. projekt: Katarzyna Ponińska

Dziedziniec

Zagospodarowanie terenu opiera się na ortogonalnych ścieżkach wraz z drogami pożarowymi. Pozostałe ścieżki zostały swobodnie zakomponowane. Na dziedzińcu znajduje się niewielki basen, otoczony naturalnymi podłożami. W części północnej umieszczono miejsce na ognisko oraz boisko do siatkówki - wszystko zachowane w naturalnym klimacie, wytyczone kamieniami lub drewnianymi elementami.

Detal konstrukcji. Detal konstrukcji. Projekt: Katarzyna Ponińska

Detal konstrukcji

Rysunek przedstawia propozycję rozwiązań konstrukcyjnych w budynku. Katarzyna Ponińska zaprojektowała blok na płycie żelbetowej. Na powierzchnię ścieżki krajobrazowej proponuje geowłókninę, która zapobiega przedostawaniu się składników organicznych do warstwy odsączającej. Konstrukcję ścieżki oparto na wylewce z betonu zbrojonego i blasze trapezowej.

Schemat zagospodarowania parteru. Schemat zagospodarowania parteru. projekt: Katarzyna Ponińska

Zagospodarowanie parteru

Na parterze znalazły się między innymi: miejsce na ognisko, miejsce do gry w siatkówkę, plac gospodarczy i strefa odpoczynku. Oprócz krzewów i niskich roślin zaplanowano posadzenie drzew.

Zagospodarowanie dachu. Zagospodarowanie dachu. projekt: Katarzyna Ponińska.

Zagospodarowanie dachu

Dach został zaprojektowany jako dostępne dla wszystkich miejsce odpoczynku.

Zagospodarowanie terenu. Zagospodarowanie terenu. mat. prasowe

Blok na działce

Schemat obrazuje zagospodarowanie terenu na działce o wymiarach 100 x 70 w Wodzisławiu Śląskim.

Rzut parteru. Rzut parteru. Projekt: Katarzyna Ponińska

Rysunki

Rzut przedstawia rozmieszczenie mieszkań na I kondygnacji.

Rzut II kondygnacji. Rzut II kondygnacji. projekt: Katarzyna Ponińska

Rzut II kondygnacji

Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie na drugiej kondygnacji.

Rzut trzeciej kondygnacji. Rzut trzeciej kondygnacji. projekt: Katarzyna Ponińska

Rzut III kondygnacji

Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie na trzeciej kondygnacji.

Rzut IV kondygnacji. Rzut IV kondygnacji. projekt: Katarzyna Ponińska

Rzut IV kondygnacji

Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie na czwartej kondygnacji.

Rzut 5 kondygnacji. Rzut 5 kondygnacji. projekt: Katarzyna Ponińska

Rzut V kondygnacji

Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie w ramach piątej kondygnacji.

Przekrój. Przekrój. Projekt: Katarzyna Ponińska

Budynek, który łączy

Praca została przygotowana na Politechnice Śląskiej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Tomasza Wagnera. Katarzyna Ponińska zatytułowała swój projekt "Connective Housing".

'Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie' - projekt Katarzyna Pankowska 'Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie' - projekt Katarzyna Pankowska źródło: www.archiprix.org
Więcej o: