Weź udział w konkursie Mazda Design 2018 - reVISION

5 marca rozpoczęła się dziewiąta edycja konkursu dla projektantów Mazda Design 2018, tym razem pod hasłem 'reVISION'. Organizatorzy przygotowali dla uczestników zadania wymagające kreatywnego myślenia oraz umiejętności twórczych. W puli nagród znajduje się 35 tys. złotych!

Hasło "reVISION"

Dziewiąta edycja konkursu projektowego Mazda Design 2018 organizowana jest pod hasłem reVISION, które oznacza rewizję sposobu myślenia o współczesnym designie - poszukiwanie nowych znaczeń, czerpanie z odczytywanej na nowo tradycji, łączenie historycznych i nowatorskich metod tworzenia.

reVISION oznacza też powrót do niektórych elementów tradycyjnych technik produkcji łączonych z nowoczesnymi technologiami. Stosują to projektanci Mazdy, którzy często wprost nawiązują do dawnych japońskich mistrzów rzemiosła.

Graficzny znak konkursu

Znakiem konkursu zaprojektowanym przez Pawła Miszewskiego jest graficzny symbol nieskończoności. Oznacza on ciągłość, powtarzalność, odradzanie się idei oraz innowacyjność czerpiącą z tradycji.

Zadania konkursowe

Uczestnicy - studenci i absolwenci szkół artystycznych, projektowych i technicznych - dzięki konkursowi Mazda Design 2018, będą mogli cofnąć się w przeszłość, aby na nowo stworzyć teraźniejszość i przyszłość.

Organizatorzy przygotowali dla nich pasjonujące i wymagające kreatywności zadania w trzech kategoriach: Człowiek, Przestrzeń i Znak.

Kategoria Człowiek

Zadanie w tej kategorii polega na stworzeniu projektu osobistego środka transportu, czyli MJO - Mobilnej Jednostki Osobistej, służącej do samodzielnego poruszania się użytkownika w przestrzeni miejskiej.

Pojazd może być napędzany siłą mięśni, energią odnawialną albo innego rodzaju napędem, jednak musi nawiązywać do zasad stylistyki KODO, a jego konstrukcja ma stanowić połączenie naturalnych i nowoczesnych materiałów.

Projekt pojazdu - tak jak wszystkie projekty Mazdy - ma odwoływać się do człowieka, jego ciała, potrzeb, sposobu odczuwania przyjemności i doznawania piękna.

Kategoria Przestrzeń

W tej kategorii uczestnicy będą mogli zmierzyć się z naprawdę intrygującym zadaniem, polegającym na stworzeniu zewnętrznej bryły garażu, która będzie stanowić idealne dopełnienie modelu koncepcyjnego - Mazdy VISION COUPE. Ten samochód wyróżnia się futurystycznym i jednocześnie klasycznym kształtem.

Projekt garażu ma wpisywać się w otaczającą przestrzeń miasta, jak również zaakcentować nowoczesność tego modelu samochodu, jego minimalistyczne piękno, wyrafinowaną prostotę, niezwykłą grę świateł na karoserii oraz pokazać jego funkcjonowanie w otaczającej przestrzeni.

Kategoria Znak

W ostatniej kategorii zadaniem będzie zaprojektowanie uniwersalnego znaku promocyjnego, czyli logotypu albo plakatu promującego ideę "przedmiotu wykonanego ręcznie" lub "w znaczącym stopniu z wykorzystaniem pracy rąk".

Stworzony znak powinien stanowić graficzną formę "certyfikatu", który w jednoznaczny sposób będzie oznaczał i promował przedmioty o autorskim charakterze. Plakat natomiast ma nawiązywać do idei odradzania się rzemiosła i tradycyjnych technik przemysłowych.  

Prace uczestników oceni jury

Wszystkie nadesłane prace uczestników oceni jury w składzie: Kevin Rice - dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy: Maja Ganszyniec - jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek; Anna Grużewska - redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze; Maciej Jakub Zawadzki - zwycięzca międzynarodowych konkursów architektonicznych; Edgar Bąk - znany grafik wielokrotnie nagradzany za identyfikację wizualną.

Nagrody i termin zgłoszenia prac konkursowych

W każdej z kategorii zostanie wręczona pierwsza nagroda w wysokości 10 tys. zł, a najlepszy z trzech zwycięskich projektów otrzyma także tytuł GRAND PRIX i dodatkowe 5 tys. zł.

Prace można zgłaszać do 1 maja 2018 roku na stronie www.mazdadesign.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 19 maja 2018 r. na specjalnej pokonkursowej wystawie podczas Łódź Design Festival.

Harmonogram konkursu:

5.03 - rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń

1.05 - zakończenie przyjmowania zgłoszeń

7.05 - obrady JURY

19.05 - ogłoszenie zwycięzców

19 -27.05 - wystawa pokonkursowa podczas Łódź Design Festival

26.05 - wręczenie nagród i ogłoszenie nazwiska laureata nagrody specjalnej - Mazda Design Award 2018

Więcej o: