Najwspanialsze stadiony zeszłego roku wybrane. Jest też stadion z Polski [TOP 10]

Za nami VI edycja konkursu na Stadion Roku organizowanego przez portal stadiony.net oraz stadiumdb.com. W dwóch niezależnych głosowaniach jurorzy i internauci byli prawie zgodni: najwspanialsze nowe stadiony powstały w Meksyku i Francji. Wysoko oceniony został także Stadion Miejski Tychy.

Stade Matmut Atlantique (Bordeaux) oraz Estadio BBVA Bancomer (Monterrey) zwyciężyły w konkursie Stadion Roku 2015. Pierwszy z nich otrzymał Nagrodę Jury, a drugi Nagrodę Publiczności. Po raz pierwszy w historii jurorzy i internauci byli tak zgodni, ponieważ w obu głosowaniach właśnie te dwa stadiony zajęły pierwsze i drugie miejsce, zamieniając się jedynie miejscami!

Walory estetyczne Matmut Atlantique są niepodważalne, to jeden z najbardziej niezwykłych stadionów świata.

Piękno odzwierciedla naturalny i miejski krajobraz Bordeaux. To innowacyjna forma stadionu zaczerpnięta z tradycyjnego stopniowania trybun. Proste i eleganckie płótno, które zaludniają widzowie. Czystość i świeżość detali to nowa jakość w projektowaniu stadionów – zachwycił się Dipesh Patel, członek Jury z Pattern Architects, autor najpiękniejszych stadionów Bliskiego Wschodu z Al Ain i Al Rayyan.

Architektów uwiódł również Estadio BBVA Bancomer, który imponująco wpisuje się w górzysty krajobraz Monterrey. Dzięki nietypowemu wyprofilowaniu trybun i dachu tysiące widzów mogą podziwiać widok na pobliską górę Cerro de la Silla.

Ten meksykański stadion zajął drugie miejsce w głosowaniu Jury, ale bezdyskusyjnie wygrał głosowanie publiczności. Dzięki temu, podobnie jak Matmut Atlantique, otrzymał statuetkę Stadium of the Year, ufundowaną przez Forum Seating – wiodącego producenta fotelików stadionowych, markę Grupy Nowy Styl.

W głosowaniu publicznym wzięło udział dokładnie 37 677 osób z aż 111 krajów na świecie. Każdy internauta mógł oddać jeden głos i warto wspomnieć, że prawie 9 tys. uczestników wsparło swoim wyborem Stadion Miejski Tychy. Jedyna nominacja z Polski uplasowała się na wysokim szóstym miejscu w wyborze publiczności.

ZOBACZ NAGRODZONE STADIONY >>>

Stadion Roku to coroczny plebiscyt, w którym nominowane są największe i najciekawsze stadiony piłkarskie otwarte w ostatnich 12 miesiącach. Przyznawane są dwie nagrody. Pierwsza pochodzi o Jury składającego się z architektów o dużym doświadczeniu w projektowaniu aren sportowych. Drugą przyznaje publiczność. Wśród dotychczasowych zwycięzców jest jeden stadion z Polski – Stadion Energa w Gdańsku. Poniżej najwyżej oceniane areny sportowe w najnowszej edycji.

Więcej ciekawych informacji o stadionach na: stadiony.net.

Więcej o:
Komentarze (5)
Najwspanialsze stadiony zeszłego roku wybrane. Jest też stadion z Polski [TOP 10]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: John eifl

  Oceniono 1 raz 1

  "nasz" najgorszy:)

 • Gość: maly patrys

  Oceniono 1 raz 1

  Ordos Sports Center - kawal dobrej roboty

 • jahuol8

  Oceniono 3 razy 1

  Stadion w Tychach czy inne podobne wybrane przez internautów(prócz herzoga i innych perełek od jury) należą do architektury raczej śmieciowej. Teraz rozumiem stwierdzenie,że demokracja jest fatalna.

 • Gość: Lcuk

  0

  Co tu robi stadion w Tychach?! To chyba jakieś żarty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX