Polacy budują coraz pięknej. 'Domy-stodoły' to hit ostatnich lat! [PRZEGLĄD]

Podczas budowy nowych domów chętnie wracamy do tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań. Zwyczajny dom z dwuspadowym dachem nie musi być nudny! Zobacz nasz przegląd najciekawszych 'domów-stodół'.
Dom jednorodzinny w Sulistrowicach Dom jednorodzinny w Sulistrowicach fot. Krzysztof Smyk

Sulistrowice (woj. dolnośląskie); pracownia + 48

Sulistrowice leżą rzut beretem od Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Region, oprócz niesamowitej przyrody i malowniczych krajobrazów charakteryzuje tradycyjna zabudowa. Dom powstał na działce znajdującej się na rozległym stoku, zwróconym ku zalesionym zboczom Ślęży.

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach
fot. Krzysztof Smyk

Prostą bryłę domu oparto na rzucie prostokąta. Kryje ją dwuspadowy dach pokryty gontem. Takie rozwiązanie wymusił plan miejscowy, który nie pozostawia wiele swobody w zakresie geometrii i używanych materiałów. Na elewacji budynku również zastosowano drewniany gont w naturalnym kolorze. Bryłę domu na pół przecina pasmowy świetlik, który biegnie wzdłuż ścian budynku, aż po jego dach.

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach
fot. Krzysztof Smyk

Jednym z naszych głównych zadań, jako projektantów, jest szukanie pomysłów, które nadają danemu miejscu wyraz i tożsamość. Chętnie odwołujemy się do miejscowej tradycji, do lokalnego katalogu form i materiałów, wreszcie do porządnego rzemiosła budowlanego

- mówią autorzy projektu, architekci z wrocławskiej pracowni + 48.

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach
fot. Krzysztof Smyk

Dowiedz się więcej o domu w Sulistrowicach, zaprojektowanego przez + 48 Szymon Brzezowski, Juliusz Erdman, Paweł Karpa, Barbara Kluz i Joanna Nosal: KLIK!

Dom w Tychach Dom w Tychach fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

Tychy (woj. śląskie); pracownia RS+

Dom "Dwie stodoły" powstał w zielonej i cichej części Tychów. Ponieważ inwestorzy są miłośnikami wypoczynku na łonie natury, zależało im na jak największym otwarciu budynku na ogród. Z tego powodu obiekt o łącznej powierzchni 251 m2 podzielono na dwie osobne części, różniące się funkcją i materiałami wykończeniowymi.

Dom w Tychach
fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

Architekci Robert Skitek oraz Szymon Borczyk z pracowni RS+ wybrali formę "stodoły" ze względu na obowiązujące warunki zabudowy. Pierwszą z nich skierowali na południe. Tutaj znajduje się cała strefa dzienna, dobrze oświetlona dzięki dwóm przeszkleniom z przodu domu, a także jednym dużym z boku, który otwiera wnętrze na ogród. Druga "stodoła" zwrócona została w stronę wjazdu na działkę. Znajduje się w niej garaż, pomieszczenie gospodarcze i strefa nocna.

Dom w Tychach
fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

Obie składowe budynku delikatnie przesunięto względem siebie, dzięki czemu stworzono zacienioną, prywatną część tarasu z prywatnym wejściem od sypialni. Dzięki temu główna sypialnia pozostaje przyjemnie chłodna nawet latem, ponieważ nie docierają do niej najgorętsze promienie słoneczne.

Dom w Tychach
fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

Dowiedz się więcej o domu w Tychach, zaprojektowanego przez RS+ Robert Skitek i Szymon Borczyk: KLIK!

Dom w Wadowicach Dom w Wadowicach fot. FAAR Architekci

Wadowice (woj. małopolskie); pracownia FAAR

Wadowicki dom "StoDom(a)" powstał na planie istniejącej stodoły, stojącej w oddalonych o ok. 20 km Przytkowicach. W trakcie pomiarów starego obiektu okazało się, że budynek został skomponowany według zasady złotego podziału. Projektanci postanowili częściowo wykorzystać konstrukcję typowej stodoły małopolskiej w koncepcji domu.

Dom w Wadowicach
fot. FAAR Architekci

StoDom(a) to projekt naśladujący archetyp stodoły, wtapiający się w lokalny krajobraz kulturowy. To jednocześnie współczesny przykład domu w zabudowie jednorodzinnej, starający się nie krzyczeć kolorem ani formą

- mówi projektant inwestycji, Krzysztof Faber z pracowni FAAR Architekci.

Dom w Wadowicach
fot. FAAR Architekci

"StoDom(a)" na 170 m2 mieści przeszklony pokój dzienny połączony z wyjściem na ogród, otwartą kuchnię z jadalnią, dwie sypialnie, pokój do pracy, łazienkę, pomieszczenia gospodarcze, szeroki korytarz i przedsionek. Wnętrze utrzymane zostało w czerni, szarości i bieli z dodatkiem naturalnego drewna, nawiązującym do deskowania budynku stodoły.

Dom w Wadowicach
fot. FAAR Architekci

Dowiedz się więcej o domu w Wadowicach, zaprojektowanego przez FAAR Architekci Krzysztof Faber i Norbert Wawro: KLIK!

Dom w Zawierciu Dom w Zawierciu fot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Zawiercie (woj. śląskie); pracownia Kropka Studio

"Dom na Jurze" w Zawierciu powstał w wyniku fascynacji właścicieli krajobrazem okolicy. Region jest znany m. in. z ruin zamków (w Morsku i Ogrodzieńcu) oraz rozsianych w sąsiedztwie ostańców skalnych. Inwestycja składa się z dwóch głównych części - strefy mieszkalnej oraz dwustanowiskowego garażu. Chociaż dom ma tradycyjny, "stodołowaty" kształt, przykuwa uwagę niezwykłym wykończeniem.

Dom w Zawierciu
fot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Projektanci Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk na elewacji zamontowali kosze gabionowe, które wypełniono lokalnym wapieniem. Ten zabieg sprawia, że budynek dobrze wpasowuje się w krajobraz. By przełamać jednolite, wapienne wykończenie część domu ozdobiono drewnianymi listwami. Z tego materiału wykonano też ażurowy łącznik, który łączy dom i garaż.

Dom w Zawierciu
fot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Na parterze bryły znalazł się salon z otwartą kuchnią oraz główna sypialnia z łazienką. Na poddaszu zlokalizowano dwie sypialnie i mniejszą łazienkę. Najbardziej charakterystyczną częścią jest jednak otwarta na pełną wysokość strefa dzienna z dużym, sześciometrowym przeszkleniem wychodzącym na ogród.

Dom w Zawierciu
fot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Dowiedz się więcej o domu w Zawierciu, zaprojektowanego przez Kropka Studio Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk: KLIK!

Dom w Poznaniu Dom w Poznaniu Archiwum właścicieli

Poznań (woj. wielkopolskie); projekt własny

Właściciele domu, Ola i Przemek, wybudowali swój wymarzony azyl własnymi rękami. Bez wcześniejszego doświadczenia w budowie, bez gotowego projektu, bez przekombinowanych pomysłów. Nowoczesna "dom-stodoła" miał być przede wszystkim proekologiczny. Inwestycja stanęła na działce pod lasem na granicy Poznania.

Dom w Poznaniu
Archiwum właścicieli

Inwestorom zależało, by budynek był możliwie jak najbardziej energooszczędny i tani w utrzymaniu. Obok bryły na planie prostokąta, krytej dwuspadowym dachem bez okapu postawiono garaż. Drewno na elewacji to nieimpregnowana termososna. Wnętrze wykończono świerkiem syberyjskim (ściany pozostały niezaimpregnowane, natomiast podłogę zabezpieczono woskiem).

Dom w Poznaniu
Archiwum właścicieli

Budowaliśmy sami, więc musieliśmy zrezygnować z zawodowej pracy. Postawiliśmy na jakość wykonania i użytych materiałów, co jest szczególnie ważne przy domu w standardzie pasywnym. Jest środek listopada, a my nie włączyliśmy ogrzewania. Temperatura w domu utrzymuje się na poziomie 21-22 stopni. Sama nie wierzyłam, że będzie aż tak dobrze!

- mówi Ola, właścicielka.

Dom w Poznaniu
Archiwum właścicieli

Dowiedz się więcej o domu w Poznaniu, zaprojektowanego przez samych właścicieli: KLIK!

Dom w Tarnowie Dom w Tarnowie fot. Krystian Morawetz

Tarnów (woj. małopolskie); pracownia Karpiel i Steindel

Pomysłem architektów na unowocześnienie tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem było nadwieszenie nad strefą wejścia. To ono sprawia, że prosta, opanowana bryła nabiera dynamiki i ekspresji. Elewację domu o powierzchni 300 m2 wykończono wapiennym łupkiem, modrzewiem i betonem architektonicznym.

Dom w Tarnowie
fot. Krystian Morawetz

Skala i jakość wykonania białych płyt elewacyjnych z betonu spowodowała, że bryła budynku z każdym miesiącem nabierała szlachetności i nowoczesnego wyrazu. Widząc jak połyskuje w słońcu czy odbija barwy wieczornego nieba trudno nie odnieść wrażenia, że dom wygląda jak licowany aluminiowymi panelami.

- zauważają projektanci, Jan Karpiel i Marcin Steindel.

Dom w Tarnowie
fot. Krystian Morawetz

Dom szeroko otwiera się na ogród i sąsiadujące z nim stawy. Do budynku wchodzi się od północy; z przyziemia do reprezentacyjnego holu, a następnie schodami do części mieszkalnej na parterze. W przyziemiu od strony północnej zlokalizowany jest garaż, a w części południowej mieści się strefa z basenem i SPA. Całość zaprojektowano tak, aby dać mieszkańcom zarówno intymność, jak i otwartą przestrzeń umożliwiającą swobodny kontakt z otaczającą naturą.

Dom w Tarnowie
fot. Krystian Morawetz

Dowiedz się więcej o domu w Tarnowie, zaprojektowanego przez Karpiel i Steindel Jan Karpiel i Marcin Steindel: KLIK!

Dom pod Poznaniem Dom pod Poznaniem fot. Anna B Gregorczyk/FOTOARCHITEKTURA

Okolice Poznania (woj. wielkopolskie); pracownia GAB

Parterowy dom pod Poznaniem zdradza inspirację dawnymi wiejskimi zabudowaniami znajomymi proporcjami, drewnianą elewacją i czerwoną dachówką. Prostotę i harmonię projektu doceniło Stowarzyszenie Architektów Polskich, bowiem inwestycja została nagrodzona Nagrodą Roku SARP 2016.

Dom pod Poznaniem
fot. Anna B Gregorczyk/FOTOARCHITEKTURA

Celem Piotra Grabowskiego, architekta, była maksymalna wygoda domowników, dlatego wszystkie funkcje domu rozplanowano na parterze. Sercem budynku jest salon z kominkiem, któremu towarzyszy otwarta kuchnia i jadalnia. Do dyspozycji domowników są także dwie sypialnie, trzy łazienki oraz gabinet. Wnętrze otwiera się na zewnątrz poprzez dwa duże przeszklenia, a z obu stron bryły znalazły się spore tarasy.

Dom pod Poznaniem
fot. Anna B Gregorczyk/FOTOARCHITEKTURA

Tak o "domie-stodole" napisało jury konkursu Nagrody Roku SARP 2016:

Dom emanuje harmonią z otaczającą go przyrodą, zaś harmonia ta przeniesiona na funkcję dała składność jego wnętrza taką, że łatwość i prostota życia w nim wydaje się być oczywista. Takiego właśnie życia jakie wymarzył sobie w tym domu inwestor.

Dom pod Poznaniem
fot. Anna B Gregorczyk/FOTOARCHITEKTURA

Dowiedz się więcej o domu pod Poznaniem, zaprojektowanego przez Studio GAB Piotr Grabowski: KLIK!

Dom w Wilanowie Dom w Wilanowie Materiały projektantów

Warszawa (woj. mazowieckie); pracownia JEMS Architekci

Nowoczesny "dom-stodoła" autorstwa pracowni JEMS powstał na warszawskim Wilanowie. Architekci szukali remedium na chaotyczną zabudowę okolicy. Klasyczny archetyp geometrycznego domu pozytywnie wyróżnił się wśród osiedla PRL-owskich "kostek" i katalogowców udających Soplicowo.

Dom w Wilanowie
Materiały projektantów

Zwyczajny dom o dwuspadowym dachu nie jest kolejną ikoną architektoniczną, ale zachwyca swoją prostotą. Aby nadać "domowi-stodole" nutkę ekstrawagancji, architekci wprowadzili do bryły budynku wnęki i podcięcia. Ponieważ właścicielom zależało na poczuciu prywatności, okna rozmieszczono tak, aby możliwie jak najbardziej uniknąć wzroku sąsiadów.

Dom w Wilanowie
Materiały projektantów

Na przeważającej części elewacji ułożono powłokę z tytan-cynku, którą projektanci porównują do karoserii samochodu. Zimno blachy przełamano drewnianym wykończeniem wnęk. Wnętrze urządzono w minimalistycznym, surowym stylu z dużym użyciem gołego betonu.

Dom w Wilanowie
Materiały projektantów

Dowiedz się więcej o domu Wilanowie, zaprojektowanego przez JEMS Architekci: KLIK!

Dom w Utrechcie Dom w Utrechcie Materiały projektantów

BONUS: Dom w Utrechcie (Holandia); pracownia Rocha-Tombal Architekten

W ramach ciekawostki na koniec przeglądu wybieramy się poza granice Polski, do Holandii. Projektanci postawili w Utrechcie szaloną "stodołę". Bryła domu rodziny Bieringsów, wyprowadzona z klasycznego holenderskiego domu, została urozmaicona rzeźbiarskimi wykuszami i wcięciami. Ciekawsza niż polskie?

Dom w Utrechcie
Materiały projektantów

Budynek ma łączną powierzchnię 239 m2. Forma i orientacja przestrzenna inwestycji pozwala na uniknięcie kontaktu wzrokowego z sąsiadującymi domami. "Wyłupiaste oczy" - okna - dzięki nieregularnemu ułożeniu pozwalają dynamicznie operować światłu dziennemu we wnętrzach.

Dom w Utrechcie
Materiały projektantów

Dowiedz się więcej o domu w Utrechcie, zaprojektowanego przez Rocha-Tombal Architekten: KLIK!

Komentarze (13)
Polacy budują coraz pięknej. 'Domy-stodoły' to hit ostatnich lat! [PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • panicyniczna

  Oceniono 5 razy 5

  Brakuje: 10, stodoła w Tucznie, stacja badawcza

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 3

  myślałem że za tytułem będzie się kryl ironiczny obraz naszej prowincjonalnej architektury, ale nie niektóre z tych domów są naprawdę interesujące (oprócz wpadki z neo-kapliczka)
  Uderzający jest za to totalny brak wzmianki o systemie ogrzewania tych "nowości", na żadnym także nie widać choć kilku paneli słonecznych

 • eksporterka

  Oceniono 4 razy 2

  Holendrzy nie wzorowali się na budynku gospodarczym ( stodole) ale na klasycznym domu holenderskim - .. cytuję tekst artykułu : "Bryła domu rodziny Bieringsów, wyprowadzona z klasycznego holenderskiego domu".

  Taki " klasyczny" dom holenderski to dom rybaka - piękne, zabytkowe , "klasyczne" domy można można podziwiać w Holandii w wielu nadmorskich miejscowościach , np. w Marken.

 • menazka

  0

  Sztandarowy polski dom stodoła to pasterska chata w Pieninach od Hola design - mega. Jeszcze gdyby tak developerzy zaczęli myśleć o pięknie i otoczeniu.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 9 razy -5

  Fajne, ale w polskich warunkach te szerokie, wielkie okna oznaczają - złodzieju, zapraszam.

 • prolemur

  Oceniono 16 razy -6

  turpizm

 • Rado Satur

  Oceniono 19 razy -11

  Okropne. Każdy dom jest absolutnie odrażający. Jeżeli jeszcze w śrdoku jakoś to wygląda, to bryła jest obrzydliwa.

 • malepifko

  Oceniono 21 razy -13

  Ohydztwo. Brakuje tylko krzyża na dachu i jak wiejska kaplica.

 • Pan Forumowicz

  Oceniono 28 razy -14

  wiem, że o gustach ciężko dyskutować, ale użycie słowa "piękniej" w przypadku tych domów jest wielkim nadużyciem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX