Willa Kouhsar - zmiana projektu w trakcie budowy

19.07.2017 07:30
Willa Kouhsar, projekt Nextoffice Alireza Taghaboni

Willa Kouhsar, projekt Nextoffice Alireza Taghaboni (fot. Parham Taghioff)

Właściciele powstającego domu nie byli zadowoleni z jego formy. Mimo zaawansowanych prac na budynkiem postanowili zmienić architekta i w oparciu o istniejące mury zaprojektować budynek od nowa.

Wykonane według dawnego projektu mury już stały, gdy właściciele obiektu postanowili się zwrócić do nowej pracowni, aby ta zaprojektował budynek na nowo w oparciu o istniejącą już strukturę. Niezadowolenie budziła niezbyt szczęśliwa forma budynku, ale przede wszystkim wewnętrzne oktagonalne atrium, które wbrew oczekiwaniom nie wpuszczało do środka światła i nie otwierało budynku na zewnątrz. Zamiast reprezentacyjnego charakteru przesłonięte balkonem sprawiało raczej wrażenie ciasnego i nieco klaustrofobicznego pomieszczenia.

Tak wyglądał dom przed zmianą projektuTak wyglądał dom przed zmianą projektu mat. pracowni

Architekci z pracowni Nextoffice Alireza Taghaboni swoje prace rozpoczęli od usunięcia południowego balkonu i zlikwidowaniu nieregularnej w kształcie latarni, która miała stanąć na płaskim dachu. Kolejnym krokiem było usunięcie dodatkowych i zbędnych elementów wystających poza główny obrys budynku oraz uzupełnienie bryły budynku w miejscu, gdzie forma przybierała nieregularne kształty. Efektem tych prac było uporządkowanie rzutu i zbliżenie jego planu do kwadratu.

Następnie wewnętrzne patio zostało otwarte na zewnątrz, a zamiast regularnej siatki słupów pojawiła się miękko układająca się ściana, która dynamiczną formą zdaje się zawijać i organizować wewnętrzną przestrzeń. Jej kształt został zaprojektowany tak, by poza efektem wizualnym umożliwiała przepływ świeżego powietrza oraz dostęp światła słonecznego także do głębszy partii budynku, a przede wszystkim powiązać optycznie wnętrze z otaczającym górzystym krajobrazem okolic irańskiego miasta Kordan. Pozornie przypadkowe rozcięcia zostały rozlokowane w sposób otwierający pomieszczenia na atrakcyjne widoki.

Dom zyskał także nową nazwę. Kouhsar w języku perskim oznacza górę, a nowa nazwa jest symbolicznie powiązana z otwarciem jakie nastąpiło w zmienionym projekcie.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Zwycięski projekt w konkursie na koncepcję siedziby muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego - wizualizacja Powstanie muzeum w domu Witolda Pileckiego. Znamy zwycięski projekt
 • Projekt domu jednorodzinnego w Chwalęcicach Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]
 • Dom dla W - wizualizacja Dom dla W. Elegancka przebudowa domu-kostki [PROJEKT]
Komentarze (7)
Willa Kouhsar - zmiana projektu w trakcie budowy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  sqro

  Oceniono 5 razy 3

  wolnoć tomku w swoim baraku

 • avatar

  Gość: klaps

  Oceniono 2 razy 0

  Stanowczo jest to dom dla jakiegos Bardzo Bogatego Iranczyka :) Sama forma kojarzy sie z muzeum Polin w Warszawie: rzezbiarski beton ujety w geometryczny prostopadloscian, falujace patio-hol z duzym przeszkleniem od elewacji.

 • avatar
 • avatar

  Gość: Małgorzata B

  0

  Na nocnym zdjęciu wygląda rewelacyjnie, na pierwszym dziennym trochę gorzej ze względu na skopsaną krzywiznę obłej formy z prawej strony (co widać na padającym cieniu). Natomiast na drugim, dziennym zdjęciu zrobionym z oddali wygląda źle, brzydko i nie wiem dlaczego.
  Poza tym przy wejściu brakuje porządnej szafy na ubrania, choć może w warunkach irańskich nie jest ona potrzebna, ze względu na ciepły klimat.
  Nie rozumiem też po co są oddzielne schody do piwnicy, a nie jeden ciąg schodów łączących wszystkie kondygnacje.
  Podoba mi się nietypowy kominek.

 • avatar

  Gość: asaa

  Oceniono 2 razy 0

  o rany i taka toporna klatka schodowa w takim szałowym budynku??

 • avatar

  Gość: sz.kiedrowicz

  Oceniono 6 razy 0

  niesamowity!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły