Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Wielki sukces polskich architektów!

Polska pracownia projektowania architektury i wnętrz HOLA Design zdobyła Red Dot Design Award, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie wzornictwa. Wszystko za sprawą Pasterskiej Chaty nad Jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Dom łączy w sobie tradycję pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.
Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Teren o niezwykłej historii

Pasterska Chata położona jest na malowniczym półwyspie Stylchyn na południu Polski. To wyjątkowy teren o niezwykłej historii, na którym znajdują się uratowane przed zalaniem zabytkowe drewniane wille, zagrody i murowane piwniczki ze spichlerzami pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Pasterska chata wpisuje się w okoliczną, tradycyjną architekturę

Zarówno bryła, jak i wnętrza domu zaprojektowanego przez pracownię HOLA Design, idealnie wpisują się w tradycyjną architekturę tego regionu Polski.

Pasterska chata stanęła na działce pochylonej w stronę jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę - Jezioro Czorsztyńskie, otaczające góry oraz średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Drewno w roli głównej

Dom został stworzony w głównej mierze z materiałów drewnianych. Dach i fasadę domu pokrył wiór osikowy. Drewniane są również drzwi wejściowe oraz wykończenie wnętrz.

Architekci z pracowni HOLA Design wykorzystali w tym projekcie kamienną podmurówkę, która jest charakterystycznym elementem góralskiej zabudowy.

Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Wyeksponowanie pięknych widoków otoczenia

Od strony wejściowej dom sprawia wrażenie niedostępnego - ten efekt uzyskano przez pozbawienie elewacji okien.

Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, a roztaczający się za oknem panoramiczny widok staje się integralną częścią wnętrza.

Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Wnętrze Pasterskiej Chaty

Wnętrze domu wyróżnia się nowoczesną estetyką, jednak zastosowano też tradycyjne elementy. W pomieszczeniach dominują stonowane kolory - czerń, szarości i odcienie naturalnego drewna. Drzwi i schody zdobi uproszczony wzór wycinanki, który pojawia się również w dekoracji ścian. Aneks kuchenny podkreśla koronka przekształcona w znak graficzny. Aranżację dopełniają duże lampy i surowe dodatki.

Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

"Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej"

- Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej - ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką

- komentują Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.

Nagrody Red Dot Design Award to znak jakości i designu przyznawany przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. W tym roku projektanci i producenci z 59 krajów zgłosili do konkursu ponad 6300 produktów. Jury składające się z ok. 40 ekspertów, w oparciu o restrykcyjne kryteria, wybrało te najbardziej designerskie i innowacyjne.

Zobacz także

Więcej o:
Komentarze (20)
Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Wielki sukces polskich architektów!
Zaloguj się
 • izomorfia3

  Oceniono 11 razy 5

  Czego by nie zrobili w środku-będzie źle!
  Ale ten widok z okien-powalający dla mnie!
  Marzenie !!!

 • wranek

  Oceniono 12 razy 4

  Ale, jak w tym żyć? No, jak?
  A ile do Tesco?

 • wolktm

  Oceniono 13 razy 3

  Ladny domek w fajnym miejscu ale i tak na bryle najlepsze sa komentarze Januszy z m3

 • laborantkolaborant

  Oceniono 8 razy 2

  bożonarodzeniowe lampki w srodku lata. niezłe. te pieniny to w australii so?

 • pansloik

  Oceniono 4 razy 2

  Byłem i oglądałem z bliska ten domek, fajny pomysł i miejsce. Sam nawet noszę się z zamiarem wybudowania czegoś podobnego, całkiem niedaleko tego domku, bo w Gorcach nad Nowym Targiem. Ciekaw tylko jestem kosztów budowy.

 • dane_mane

  Oceniono 8 razy 0

  Fajnie. Z zewnątrz jest świetne, wnętrza mniej do mnie trafiają.

 • Tomasz Krzyt

  Oceniono 5 razy -1

  Przepraszam a ubikacja tam to też jest przeszklona czy nie ma jej w ogóle tylko trzeba w bruzdę za ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX