Akademia Sztuk Pięknych w nowej szacie

Studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczną nowy rok akademicki w nowym budynku. Projektem zajęła się Pracownia Architektury Głowacki - w skrócie PAG.
Obok budynku powstanie park, ale nie będzie on ogólnodostępny Obok budynku powstanie park, ale nie będzie on ogólnodostępny PAG Pracownia Architektury Głowacki

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, projekt PAG

Powstający budynek jest pierwszym z trzech etapów rozbudowy campusu ASP przy ul. Traugutta. Wielkością i gabarytami wpasuje się w sąsiednią zabudowę, którą stanowią XIX-wieczne kamienice. Elementem wyróżniającym ma być użycie nowoczesnych materiałów i szklana fasada pokryta białym sitodrukiem. Już w połowie przyszłego roku gmach niczym góra lodowa wyłoni się ze skrzyżowania ulic Traugutta i Krasińskiego.

autor: PAG Pracownia Architektury Głowacki SLOWA KLUCZOWE:

Wizualizacja nowej siedziby ASP we Wrocławiu Wizualizacja nowej siedziby ASP we Wrocławiu PAG Pracownia Architektury Głowacki

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, projekt PAG

- Sztuka jest bardzo nieprzewidywalna. Nikt nie wie, jakie nowe techniki będą wykorzystywane za pięć lub dziesięć lat - mówi Tomasz Głowacki, właściciel pracowni PAG. - Dlatego zaprojektowaliśmy bardzo elastyczną przestrzeń wewnętrzną. Na każdej kondygnacji jedynymi stałymi elementami są magazyny, schody, windy, piony sanitarne i szachty klimatyzacyjne. Pozostałą przestrzeń można dowolnie kształtować.Pomieszczenia dla katedr ceramiki, szkła, rzeźby i wzornictwa przemysłowego zostaną lokalizowane w czterech osobnych pionach pomiędzy parterem a drugim piętrem. Na samym dole od strony ogrodu znajdą się m.in. piecownie. Odbywające się w nich zajęcia będzie można oglądać z wewnętrznej galerii widokowej.

autor: PAG Pracownia Architektury Głowacki SLOWA KLUCZOWE:

Tak ma wyglądać nowy gmach wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Tak ma wyglądać nowy gmach wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych PAG Pracownia Architektury Głowacki

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, projekt PAG

Projekt zakłada, że poszczególne pracownie będą miały niemal 6,5 metra wysokości, a biura, gabinety i szatnie powstaną w antresolach.- Takie wysokie pomieszczenia dadzą artystom swobodę działania i umożliwią zamontowanie potrzebnych urządzeń, m.in. dźwigów, suwnic i pieców ceramicznych - mówi Głowacki.

autor: PAG Pracownia Architektury Głowacki SLOWA KLUCZOWE:

Więcej o:
Komentarze (10)
Akademia Sztuk Pięknych w nowej szacie
Zaloguj się
 • Gość: wsx

  0

  Heh znaki dla roztargnionych artystow;)

 • Gość: wojciech

  0

  Do fi-door:

  Nie uważam i nie pisałem, że wcięcia w takiej sekwencji mają należeć tylko do autora projektu z Krakowa (czy jest nim Dunikowski też nie wiem, bo mnie to za bardzo nie interesuje). Takie wcięcia podobają mi się zarówno w przypadku krakowskiej realizacji, jak i wrocławskiego projektu. Chciałem jedynie zwrócić uwagę na to że bryła nie jest w żaden sposób nowatorska. Może wyjdzie ciekawy objekt, ale zależeć to będzie głownie od jakości i umiejętności zastosowania przez projektanta materiałów elewacyjnych. Innowacyjność projektu kończy sie na sitodrukowych panelach, więc kiepski wyszedł news.

  Swoim wpisem miałem nadzieje na wywołanie refleksji u czytelników "fachowego inaczej" portalu bryla.pl., którego profesjonalizm kończy się na zachwycie wizualizacjiami nie zrealizowanych obiektów. Redaktorzy są strasznie ukierunkowani i starają się na siłę przekonywać do swoich racji, co bardzo mnie irytuje. Było by to zrozumiałe, gdyby mieli coś ciekawego do powiedzenia, byli autorytetami w dziedzinie i pisaliby opinie na określony temat. Niestety poziom większości artykułów jest marny, nie poparty sensownymi argumentami, skrajnie krytyczny dla jakiejkolwiek odmienności architektonicznej. Brak jest dyskusji i bezstronnego podejscia do tematu. Niestety, portal chyba miał na celu popularyzacje architektury w Polsce, ale z takim poziomem artykułów, a raczej prezentacji obrazków, wiele dobrego nie zrobi. Agresywnie dzieląc architekture na hit i kit, zachwycając się wizualiacjami i kolejnymi przegranymi projektami Zahy Hadid osiąga poziom serwisów plotkarskich, a te jak wiadomo przyciągają ludzi ze względu na rozrywke, a nie merytoryczny przekaz. Dlatego sprawia mi wielką radość, móc czasem pokrytykować "achy", "ochy" i inne mało wartościowe prace autorów portalu, bo same w sobie nie stanowią pomocy edukacyjnych dla ludzi nie znających sie na architekturze, a czasem bywają wręcz szkodliwe.

  pozdrawiam :)

 • Gość: d

  0

  Zróbcie jeszcze wersje czerwoną w warszawie, niebieską w Gdańsku, zieloną w Szczecinie.Świetna ta polska architektura, niemal identyczne projekty w róznych kolorach.

 • Gość: fi-odor

  0

  wojciech, czy wcięcia są zarezerwowane dla Dunikowskiego? To nic oryginalnego, a - nie chce mi się szukać - oba projekty powstały dawno, nie wiem, czy nie równocześnie.

 • gsb

  0

  Dużo zalezy od materialów. Może być ultra nudno, albo zjawiskowo.

 • Gość: wojciech

  0

  Cóż, wydaje mi sie że te wcięcia, bo to o nich pisałem, są identyczne. Jeśli jest inaczej, to prosze o jakieś poglądowe fotki.

  Pozdrawiam :)

 • Gość: fi-odor

  0

  wojciech - chyba żartujesz? to, co pokazujesz to niemal katalogowy biurowiec, którego kształt wyznacza działka. mimo wszystko to wrocławskie ma ambitniejszy cel. poza tym za granicą i tak już powstawały dawno temu i takie i takie obiekty.

 • Gość: fi-odor

  0

  porozmywali go ostro na renderach i co możemy ocenić? liczyć, że we wrocławiu będzie stale utrzymywała się mgła?

 • Gość: wojciech

  0

  Ja to wcięcie gdzieś widziałem...

  Diamante plaza - Kraków
  i733.photobucket.com/albums/ww340/wypalaczrafal/DiamantePlaza406092009.jpg
  www.dachowy.pl/files/u18/diament_plaza.jpg
  www.dachowy.pl/files/u18/diament_plaza.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX