Apartamentowce w Polsce TOP 10

Po latach dominacji brzydkich lub nijakich budynków mieszkalnych, nareszcie możemy zauważyć znaczącą poprawę ich architektury. Zobacz najciekawsze apartamentowce i zagłosuj, w którym z nich chciałbyś zamieszkać!
Mała architektura Mała architektura foto. P. Krajewski

POZNAŃ: Osiedle Naramowice Rynek

Projekt: ARE

Inwestor: Echo Investment

Lokalizacja: Poznań

Miejsce na lokale usługowe

Nazywane najbardziej "holenderskim" z polskich osiedli mieszkaniowych. Projekt Naramowice Rynek to powiew nowości w rodzimym budownictwie mieszkaniowym. Głównym założeniem architektów było wykreowanie wspólnej przestrzeni publicznej między budynkami, tak by pobudzać integrację społeczną nowych mieszkańców. Dlatego też trzeci człon nazwy inwestycji firmy Echo Investment tu wyjątkowo pasuje. Szczęśliwie nie otrzymaliśmy kolejnego "plaza" W projekcie mamy zarówno nawiązanie do tradycji architektonicznej Holandii (bardzo wyraźne podziały elewacji, klinkier), jak i do najlepszych światowych wzorców w urbanistyce.

Widok ogólny

Czytaj więcej o małej Holandii w Poznaniu >>

Widok od strony morza Widok od strony morza pl.wikipedia.org

GDYNIA: Sea Towers

Projekt: Andrzej Kapuścik

Inwestor: Invest Komfort

Lokalizacja: Gdynia

Widok od strony miasta

Zestawienie nie będzie pełne bez najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce. Kompleksu dwóch wież 138 metrowej i 91 metrowej Sea Towers z Gdyni. Niewątpliwą zaletą obiektu jest fantastyczna lokalizacja kilkanaście metrów od morza w samym śródmieściu. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską, Hel, czy znaczną część Trójmiasta.

Główny budynek kompleksu Główny budynek kompleksu www.medusagroup.pl

KATOWICE: Millenium-zespół budynków wielorodzinnych

Projekt: Medusa Group

Inwestor: Millenium Inwestycje

Lokalizacja: Katowice

Drugi budynek kompleksu

Kompleks budynków zlokalizowany w południowej, spokojniejszej części Katowic. Projekt niezwykle utalentowanej pracowni z Bytomia stanowi najnowsza część Osiedla Bażantów. Architekci umiejętnie bawią się kolorem i nawiązują do galeriowców. Na elewacjach wyjątkowo dobrze współgrają ze sobą szlachetny tynk oraz drewno. W przyziemiu umieszczono lokale usługowe, które generuje życie społeczne mieszkańców.

Wejścia do mieszkań w trzecim budynku

Zobacz inne projekty Medusa Group >>

Klatka schodowa Klatka schodowa www.medusagroup.pl

GLIWICE: Spichlerz

Projekt: Medusa Group

Inwestor: Wektor Inwestycje

Lokalizacja: Gliwice

Kolejny przykład architektury od śląskiej pracowni Medusa Group stanowi rewitalizacja XIX-wiecznego spichlerza w Gliwicach.Na szczególną uwagę zasługuje szacunek do zastanego obiektu. Wnętrze pieczołowicie odnowiono, elewację gruntownie wyczyszczono, uzupełniono także ubytki w cegle.

Widok ogólny

Spichlerz z Gliwic to świetny przykład jak umiejętnie można łączyć stare z nowym. Najbardziej widowiskową częścią loftów są zewnętrzne klatki schodowe - w nich tkwi wyjątkowość inwestycji. Nie tracąc cennej przestrzeni mieszkań, zdecydowano się na dobudowę części o zupełnie współczesnej stylistyce. Zewnętrzny ciąg mkomunikacyjny świetnie współgra ze starą częścią, a rdzawy kolor elewacji z cortenu komponuje się z kolorem starej cegły.

Wejście

Czytaj więcej o loftach w starym spichlerzu >>

Zbliżenie na żaluzje Zbliżenie na żaluzje www.rogowskidevelopment.pl

WARSZAWA: Apartamenty Wilanowska

Projekt: Jems Architekci

Inwestor: Rogowski Development

Lokalizacja: Warszawa

Widok ogólny

Budynek przy Al. Wilanowskiej przyciąga wzrok ażurem drewnianej fasady. Jej ruchome elementy stanowią okiennice. Mieszkańcy mają więc wpływ na wygląd budynku, poprzez co nigdy nie wygląda tak samo. Autorami tego eleganckiego budynku są architekci z pracowni JEMS.

Widok na wnętrze osiedla

Zobacz inne projekty JEMS >>

Łącznik Łącznik fot. Patryk D. Zaremba

WARSZAWA: Trio Apartamenty

Projekt: Jems Architekci

Inwestor: Grupa Eco

Lokalizacja: Warszawa

 

Widok ogólny

W odróżnieniu od kameralnego charakteru Apartamentów Wilanowska, ten projekt to istna wieża mieszkalna. Smukła bryła autorstwa tej samej pracowni - JEMS -  dopełniona została nieco niższą częścią, co wynikało z trójkątnego układu działki. Dynamiczny kształt uzupełnia rytmiczna elewacja urozmaicona loggiami i balkonami. Na parterze znalazły się lokale usługowe. Luksusowy wystrój wnętrz i zapierający dech w piersiach widok na panoramę Warszawy dopełnia oferowana w standardzie usługa concierge.

Wieża

Zobacz inne projekty JEMS >>

Główny budynek mieszkalny kompleksu City Park Główny budynek mieszkalny kompleksu City Park www.citypark.com.pl

POZNAŃ: City Park

Projekt: Autorska Pracownia Projektowa pod przewodnictwem Pana Sławomira Rosolskiego

Inwestor: City Park Development

Lokalizacja: Poznań

Lokale usługowe

City Park to coś więcej niż tylko apartamenty. To całe założenie urbanistyczne (apartamenty, biura, hotel, galeria handlowa, lokale usługowe) powstałe na terenach po byłych koszarach znajdujących się w dzielnicy Grunwald.  Inwestycję przeprowadzono pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

Mieszkańcy mogą korzystać z takich udogodnień jak: sauna, basen z plażą na dachu, czy też solarium. To osiedle, podobnie jak kilka poprzednich, także nie izoluje się i nie zamyka na miasto. Sklepy i punkty usługowe dostępne są nie tylko dla mieszkańców, co pozytywnie wpłynęło na ożywienie okolicy i samego osiedla.

Brama

Zobacz inne zdjęcia osiedle City Park >>

Widok od strony ulicy Widok od strony ulicy fot. Jakub Korczyk (www.swiatloczule.com)

WROCŁAW: Corte Verona

Projekt: Lewicki Łatak Architekci

Inwestor: Verona Building

Lokalizacja: Wrocław

Balkony i loggie

Awangardowa inwestycja krakowskiego dewelopera zrywa z architektoniczną nudą i odważnie wyznacza nowe trendy w inwestycjach mieszkaniowych. Fasada mieni się różnymi odcieniami ochry, które płynnie przechodzą jeden w drugi, to zasługa klinkierowych cegiełek, których użyli krakowscy architekci Lewicki i Łatak. Użycie tego materiału łączy nowoczesne rozwiązania z tradycją miejsca - w przedwojennym Breslau ceramiczne elewacje były bardzo popularne, jak chociażby Renoma, czy budynek Poczty.

Widok ogólny

Zobacz inne zdjęcia osiedla Corte Verona >>

Widok ogólny Widok ogólny Maćków Pracownia Projektowa

WROCŁAW: Thespian

Projekt: Maćków Pracownia Projektowa

Inwestor: Ing Real Estate

Lokalizacja: Wrocław

Detal elewacji

Najnowsze dziecko pracowni Maćków - apartamentowiec zlokalizowany przy placu Powstańców Śląskich - w idealny sposób wypełnił lukę w zabudowie. Stworzony z dwóch brył, nawiązuje jednocześnie do kamienic umiejscowionych przy rondzie, jak i do wyższych budynków modernistycznych stojących za budynkiem. Szczególnie atrakcyjna zdaje się być podwójna elewacja, w której architekci umieścili system przesłon zapobiegający nadmiernemu nasłonecznieniu. Oprócz powierzchni mieszkalnej inwestor oferuje w inwestycji powierzchnię biurową pod wynajem.

Wejście główne

Czytaj więcej o najnowszym apartamentowcu we Wrocławiu >>

Brama główna Brama główna fot. Marta Sinior/www.uscheiblera.pl

ŁÓDŹ: U Scheiblera

Projekt: Paweł Marciniak, Dariusz Witasiak z zespołem oraz Gary Wolff

Inwestor: Opal Property Developments

Lokalizacja: Łódź

Widok ogólny

Obok "Manufaktury" to największa rewitalizacja obiektów poprzemysłowych w Łodzi. Na lofty "U Scheiblera"  składa się blisko 500 apartamentów z widokiem na zabytkowe tereny fabryki Karola Scheiblera w niezwykle klimatycznej dzielnicy miasta Księży Młyn.

Piękna ceglana elewacja

Ciekawe lofty >>

Więcej o:
Komentarze (33)
Apartamentowce w Polsce TOP 10
Zaloguj się
 • opozycyjnykoalicjant

  Oceniono 12 razy 10

  Lofty w Łodzi są po prostu fantastyczne !!!

 • gsb

  Oceniono 6 razy 6

  U Scheiblera - jak z bajki, jak Disneyland :) Przeuroczy !

 • alexa.raimunda

  Oceniono 11 razy 5

  "Dla mnie blok to blok. Wolę (i mieszkam) w domu!"

  Jeśli mieszkasz w domu pod miastem, jesteś codziennie w godzinach szczytu w mieście nieproszonym gościem z powodu tego, że poruszasz się w nim samochodem. Najczęściej podróżujesz w pojedynkę, co stawia Cię w jeszcze bardziej niekorzystnym świetle. Prawdopodobnie jesteś wrogiem bus-pasów, których nie masz najmniejszego prawa krytykować, ponieważ nie mieszkasz w mieście i nie masz prawa wpływać na los ludzi tu mieszkających :) Jest to statystyczny obraz człowieka posiadajcego dom pod miastem, w okolicach, w których nie występuje kolejka podmiejska (90% przypadków?)

  Chyba, że posiadasz dom w mieście. Wtedy gratuluję :)

 • meid

  Oceniono 4 razy 4

  za to np w Toronto jest mnostwo wiezowcow. Mimo ze czego jak czego, ale przestrzeni Kanadyjczykom nie brakuje.

 • meid

  Oceniono 2 razy 2

  talking_head
  zgadzam się z tobą co do cegły z Łodzi, i zgadzam się co do głodu kolorów i odwagi - trzeba to będzie kiedyś w kraju zrobić - ale na razie zabieram się za inną branżę - developerka poczeka - zgadzam się ze wszystkimi twoimi opiniami - powodzenia

  "Co do mieszkania w "domu" -- to luksus który będzie dostępny z czasem dla coraz mniej ludzi - prosta analiza statystyczna nieustannie wzrastającej ilości ludzi i nieustannie zmniejszającej się ilości wolnych gruntów na świecie prowadzi do prostej konkluzji - będzie ludzkość mieszkać w coraz wyższych apartamentowcach - więc trzeba je budować ładniejsze i tak aby średnia powierzchnia mieszkania była co najmniej 230 metrów kwadratowych"

  ale bzdety. TO dlaczego w Holandii zdecydowana wiekszosc ludzi mieszka w domkach jednorodzinnych? Bo maja duzo przestrzeni?

 • Gość: gość

  Oceniono 2 razy 2

  swietypentagram, nie będziesz miał własnego "bióra", bo nawet nie umiesz poprawnie napisać biuro.
  pozdrawiam

 • talking_head

  Oceniono 8 razy 2

  Pora umierać.
  Najwięcej głosów, prawie 1/3 zdobyła fabryczna architektura Scheiblera. Dla mnie poza zdjęciami, które są genialne, klimat tego zespołu, z zewnątrz jak i przede wszystkim wewnątrz ,bardziej przypomina jakieś odizolowane więzienie o zaostrzonym rygorze czy zakład penitencjarny dla psychicznie chorych, rodem z horrorów brytyjskich lat 70-tych.
  Wilanowska i Thespian to wysoki poziom, szkoda tylko że podobne rzeczy na kopy publikowano choćby w the PLAN dziesięć lat temu.
  Całość smutna, brudna i odpychająca, naprawdę chcielibyście mieszkać w takim monstrum jak TRIO na Muranowie ? Przypomina mi to mega bloki na Osiedlu za Żelazną Bramą. Poza architektura no i pewnie wykończeniem taki sam moloch. " Ilu masz sąsiadów na piętrze ? Stu dwudziestu."
  Naramowice i Corte Verona to jakies nieporozumienie. Chcielibyście codziennie rano wychodzić na balkon i widzieć jeden motyw powielony tysiąc razy ?
  Szkoda, jak się patrzy na projekty publikowane w prasie hiszpańskiej, duńskiej czy holenderskiej widać ogromną różnorodność pomysłów. U nas króluje sztampa i powielany schemat. Jak widze setne wydanie przesuwanych paneli żaluzjowych to mnie skręca.
  Polscy architekci boją się gry kolorem, boją się eksperymentów z formą.

 • draftart

  Oceniono 2 razy 2

  widać że słowo "apartament" jest mocno squ...one

 • czak22

  Oceniono 4 razy 2

  Na drugim zdjęciunad budynkiem SeaTowers jest ufo :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX