Klasyczne i nowatorskie. Polskie domy letniskowe zachwycają [PRZEGLĄD]

Sezon wakacyjny w pełni. Środek lata to idealny czas, aby wybrać się na kilkudniowy urlop. Największy komfort zapewnią nam domki letniskowe. Zobaczcie galerię naszych faworytów.
Domek letniskowy w okolicach Lublińca Domek letniskowy w okolicach Lublińca fot. Tomasz Zakrzewski

Okolice Lublińca (woj. śląskie); pracownia Medusa

Brda to jeden z najbardziej charakterystycznych i szeroko rozpowszechnionych projektów domku letniskowego. Zaprojektowany tak, aby wkomponował się w tereny leśne, pagórkowate i górskie szybko stał się najchętniej wybieranym rozwiązaniem przez amatorów letniego wypoczynku.

Domek letniskowy w okolicach Lublińca
fot. Tomasz Zakrzewski

Ze względu na dwukondygnacyjną, namiotową formę uniemożliwiającą swobodną aranżację salonu, kuchni oraz sypialni, architekci zdecydowali się na "doklejenie" do zastanej bryły prostej formy. W efekcie powstała czarna szuflada, składająca się w większości z osłoniętej loggii, która mocno odcina się od dotychczasowego obiektu, nie tylko kształtem ale i użytym materiałem.

Domek letniskowy w okolicach Lublińca
fot. Tomasz Zakrzewski

Dzięki metamorfozie, nad płaskim dachem nowej części zlokalizowano taras, który poza przestrzenną rozbudową części parterowej, rozwija również piętro o część rekreacyjną wokół sypialni.

Domek letniskowy w okolicach Lublińca
fot. Tomasz Zakrzewski

Dowiedz się więcej o domku letniskowym w okolicach Lublińca, zaprojektowanego przez Medusa Group Przemo Łukasik i Łukasz Zagała: KLIK!

Domek letniskowy w Rzepiskach Domek letniskowy w Rzepiskach fot. Tomasz Ustupski

Rzepiska (woj. małopolskie); pracownia POLE

Dom Baby Jagi stanął w Rzepiskach u podnóża Tatr skąd roztacza się piękna panorama na górskie szczyty. Domek ma stosunkowo prostą formę, trochę zmodyfikowanego sześcianu o boku około 5 metrów, co daje powierzchnię 25 m2. Na dole zaplanowane zostały otwarty salon z kominkiem, kuchnia oraz łazienka. Na niedużej antresoli zlokalizowana została niewielka sypialnia.

Domek letniskowy w Rzepiskach
fot. Tomasz Ustupski

Konstrukcja domu została wykonana z drewna. Surowe drewno jest też materiałem elewacyjnym i to z niego zostały wykonane ściany oraz pokrycie dachowe. Zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej pozwala na korzystanie z obiektu także w sezonie zimowym.

Domek letniskowy w Rzepiskach
fot. Tomasz Ustupski

Południowa elewacja domku została całkowicie przeszklona. Duże okna zapewniają optymalne oświetlenie środka i otwierają wnętrze na urzekającą górską panoramę. Architekci zaplanowali również ruchome wrota, które w razie potrzeby mogą całkowicie zasłonić szklaną ścianę. Zamknięcie wrót oprócz zapewnienia intymności lokatorom pozwala także zabezpieczyć dom na czas nieobecności właścicieli.

Domek letniskowy w Rzepiskach
fot. Tomasz Ustupski

Dowiedz się więcej o domku letniskowym w Rzepiskach, zaprojektowanego przez POLE Architekci Bartłomiej Popiela, Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek: KLIK!
Domek letniskowy w Sominach Domek letniskowy w Sominach fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Sominy (woj. pomorskie); pracownia Magdaleny Zawady

Dom stoi w pięknym miejscu Kaszub. Trzy minuty idzie się stąd do dużego jeziora, trzy do mniejszego, obok biegnie droga, dalej - łąki, drzewa, nieliczne chałupy we wsi, sporo współczesnych zabudowań rozsianych po okolicy. Całe domostwo składa się z dwóch budynków połączonych tarasem o powierzchni 40 m2.

Domek letniskowy w Sominach
fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Inspiracją dla architektki były skandynawskie domy letnie. Obrazy tego rodzaju zabudowań autorka projektu przywiozła jako jedno ze wspomnień z rocznych studiów w Finlandii. W efekcie powstała siedziba oscylująca pomiędzy polskim modelem domu letniskowego (gabarytowo i funkcjonalnie traktowanego dziś jak drugi dom), a skandynawską drewnianą "kabiną" na weekendy i wakacje.

Domek letniskowy w Sominach
fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Domy wzniesiono w konstrukcji szkieletowej, z suszonego niezaimpregnowanego drewna. Prostą, elegancką bryłę domków i ich wnętrze wzbogacają bardzo ważne w tego typu architekturze minimalistyczne, zindywidualizowane detale.

Domek letniskowy w Sominach
fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Dom letniskowy w Pieninach Dom letniskowy w Pieninach Materiały projektantów

Kluszkowce (woj. małopolskie); pracownie Hola i Exterio

Dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim łączy w sobie tradycję architektoniczną pasterskiej chaty z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi. Dom stanął na działce pochylonej w kierunku jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę. Letnicy mogą podziwiać jezioro i góry oraz malowniczo położone na brzegu rzeki dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Domek letniskowy w Pieninach
Materiały projektantów

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym. Płynnie przechodzi on z dachu na ścianę. Kamienna podmurówka nawiązuje do charakteru góralskich zabudowań.  We wnętrzu nowoczesna estetyka zostaje przepleciona z tradycyjnymi, rzeźbionymi ornamentami.

Domek letniskowy w Pieninach
Materiały projektantów

Parter zajmuje prawie w całości przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym. Dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. W pasie od strony wejściowej umiejscowiono łazienkę, toaletę, garderobę i schody na piętro. Układ piętra jest symetryczny - schody pośrodku oraz trzy pokoje pod skosami dachu. Pod budynkiem zagłębiono w zboczu niewielką piwnicę i pomieszczenie techniczne.

Domek letniskowy w Pieninach
Materiały projektantów

Dowiedz się więcej o domku letniskowym w Kluszkowcach, zaprojektowanego przez pracownie Hola Design i Exterio: KLIK!

Domek letniskowy w Żywcu Domek letniskowy w Żywcu fot. Michał Jędrzejowski

Żywiec (woj. śląskie); pracownia Jojko+Nawrocki

Dom w Żywcu to próba poszukiwania alternatywy dla wszechogarniającej "bylejakości" architektury letniskowej na południu Polski. Stanowić ma opozycję pod względem formalnym i przestrzennym w stosunku do gotowych domków letniskowych oferowanych w Beskidach. Budynek zaprojektowany zgodnie z wytycznymi prawa miejscowego osadzono w konkretnym kontekście uprawianego od lat ogrodu, otaczającej panoramy oraz niewysokiego budżetu.

Domek letniskowy w Żywcu
fot. Michał Jędrzejowski

Dom zaprojektowano tak, aby z każdej strony przez wysokie okna można było podziwiać okoliczne pejzaże: zielony sad, widok na Babią Górę i krajobraz Pilska i Romanki. Chociaż sam obiekt jest kwadratowy, przestrzeń dzienna ma kształt krzyżyka. We wszystkich czterech rogach przewidziano łazienkę i trzy małe dodatkowe pomieszczenia.

Domek letniskowy w Żywcu
fot. Michał Jędrzejowski

W razie potrzeby istnieje możliwość zamknięcia okiennic. Całość wykonano z naturalnych, surowych materiałów.

Domek letniskowy w Żywcu
fot. Michał Jędrzejowski

Dark House Dark House Materiały projektanta

Mobilny Dark House; pracownia Marek+Sikora

Bryła tego letniego domku kształtem nawiązuje do popularnego wyobrażenia na temat domu. Cztery ściany, spadzisty dach i komin przywodzą na myśl dziecięce rysunki, ale cały pomysł na Dark House jest dość niekonwencjonalny.

Dark House
Materiały projektanta

Część nocną domu, tę z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową, umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania. A zatem przyjeżdżasz - rozsuwasz, wyjeżdżasz - zasuwasz.

Dark House
Materiały projektanta

Zaskakującym pomysłem wydaje się tu brak okien w zewnętrznych ścianach budynku, ale o to właśnie chodzi.W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym intruzem pod nieobecność właścicieli. Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się natomiast o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami.

Dark House
Materiały projektanta

Film o Dark House
Dowiedz się więcej o mobilnym Dark House, zaprojektowanym przez pracownię Marek+Sikora Andrzej Marek Jan Sikora: KLIK!
Light House Light House Materiały projektanta

Mobilny Light House; pracownia Marek+Sikora

Gotowy domek składa się z ośmiu prefabrykowanych elementów przygotowanych do transportu i prostego i szybkiego montażu na działce. Niewielka bryła domku spełnia wszystkie podstawowe warunki stawiane przed tego typu budynkami: jest lekka, mobilna, tania, szybka w montażu, a dodatkowo estetyczna i wygodna w użytkowaniu.

Light House
Materiały projektanta

Elewacje zostały wykonane z drewnianych elementów tworzących rodzaj poziomych listewek. Cześć z nich została nieco wysunięta przed lico elewacji i tworzy rodzaj rusztu częściowo osłaniające duże przeszklone partie budynku i wyciszające przestrzeń jednego z tarasów.

Light House
Materiały projektanta

Na parterze zmieściła się niewielka część dzienna, kuchnia oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowa przestrzeń mogąca pełnić funkcję sypialni została wygospodarowana nad kuchnią.

Light House
Materiały projektanta

Dowiedz się więcej o mobilnym Light House, zaprojektowanym przez pracownię Marek+Sikora Andrzej Marek Jan Sikora: KLIK!

Dom letniskowy w Brechcie (Belgia) Dom letniskowy w Brechcie (Belgia) fot. Mick Couwenbergh

BONUS: Brecht (Belgia); pracownia dmvA

Na koniec naszego przeglądu wybieramy się poza granicę Polski, ale do domu z polskim rodowodem. Trójkątne, drewniane domki letniskowe typu Brda, były jednymi z najpopularniejszych modeli w kraju. Stawialiśmy je na działkach czy spędzaliśmy w nich całe tygodnie w ośrodkach wczasowych. Podobne domki, znaleźć można także w wielu europejskich miejscowościach.

Dom letniskowy w Brechcie (Belgia)
fot. Mick Couwenbergh

Właściciele chcieli powiększyć i zmodernizować dom o powierzchni 26 m2, nie tracąc jednocześnie jego ciekawej formy. O pomoc poprosili architektów ze studia dmvA. Koncepcja architektoniczna opiera się na dialogu pomiędzy starym i nowym, szkłem i drewnem, tym co przytulne i tym co otwarte.

Dom letniskowy w Brechcie (Belgia)
fot. Mick Couwenbergh

Do istniejącego obiektu, dobudowano nowoczesną bryłę, dzięki czemu powierzchnia domu zwiększyła się o ponad 25 m kw . Zaaranżowano tu jadalnie z biblioteką oraz niewielką łazienkę. Nowa część domu jest z obu stron przeszklona, aby właściciele mogli cieszyć się widokiem na las i rzekę. Kiedy mieszkańcy zechcą nieco więcej prywatności, mogą zasłonić okna ruchomymi panelami.

Dom letniskowy w Brechcie (Belgia)
fot. Mick Couwenbergh

Komentarze (3)
Klasyczne i nowatorskie. Polskie domy letniskowe zachwycają [PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • zydzia

  Oceniono 21 razy 1

  Nie mogę pozbyć się wrażenia, że te wszystkie kanty i minimalizm to konsekwencja architektów, którzy nie umieją odręcznie rysować i budowlańców, którzy nie znają rzemiosła. Dlatego coraz rzadziej widzimy przyjemne dla oka, organiczne obłości jak okno wole oko czy smukły dach mansardowy.
  To samo dzieje się z szeroko rozumianą sztuką. Komu by się chciało latami doskonalić rzemiosło malarstwa olejnego etc.
  Chyba na art deco zakończył się faktyczny rozwój.

 • caramba000

  Oceniono 11 razy -5

  Jasna cholera...
  Co za gust architektów, no i chłopków roztropków z GW. Żałosne stodoły i szopy są dla nich "zachwycające". ...lol... To nawet jako szopa u chłopa by nie przeszło.
  To nie są "polskie" domy. To jakiś import z USy czy z innego drugiego świata. Domy letniskowe były w Polsce proste, ale nie były szopami.
  Maszkary psujące widok. Kto daje zezwolenia na takie wybryki architektury?
  Nawet cygańskie pałace nie są tak szpetne i żałosne.

  Co to za ludzie z gustem prosto z kibucu albo z Dzikiego Zachodu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX