Stirling Prize 2010 - nominacje

Trzy muzea, dwie szkoły i blok mieszkalny - to właśnie obiekty nominowane w tym roku do prestiżowej nagrody Strilinga. Zwycięzca, który zgarnie nagrodę w wysokości 20 tysięcy funtów, zostanie ogłoszony już 2 października. W tym roku nominowano realizacje m.in. Zahy Hadid oraz Davida Chipperfielda.

Zaha Hadid - Muzeum MAXXI, Rzym

Historia konkursu sięga 1996 roku. Ideą Nagrody Stirlinga jest wyróżnienie obiektów autorstwa brytyjskich architektów, powstałych w przeciągu ostatniego roku. Zaha Hadid już po raz czwarty widnieje na liście nominowanych, ale jak dotąd nie udało jej się zdobyć nagrody. Czy uda się tym razem? Hadid ma duże szanse. Muzeum Narodowe Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie zrobione jest z niezwykłym rozmachem i cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Zaha Hadid - Muzeum MAXXI, Rzym

Płynne linie budynku tworzą niesamowitą przestrzeń, nie ma frontu, nie ma tyłu, nie ma też jednego określonego kształtu, kilkumetrowe betonowe ściany pną się w górę, nachodzą na siebie, tak jakby ktoś zupełnie przypadkowo je porozrzucał. W rzeczywistości taka konstrukcja wymagała niezwykle precyzyjnej i żmudnej pracy konstruktorskiej.

Rick Mather - muzeum Ashmolean,Oxford

Rick Mather, architekt amerykańskiego pochodzenia. Od lat związany z Londynem. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oregon przyjechał w 1963 roku do Wielkiej Brytanii, by tu rozpocząć swoją karierę jako architekt. Projekt, za który ma zostać wyróżniony to modernizacja muzeum Ashmolean w Oxfordzie.

Rick Mather - muzeum Ashmolean,Oxford

To jedno z najstarszych muzeów uniwersyteckich na świecie. Zostało zaprojektowane przez słynnego brytyjskiego architekta Charlsa Cockerella, a budowa ukończyła się w 1845 roku.  Jury doceniło Mathera za imponującą pracę nad budynkiem, która nie naruszała jego pierwotnej tkanki. Wynikiem współczesnej przebudowy jest pięć poziomów zamiast trzech, co podwoiło powierzchnię wystawową, poza tym powstały nowe gabinety konserwatorskie oraz małe centrum edukacyjne.

David Chipperfield - Neues Museum, Berlin

David Chipperfield zdobywca nagrody Stirlinga z 2007 roku za Muzeum Literatury Współczesnej w Marbach w Niemczech. W tym roku również został nominowany za budynek muzeum znajdującego się w Niemczech. Czy powtórzy swój sukces sprzed trzech laty?

David Chipperfield - Neues Museum, Berlin

Przebudowa berlińskiego Neues Museum z 1859 zakończyła się powodzeniem w listopadzie 2009 roku. Neues Museum powstał z myślą o zaprezentowaniu pruskiej potęgi w dziedzinie archeologii. Do dziś w jej zbiorach znajdują się najważniejsze archeologiczne eksponaty z całego świata. Niedawno budynek otrzymał nagrodę w RIBA European Award 2010. Przebudowa pochłonęła grubo ponad 200 milionów euro.

Patrick Theis i Soraya Khan - blok mieszkalny,Londyn

Para architektów Patrick Theis i Soraya Khan zbudowali blok dla czterech mieszkań połączony z galerią i biurem w modnej dzielnicy Londynu. Sami wybrali dla siebie apartament na górze. Realizacja projektu zajęła im dziesięć lat.

De Rijke Marsh Morgan - Clapham Manor, Londyn

De Rijke Marsh Morgan, brytyjskie biuro jest autorem nowej dobudówki w londyńskiej szkole podstawowej Clapham Manor. Jego wielokolorowa szklana elewacja robi wrażenie, ale to nie na niej skupili się jurorzy.

De Rijke Marsh Morgan - Clapham Manor, Londyn

Nowe skrzydło nie ma w ogóle tradycyjnie pojmowanych korytarzy, uczniowie albo przemieszczają się w sąsiednich przestrzeniach albo korzystają z głównej hali łączącej wszystkie klasy.

DSDHA Architects - Christ College, Giuldford

DSDHA Architects czyli Deborah Saunt i David Hills są autorami drugiej szkoły, która została nominowana w konkursie. Tym razem to Christ College w Giuldford. Ceglana elewacja z zewnątrz, w środku natomiast króluje drewno. Przestrzeń jest doskonale doświetlona przez system świetlików na dachu

DSDHA Architects - Christ College, Giuldford

Szkoła stała się ważnym punktem na mapie miasta, jurorzy natomiast podkreślają jak istotny wpływ na rozwój młodzieży ma miejsce, w którym się kształcą. Nie ukrywają, że Christ College w Guildford jest jedną z najlepiej zaprojektowanych szkół w minionych latach.

Więcej o: