Eco Warsaw Tower - ekologiczny budynek na Powiślu

Niedługo rozpoczną się prace budowlane nowego, warszawskiego wieżowca Eco Warsaw Tower. Projektując go architekci brali przede wszystkim pod uwagę coraz większą potrzebę kontaktu człowieka z naturą.
Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Zrównoważony, ekologiczny budynek

Nawet w wieżowcu w centrum stolicy można czuć się jak w podniebnym, miejskim parku! Zrównoważony, ekologiczny budynek, który powstaje przy ul. Solec będzie tego doskonałym dowodem. 

Na działce o powierzchni 1060 m2 powstaje inwestycja, której powierzchnia użytkowa wynosi 5808 m2. Za projekt odpowiedzialne jest BXBstudio Bogusław Barnaś. To architektura funkcjonalna, doskonale wpisana w kontekst. Celem projektu była również redukcja zapotrzebowania na energię. 

Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Dwie odmiennie zaprojektowane fasady

Ponieważ budynek wpisuje się w dwie odmienne przestrzenie miejskie, ma dwie odmiennie zaprojektowane fasady: północna, narażona na hałas miejski, jest akustyczną szklaną barierą zapewniającą dobre doświetlenie wnętrz oraz otwarcie widokowe na panoramę Warszawy. W pełni przeszklone balkony zaprojektowane są tak, by tłumiły hałas - dzięki temu, mimo okien wychodzących na ruchliwą ulicę, mieszkańcy będą czuć się komfortowo. Od strony północnej zlokalizowano także przeszklone windy, kadrujące widoki na dynamiczną część miasta - Most Poniatowskiego oraz Stadion Narodowy.

Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Kondygnacje

Dwie pierwsze kondygnacje to fronty komercyjne otwarte na ulicę, kondygnacja trzecia to przestrzeń biurowa zlokalizowana na poziomie sąsiadującego mostu; dopiero na kondygnacjach wyższych znajdują się widokowe apartamenty mieszkalne.

Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Fasada południowa

Fasada południowa, dobrze nasłoneczniona, przylega do zielonego skweru i wyciszonego fragmentu miasta. Budynek tworzy tutaj kameralną, zieloną przestrzeń dla mieszkańców. Zastosowane zostały naturalne materiały - np. drewno.

Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Wertykalne ogrody

Wertykalne ogrody - ściany zielone oraz balkony z wbudowanymi donicami - zostały wyposażone w systemy nawadniające. Przestrzeń biurowa trzeciej kondygnacji otwiera się na zielony taras miejski dostępny dla pracowników.

Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Dach Eco Warsaw Tower

Na dachu Eco Warsaw Tower zlokalizowano dwupoziomowy ogród dostępny dla mieszkańców najwyższych apartamentów. Ogród zadaszony został ażurową strukturą pozyskującą energię słoneczną, która jednocześnie filtruje wpadające do ogrodu światło.

Eco Warsaw Tower Eco Warsaw Tower Fot.BXBstudio

Kto zaprojektował wnętrza?

Wnętrza zostały zaprojektowane przez BXBstudio we współpracy z LOOMA interior design.

Więcej o:
Komentarze (9)
Eco Warsaw Tower - ekologiczny budynek na Powiślu
Zaloguj się
 • heresy

  Oceniono 17 razy 17

  "Dobiegają końca prace przy budowie nowego, warszawskiego wieżowca Eco Warsaw Tower. " Nie wiem, czy ktoś ma pomysł na tego typu marketing, ale ten projekt nie powstaje, nie ma również inwestora, jedynie architekt wykonał taką koncepcję. Czy się mylę?

 • dzidek342

  0

  "Niedługo rozpoczną się prace budowlane nowego, warszawskiego wieżowca Eco Warsaw Tower". Czyżby? Ciekawe kto rozsiewa taką propagandę? Do działki na której miałby ewentualnie powstać budynek ma prawo użytkowania wieczystego spółdzielnia mieszkaniowa oraz osoba prywatna i nawet nie podjęto jeszcze decyzji o przeniesieniu tego prawa na ewentualnego inwestora. Prócz tego dwie wydane do tej pory decyzje o warunkach zabudowy zostały już oprotestowane. Jakim więc cudem niedługo rozpoczną się prace wg tego konkretnego projektu? Może to marzenie projektantów a może zapędy deweloperów? W każdym razie nie jest dobrym pomysłem zagęszczać i tak coraz bardziej zanieczyszczone Powiśle szczególnie wysoką zabudową. Każdy taki budynek spowoduje wjazd większej liczby pojazdów a więc i większe zanieczyszczenie środowiska oraz spowoduje jeszcze większe utrudnienia komunikacyjne w tym rejonie. A korytarze do przewietrzania miasta? I nawet budowa "Eco Tower" nie wyeliminuje tych problemów.

 • marykownow

  0

  To pod skarpą wolno takie wysokie budynki stawiać? Od kiedy?

 • 0

  Warszawa się rozwija ekologicznie widać to cały czas. przejedżam często teraz nowego projektu ekologicznego o nazwie implant który na pewno z czasem zrobi na mnie wielkie wrażenie bo jak narazie budowa cały czas trwa

 • kasia105

  Oceniono 2 razy 0

  Super pomysł :) Coraz więcej powstaje takich ekoinicjatyw. Ostatnio czytałam np. o Implancie, który ma być zbudowany w pobliżu al. Jerozolimskich. Widać, że Warszawa staje się coraz bardziej zielona :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX