Pałac Ślubów w Katowicach - burzą architektoniczny majstersztyk

20.07.2011 15:00
Kłęby pyłu i huk miażdżonego żelbetu. Katowice znowu pozbywają się cennego przykładu powojennego modernizmu. W jego miejscu powstanie parking...
1

Rozbiórka Pałacu Ślubów w Katowicach

Na pierwszy ogień poszła część od strony al. Korfantego. Nad ogrodzoną działką wzniosły się kłęby pyłu i huk miażdżonego żelbetu. Prace wyburzeniowe mogły się rozpocząć, bo uporano się z demontażem elewacji i elementów wystroju wnętrza, które mają zostać zachowane. Udało się zdjąć fragment posadzki z czarno-białych kostek układających się w powtarzalny wzór.

2

Burzą Pałac Ślubów, ratują cenną posadzkę

Op-artowska posadzka czeka teraz na transport do Muzeum Śląskiego, które w uznaniu jej wartości artystycznej zgodziło się przyjąć ją do swoich zbiorów. - Tylko około 20 procent płytek jest uszkodzonych. Ekipa rozbiórkowa specjalnie zdemontowała ich więcej, żeby uszkodzone elementy można było zastąpić, docinając płytki o odpowiednich rozmiarach z tych nadmiarowych - mówi Daniel Muc z Imago PR, rzecznik przebudowy strefy rondo - rynek. Czy puzzle faktycznie uda się ułożyć w całość, którą będzie można zaprezentować w muzeum, dopiero się okaże.

Koparka musi pracować ostrożnie, bo wewnątrz budynku nadal są potężne płaskorzeźby, które również mają zostać ocalone.

20.06.2011 KATOWICE , PRZYGOTOWANIA DO ROZBIORKI PALACU SLUBOW W KATOWICACH . FOT. BARTLOMIEJ BARCZYK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: PALAC SLUBOW WYBURZANIE ROZBIORKA URZAD STANU CYWILNEGO USC

3

Pałac Ślubów, kolejny zabytek modernizmu znika z mapy Katowic

Pałac Ślubów, tak jak reszta zachodniej strony alei Korfantego z Superjednostką na czele, to projekt prof. Mieczysława Króla. Budynek powstał w 1969 r.

- To jest konstruktorski majstersztyk - mówił prof. Król. Budynek składał się z dwóch osobnych budynków połączonych przewiązką o konstrukcji mostowej. Mieszkańcy miasta, którzy korzystali z tutejszej sali bankietowej, pewnie nawet nie zdawali sobie sprawy, że w rzeczywistości znajdują się na moście!

Budynek bogato ozdobiono płaskorzeźbami i kryształowymi lustrami, w których odbijała się zaprojektowana przez Króla opartowska czarno-biała posadzka holu.

4

Pałac Ślubów w Katowicach zachwycał detalem i wyposażeniem wnętrz

Wyburzenie Pałacu Ślubów miasto zapowiadało od dawna. Działka po nim ma zostać sprzedana i przeznaczona pod wieżowiec. Kiedyś. Póki co budynek ma zostać zburzony i zamieniony w parking. Urzędnikom nie przypadł do gustu pomysł Tomasza Koniora, który proponował by Pałac Ślubów rozebrać, złożyć na nowo w innym miejscu i przeznaczyć na muzeum modernizmu. Prawdopodobnie jedyną rzeczą, którą uda się ocalić są cztery płaskorzeźby. O ile nie rozsypią się podczas demontażu.

5

Pałac Ślubów w Katowicach

6

11.1.11 - koniec Brutala z Katowic

W styczniu tego roku swój żywot w podobny sposób zakończył brutalistyczny dworzec w Katowicach. Mimo zdecydowanego sprzeciwu znawców architektury modernistycznej, budynek rozebrano w kilka dni. W jego miejscu powstanie nowoczesna galeria handlowa połączona z funkcją dworca.

04.06.2007 KATOWICE DWORZEC PKP FOT . MARCIN TOMALKA / AGENCJA GAZETA

11.01.2011 KATOWICE . WYBURZENIE DWORCA PKP .

CZYTAJ WIĘCEJ O DWORCU W KATOWICACH >>>

Komentarze (28)
Pałac Ślubów w Katowicach - burzą architektoniczny majstersztyk
Zaloguj się
 • kazuyo

  Oceniono 10 razy 8

  Ta posadzka jest, a w zasadzie była OBŁĘDNA!

 • fantastique

  Oceniono 6 razy 6

  Mylą sie wszyscy którzy maja ten budynek za blaszak ze spożywczym w środku - to w koncu bylo stawiane dla umieszczenia w środku urzędu, więc widać że to inna klasa wyrobu. Chociazby nie jest obłożony jakąkolwiek blachą, tylko aluminiową, która wtedy była najwyższym high-tech. Ma pasmowe układy okien i plaski dach, a do tego jeszcze to nadwieszenie wprowadzajace do środka.....o wnętrzach nie mówię, bo się same bronią, posadzka, schody punktowo podparte, płaskorzeźby, dekoracja ceramiczna itd...

 • mirafas

  Oceniono 4 razy 4

  Sq...yny zabijają miasto, a większość mieszkańców przyklaskuje tym "igrzyskom" i dalej popiera rządzący reżim :P Smutne....

 • Gość: Piotr

  Oceniono 4 razy 4

  Niezależnie od tego jak postrzega się architekturę Pałacu Ślubów każdy zapewne przyzna, że burzenie jakiegokolwiek budynku, by później plac wysypać żwirkiem jest idiotyzmem o niespotykanej skali.

 • Gość: bart

  Oceniono 5 razy 3

  architektura to cos wiecej niz ładne i kolorowe
  każdy budynek jest znakiem czasów i cywilizacji/społeczności która go stworzyła,
  pedalskich pałacyków i kamieniczek jest dużo wszędzie - ich masa nie przedstawia tak wielkiej wartości np. dla mnie.
  szkoda ze Katowice nie potrafią wykorzystać wartościowego budynku (zaznaczam - nie arcydzieła),
  burzą go pod parking - gratulacje dla niedoszłej stolicy kultury..

 • Gość: Piotr

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy spojrzę na stare zdjęcia Katowickiego dworca, a zaznaczam że mieszkam w Szczecinku to aż serce mi się kraja jak widzę jak tak niesamowity budynek który został zagłodzony, sponiewierany, oszpecony i zasztyletowany...

 • Gość: jgj

  Oceniono 2 razy 2

  szkoda tego budynku, to był świetny projekt!

 • Gość: sly

  Oceniono 5 razy 1

  dla większosci ludzi był brzydki bo brudny i nieremontowany, jak dworzec. A kto go nie remontował? To nie wina PRLu że spuścizna po nim wygląda jak wygląda, przynajmniej wtedy budowano więcej rzeczy z klasą i w jakimś stylu, a to że większośc tego jest teraz w takim stanie to wina zaniechań już demokratycznej Polski

 • Gość: Darek

  Oceniono 5 razy 1

  Jestem Łodzianinem i u nas "zabytki" również nie powalały. Ale burzenie miejsc-wizytówek to mi się w głowie nie mieści. Katowice są związane z socrealizmem jak Łódź z dziewiętnastowieczną architekturą przemysłową. To jest prawdziwe oblicze miasta. Może się nie podobać ale musi zostać. Moim zdaniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX