Znamy finalistów konkursu na Europejską Fasadę Roku. Polska z pięcioma nominacjami!

Zakończył się pierwszy etap konkursu architektonicznego Life Challenge 2018, będącego międzynarodową odsłoną projektu Fasada Roku organizowanego przez firmę Baumit. Spośród 325 obiektów zgłoszonych do Life Challenge 2018 jury wyłoniło 36 finalistów. W gronie najlepszych realizacji architektonicznych Starego Kontynentu z szansami na ostateczne zwycięstwo znalazło się aż pięć projektów z Polski!
Life Challenge 2016 Life Challenge 2016 Fot.lifechallenge.baumit.com/press

Zachwyceni strukturą

Tegorocznej edycji konkursu Life Challenge towarzyszy motto "Zachwyceni strukturą". Finałowe projekty będą rywalizować w głównych kategoriach konkursowych tj. "dom jednorodzinny", "budynek wielorodzinny", "budynek niemieszkalny", "termorenowacja" oraz "renowacja historyczna". Organizatorzy przewidzieli też kategorię specjalną zarezerwowaną dla obiektów o wyjątkowej strukturze fasady. Laureaci każdej z kategorii otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 6600 euro. Główny triumfator zdobędzie aż 9900 euro!

Life Challenge 2018 Life Challenge 2018 Fot.lifechallenge.baumit.com

5 miejsc w wielkim finale dla polskich projektów to niebywałe wyróżnienie

W tym roku do konkursu na Europejską Fasadę Roku zostało zgłoszonych 325 obiektów z 26 krajów. Wszystkie projekty oceniło międzynarodowe jury złożone z wysokiej klasy specjalistów i ekspertów z branży. Po wielogodzinnych, trudnych obradach członkowie jury wybrali po 6 najlepszych elewacji w każdej z kategorii. Najwięcej, bo po 5 nominacji, otrzymały Polska, Austria i Niemcy. W grze pozostały także po 4 projekty z Czech i Hiszpanii, po 3 projekty ze Słowacji, po 2 z Francji, Rumunii i Słowenii oraz po 1 z Bułgarii, Grecji, Węgier i Litwy.

5 miejsc w wielkim finale konkursu Life Challenge 2018, zarezerwowanego tylko dla 36 najlepszych elewacji Starego Kontynentu, to niebywałe wyróżnienie i dowód na to, że nasza rodzima architektura nie tylko podąża za światowymi trendami, ale nawet może być stawiana innym za wzór. Przyjrzyjmy się zatem bliżej polskim finalistom Life Challenge 2018.

FIL House w Konstancinie-Jeziornie FIL House w Konstancinie-Jeziornie Fot.BUENA VISTA media group

FIL House w Konstancinie-Jeziornie

Pierwszy z nich to FIL House w Konstancinie-Jeziornie - dzieło pracowni Beczak/Beczak/Architekci, klasyfikowany w kategorii "dom jednorodzinny".

Wrocławskie Osiedle Atmosfera Wrocławskie Osiedle Atmosfera Fot.BUENA VISTA media group

Wrocławskie Osiedle Atmosfera

Swojego reprezentanta mamy też w kategorii "budynek wielorodzinny". Jest nim wrocławskie Osiedle Atmosfera według projektu biura ARCH_IT Piotr Zybura, powstałe w ramach przedsięwzięcia Nowe Żerniki zwanego również WuWa2.

Poznański Beyond.pl Data Center Poznański Beyond.pl Data Center Fot.BUENA VISTA media group

Poznański Beyond.pl Data Center

Z kolei poznański Beyond.pl Data Center autorstwa architektów z ELD Poland Sp. z o.o. nadal może liczyć na zwycięstwo w kategorii "budynek niemieszkalny".

Termomodernizacja z Kłobucka Termomodernizacja z Kłobucka Fot.BUENA VISTA media group

Termomodernizacja z Kłobucka

W grze o tytuł Europejskiej Fasady Roku w kategorii "renowacja termiczna" znalazła się termomodernizacja z Kłobucka wykonana przez FHU MatBud Krzysztof Jelonek.

Zabytkowy budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie Zabytkowy budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie Fot.BUENA VISTA media group

Zabytkowy budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie

Listę polskich finalistów Life Challenge 2018 zamyka zabytkowy budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Elewacja wykreowana przez Front Architects walczy o najwyższe laury w kategorii "renowacja historyczna".

Zagłosuj i wyjedź do Bratysławy!

Niezależnie od jury swoje typy wskaże także społeczność internetowa. Do 3 maja 2018 r., do godz. 12.00 na oficjalnej stronie konkursu lifechallenge.baumit.com trwa publiczne głosowanie online. Można wziąć w nim udział anonimowo lub rejestrując swój głos. W tym drugim przypadku otwiera się przed nami szansa na wylosowanie wycieczki do Bratysławy dla dwóch osób, obejmującej dwudniowe zakwaterowanie w 4-gwiazdkowym hotelu oraz udział w Gali Life Challenge Awards 2018, włącznie z uroczystą kolacją w Słowackiej Filharmonii. Głosować można codziennie. Do dzieła!

Więcej o: