Zielony bulwar i staw - nowy projekt ulicy Kościelnej w Poznaniu

Okolica przy ulicy Kościelnej w Poznaniu od dawna razi brakiem porządku i zniechęca swoim wyglądem - na szczęście już niedługo ma się to zmienić! Przestrzeń zostanie gruntownie zmodernizowana oraz otoczona zielenią, zadrzewionymi ścieżkami spacerowymi i strefami wypoczynkowymi.
Miejsce 1. w konkursie na ul. Kościelną Miejsce 1. w konkursie na ul. Kościelną UM i UAP

Nie pierwsza taka koncepcja

Ulica Kościelna znajduje się w samym sercu Jeżyc - jednej z najpiękniejszych dzielnic Poznania. Ulica ma nietypowy charakter. Owalny, szeroki teren otoczony jest przez dwie jednokierunkowe jezdnie. 

Koncepcja scalenia dość chaotycznej przestrzeni, wprowadzenia zieleni i 'oddania' części Kościelnej pieszym pojawił się już kilka lat temu. 

- Kościelna to ważna ulica, bo czyniąc z niej wygodny trakt spacerowy, można scalić park Sołacki z Rynkiem Jeżyckim.

- mówił krytyk architektury, Jakub Głaz, podczas jednego ze spotkań z cyklu 'Otwarte' w 2016 roku.

Miejsce 2. w konkursie na ulicę Kościelną Miejsce 2. w konkursie na ulicę Kościelną Fot.Joanna Piasecka, Tomasz Bekas

Plan rewitalizacji odrzucony

Rok temu Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił osiedlowym radnym z Jeżyc plan rewitalizacji ulicy Kościelnej. Zakładał on liczne nasadzenia, plac zabaw, specjalnie wydzielone miejsce dla psów oraz małą gastronomię. Radni odrzucili projekt, argumentując, że zakłada on tylko zmiany terenu pomiędzy jezdniami, nie uwzględniając organizacji ruchu i zmian w komunikacji.

Miejsce 2. w konkursie na ulicę Kościelną Miejsce 2. w konkursie na ulicę Kościelną Fot.Joanna Piasecka, Tomasz Bekas

Wznowienie konkursu przez miasto i Uniwersytet Artystyczny

Ta sytuacja spowodowała, że miasto wraz z Uniwersytetem Artystycznym ponownie ogłosiły konkurs na zmodernizowanie ulicy Kościelnej. W rywalizacji o możliwość wykonania tego zlecenia zmagało się 17 projektów, ostatecznie wybrano koncepcję Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzyny. Do współpracy zostaną zaproszeni również autorzy prac, którzy otrzymali pierwszą i drugą nagrodę.

Miejsce 2. w konkursie na ul.Kościelną Miejsce 2. w konkursie na ul.Kościelną Fot.Joanna Piasecka, Tomasz Bekas

Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku

Okolica ulicy Kościelnej po skończeniu prac modernizacyjnych stanie się idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Poznania. Projekt wskazuje, że powstanie tam między innymi długa, komfortowa i zadrzewiona aleja spacerowa, która będzie przebiegać przez dwie górki oraz prowadzić przez pergolę aż do zbiornika wodnego. Jakie jeszcze nastąpią zmiany?

Miejsce 1. w konkursie na ulicę Kościelną Miejsce 1. w konkursie na ulicę Kościelną Fot.UM i UAP

Powstanie zbiornik wodny

Projekt uwzględnia również stworzenie zbiornika wodnego na placu między ulicą św. Wawrzyńca a stacją benzynową, gdzie znajdywały się kiedyś stawy. Dodatkowo pojawią się ścieżki spacerowe, w tym jedna "krajobrazowa" na niewielkim wzniesieniu.

Miejsce 1. w konkursie na ulicę Kościelną Miejsce 1. w konkursie na ulicę Kościelną Fot.UM i UAP

Likwidacja parkingu

Z miejsca pomiędzy wiaduktem a ulicą św. Wawrzyńca znikną tymczasowe meble, które zastąpi ażurowa altana z zawieszonymi siedziskami z siatki. Poza tym ściany altany będą otoczone roślinnością, by chronić spacerowiczów przed ulicznym zgiełkiem.

Przy ulicy Kościelnej zostanie też zlikwidowany parking. W jego miejsce powstaną zadrzewione ścieżki spacerowe oraz pojawią się mobilne meble miejskie, nowe latarnie i nasadzenia.

Więcej o: