Dom jednorodzinny zaprojektowany w konstrukcji drewnianej szkieletowej

W małej miejscowości na północ od Poznania powstał dom, który wyróżnia się wyrazistą, drewnianą elewacją w ciemnym kolorze. Konstrukcja budynku zawiera mnóstwo ciekawych pomysłów i prezentuje się niezwykle efektownie oraz oryginalnie. Projekt wykonała firma Ultra Architects.
Linia zabudowy Linia zabudowy Fot.Ultra Architects

Obowiązująca linia zabudowy

Początek prac nad projektem budynku nie należał do najłatwiejszych, ponieważ okazało się, że na tym terenie obowiązuje plan miejscowy, który narzuca linię zabudowy. Oznaczało to, że dom musi być położony około 5 metrów od ulicy, natomiast dach skośny z kalenicą należy usytuować równolegle do ulicy.

Dom składa się z dwóch brył Dom składa się z dwóch brył Fot.Ultra Architects

Konstrukcję domu tworzą dwie bryły

Dom składa się z dwóch brył stykających się okapami, co powoduje, że w linii zabudowy znajduje się ściana niewiele niższa od sąsiedniej kostki. Kalenice dwóch brył są równoległe do ulicy zgodnie z obowiązującym planem miejscowym.

Przestrzeń wejściowa Przestrzeń wejściowa Fot.Ultra Architects

Przestrzeń wejściowa

Dzięki temu, że mniejsza i niższa bryła od strony ulicy jest w nieznacznym stopniu przesunięta w stronę budynku z dachem skośnym, udało się wytworzyć niedużą przestrzeń wejściową po północnej stronie działki.

Wspomniana przestrzeń wejściowa umożliwia zaparkowanie dwóch samochodów przed domem, co jest niezwykle komfortowe. Dzięki temu mieszkańcy nie będą musieli się martwić o bezpieczeństwo swoich aut.

Mniejsza część domu Mniejsza część domu Fot.Ultra Architects

Mniejsza część domu

Mniejsza część domu mieści strefę wejściową i dwa pokoje. Przesunięcie brył w jednym z pomieszczeń umożliwia patrzenie na okoliczną rzekę znajdującą się po zachodniej stronie działki. W drugim pokoju znajduje się pracownia z niewielką antresolą.

Spadek działki Spadek działki Fot.Ultra Architects

Naturalny spadek działki

W drugiej części domu projektanci z Ultra Architects wykorzystali naturalny spadek działki. Przestrzeń dzienna położona jest 1,5 metra niżej niż ulica, dzięki czemu mieszkańcy mogą swobodnie wyjść na taras przechodzący w trawnik. W tej części bryły znajduje się też na półpiętrze trzeci pokój z widokiem na rzekę.

Część dzienna Część dzienna Fot.Ultra Architects

Część dzienna

Część dzienna, w której skład wchodzi salon, jadalnia i otwarty aneks kuchenny, została obniżona, co dało możliwość stworzenia trzech siedzisk - zostały w nie wkomponowane stopnie. Siedziska mogą też służyć jako schowki.

Rzut Rzut Fot.Ultra Architects

Łazienka

W północnej części większej bryły domu umiejscowiona została mała łazienka, która jest dostępna z poziomu strefy wejściowej.

Projekt w konstrukcji drewnianej szkieletowej Projekt w konstrukcji drewnianej szkieletowej Fot.Ultra Architects

Dom w konstrukcji drewnianej szkieletowej

Dom został zaprojektowany przez architektów w konstrukcji drewnianej szkieletowej. Elewacje pokryte są drewnem malowanym na ciemny kolor. Dach wykonany jest z gotowych lakierowanych paneli blaszanych, natomiast ściany wewnętrzne obito sklejką. Powierzchnia budynku to zaledwie 93 m2. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Dom jednorodzinny zaprojektowany w konstrukcji drewnianej szkieletowej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • adamczajka

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe te wnętrza. Szło pewno o różne poziomy, światło i pionową przestrzeń. Może być problem z wilgocią szczególnie w siodle dachu i na szczytach. Dom powinien być budwany bardzo szczelnie.

 • Gość: aneyui

  Oceniono 2 razy 2

  Wizualnie mi się nie podoba, ale idea fajna.

 • Oceniono 3 razy 1

  Chętnie bym się do takiego lokum wprowadził, będę musiał porozmawiać z firmą www.liderhaus.com i przedyskutować projekt raz jeszcze, być może będę w stanie wprowadzić stosowne modyfikacje.

 • MACZ Architektura

  0

  Bardzo udany projekt, wszystko gra. Oby więcej takich projektów szanujących kontekst. Nie zawsze musi być płaski dach żeby było nowocześnie.
  Pozdrawiam
  www.maczarchitektura.pl

 • Gość: jamiles

  0

  Piękny projekt

 • poprostuczlowiek

  0

  Udany projekt (wreszcie BRYLO) bardzo dobre wnetrze (cos to okno przy schodach nie tak, ale to drobiazg). Latwy do zbudowania i zrobienia go energooszczednym, panele, ogrzewnie podlogowe na calym parterze. No i wszystko na 93 mkw !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX