Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Wielki sukces polskich architektów!

Polska pracownia projektowania architektury i wnętrz HOLA Design zdobyła Red Dot Design Award, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie wzornictwa. Wszystko za sprawą Pasterskiej Chaty nad Jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Dom łączy w sobie tradycję pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.
1 Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Teren o niezwykłej historii

Pasterska Chata położona jest na malowniczym półwyspie Stylchyn na południu Polski. To wyjątkowy teren o niezwykłej historii, na którym znajdują się uratowane przed zalaniem zabytkowe drewniane wille, zagrody i murowane piwniczki ze spichlerzami pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

2 Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Pasterska chata wpisuje się w okoliczną, tradycyjną architekturę

Zarówno bryła, jak i wnętrza domu zaprojektowanego przez pracownię HOLA Design, idealnie wpisują się w tradycyjną architekturę tego regionu Polski.

Pasterska chata stanęła na działce pochylonej w stronę jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę - Jezioro Czorsztyńskie, otaczające góry oraz średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

3 Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Drewno w roli głównej

Dom został stworzony w głównej mierze z materiałów drewnianych. Dach i fasadę domu pokrył wiór osikowy. Drewniane są również drzwi wejściowe oraz wykończenie wnętrz.

Architekci z pracowni HOLA Design wykorzystali w tym projekcie kamienną podmurówkę, która jest charakterystycznym elementem góralskiej zabudowy.

4 Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Wyeksponowanie pięknych widoków otoczenia

Od strony wejściowej dom sprawia wrażenie niedostępnego - ten efekt uzyskano przez pozbawienie elewacji okien.

Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, a roztaczający się za oknem panoramiczny widok staje się integralną częścią wnętrza.

5 Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

Wnętrze Pasterskiej Chaty

Wnętrze domu wyróżnia się nowoczesną estetyką, jednak zastosowano też tradycyjne elementy. W pomieszczeniach dominują stonowane kolory - czerń, szarości i odcienie naturalnego drewna. Drzwi i schody zdobi uproszczony wzór wycinanki, który pojawia się również w dekoracji ścian. Aneks kuchenny podkreśla koronka przekształcona w znak graficzny. Aranżację dopełniają duże lampy i surowe dodatki.

6 Pasterska Chata Pasterska Chata Fot.HOLA Design

"Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej"

- Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej - ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką

- komentują Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.

Nagrody Red Dot Design Award to znak jakości i designu przyznawany przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. W tym roku projektanci i producenci z 59 krajów zgłosili do konkursu ponad 6300 produktów. Jury składające się z ok. 40 ekspertów, w oparciu o restrykcyjne kryteria, wybrało te najbardziej designerskie i innowacyjne.

7

Zobacz także

Komentarze (21)
Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Wielki sukces polskich architektów!
Zaloguj się
 • szmatlawiecusuwakomentarze00

  Oceniono 25 razy 5

  O ile z zewnątrz wygląda ciekawie to lampy wybrali z xuja.

 • izomorfia3

  Oceniono 11 razy 5

  Czego by nie zrobili w środku-będzie źle!
  Ale ten widok z okien-powalający dla mnie!
  Marzenie !!!

 • wranek

  Oceniono 12 razy 4

  Ale, jak w tym żyć? No, jak?
  A ile do Tesco?

 • wolktm

  Oceniono 13 razy 3

  Ladny domek w fajnym miejscu ale i tak na bryle najlepsze sa komentarze Januszy z m3

 • laborantkolaborant

  Oceniono 8 razy 2

  bożonarodzeniowe lampki w srodku lata. niezłe. te pieniny to w australii so?

 • pansloik

  Oceniono 4 razy 2

  Byłem i oglądałem z bliska ten domek, fajny pomysł i miejsce. Sam nawet noszę się z zamiarem wybudowania czegoś podobnego, całkiem niedaleko tego domku, bo w Gorcach nad Nowym Targiem. Ciekaw tylko jestem kosztów budowy.

 • dane_mane

  Oceniono 8 razy 0

  Fajnie. Z zewnątrz jest świetne, wnętrza mniej do mnie trafiają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX