Belgradzki epizod Gwiezdnych Wojen. Socjalistyczna architektura rodem z przyszłości

Choć powstały w drugiej połowie ubiegłego wieku wyglądają jakby pochodziły z przyszłości lub były stworzone przez cywilizację z odległej planety. Szara, na co dzień często niezauważane w obiektywie Mirko Nahmijasa pokazują całą swoją niezwykłą urodę rodem z filmów science-fiction.</br>
Muzeum Awiacji, Belgrad, proj. Ivan Štaus

Choć powstały w drugiej połowie ubiegłego wieku wyglądają jakby pochodziły z przyszłości lub były stworzone przez cywilizację z odległej planety. Szara, na co dzień często... (fot. Mirko Nahmijas, Minimal Belgrade)

Choć powstały w drugiej połowie ubiegłego wieku, wyglądają jakby pochodziły z przyszłości lub były stworzone przez cywilizację z odległej planety. Szare budynki, na co dzień często niezauważane, w obiektywie Mirko Nahmijasa pokazują całą swoją niezwykłą urodę rodem z filmów science-fiction.

Mirko Nahmijas urodził się i wychował w Belgradzie. Oglądając jego fotografie można jednak odnieść wrażenie, że budynki nie tylko nie pochodzą z serbskiej stolicy, ale że są wręcz elementami scenografii do hollywoodzkiej megaprodukcji, której akcja toczy się gdzieś w przyszłości, na drugim końcu naszej galaktyki.

Za swój cel fotograf obiera budynki z drugiej połowy XX wieku, głównie z lat 70. To mieszanka brutalizmu, modernizmu socjalistycznego i futuryzmu. Szare, często uważane za niezbyt chlubny relikt minionej epoki, rzadko pojawiają się na pamiątkowych zdjęciach turystów.

Budynki z tamtego okresu nie mają łatwego życia - ich specyficzne piękno jest dość trudne w odbiorze i w wielu krajach uważane są za niepotrzebne. Postulowane jest umieszczenie ich na listach obiektów do wyburzenia. Nie brak jednak miłośników tego typu architektury, dostrzegających jej futurystyczne kształty i rozwiązania, jakich trudno doszukać się w jakimkolwiek innym stylu.

Na fotografiach Nahmijasa jedynym bohaterem są fotografowane budynki. Nie ma tu ani sąsiedniej zabudowy, ani miejskiej panoramy, a jedyne tło stanowi idealnie błękitne niebo. Sam fotograf przyznaje, że najtrudniejsze jest takie ujęcie budynku, by na pierwszy plan nie wysunął się reklamowy chaos, który czasem szczelnie otacza fotografowany obiekt.

Oczyszczone z przestrzennego bałaganu i sfotografowane w nieco odrealniony sposób pokazują swoją najlepszą stronę, która na co dzień często umyka w nadmiarze wszechotaczających bodźców. Czy jeszcze kiedyś taka architektura powróci? Mirko Nahmijas ma nadzieję, że odkryjemy w końcu urodę minionego stylu i będziemy mogli podziwiać kolejne realizacje z betonowego masywu. A jakie jest wasze zdanie na temat takiej architektury?

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej zdjęć Mirko Nahmijasa można zobaczyć na oficjalnej stronie projektu Minimal Belgrade.

__________________

ZOBACZ TEŻ WIDEO:

Le Corbusier - co właściwie zrobił ojciec współczesnej architektury? [WIDEO]

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dynamika formy architektonicznej - Rudolf Arnheim Z biblioteki architekta, czyli "Dynamika formy architektonicznej" Rudolfa Arnheima [KSIĄŻKA]
 • Dom nr 145 Z miłości do Le Corbusiera. Niezwykłe domy w stylistyce brutalizmu
 • Wotrubakirche w Wiedniu Wotrubakirche - architektura z betonu i światła [IKONY ARCHITEKTURY]
Komentarze (16)
Belgradzki epizod Gwiezdnych Wojen. Socjalistyczna architektura rodem z przyszłości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: metropolitman

  Oceniono 24 razy 22

  to nie jest palac sportu, tylko muzeum sztuki wspolczesnej. zaden palac belgradzki, tylko beogradanka (tak jak mieszkanka belgradu), a na ostatnim zdjeciu to nie jest zaden gmach telewizji, tylko blok mieszkalny, zwany "televizorke" - ze wzgledu na ksztalt okien przypominajacych dawne ekrany telewizyjne. belgrad to perla architektury brutalistycznej - polecam wizyte dla fanow takiej architektury!

 • jakobhorner

  Oceniono 18 razy 16

  cieszmy się póki stoją

 • czarna_brygada09

  Oceniono 13 razy 13

  W większości to znakomita architektura, tyle że same obiekty trochę zaniedbane ... miejmy nadzieję, że wrócą do swojej świetności ... warto o coś tak dobrego, zadbać.

 • mer-llink

  Oceniono 14 razy 10

  A ten Colonel, co - jak podpisaliście - projektował akademię medyczną wojskową, to przypadkiem nie po prostu pułkownik???

  Oj, znafffcy, znaffcy Redakcyjni.....

 • ewitalol

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby tak odnowić elewacje tych szarych, smutnych budowli, byłoby bez zarzutu, a może nawet wyjątkowo elegancko, tyle... ze widocznie we wszystkich państwach bloku Wschodniego uważa się iż to co co powstało za komuny jest brzydkie i wszyscy próbują na siłę to udowadniać

 • Gość: kolo

  Oceniono 14 razy 8

  Śpieszmy się kochać beton! Tak szybko kruszeje...

 • Gość: klm

  Oceniono 8 razy 6

  parchate gimbusy - "Colonel" to nie imię, a stopień wojskowy, po polsku - pułkownik...

 • Gość: klaps

  Oceniono 13 razy 5

  świetne budynki - Zaha Hadid w dużym stopniu inspirowała się właśnie tym stylem póżnego, zaawansowanego technologicznie modernizmu

 • Michał H

  Oceniono 3 razy 1

  Najbardziej mi się spodobał zwrot "specyficzne piękno jest dość trudne w odbiorze"
  Nie ma brzydkich kobiet są tylko specyficznie piękne ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX