Wieża ze złotym blaskiem. Muzeum wina we francuskim Bordeaux

Jeśli wino, to Francja. A jeśli muzeum wina to La Cité du Vin we francuskim Bordeaux. To punkt, który obowiązkowo muszą zobaczyć podczas wycieczek do Francji miłośnicy wina i... architektury.

Śmiała bryła francuskiego muzeum wina w Bordeaux zaprojektowali Anouk Legendre i Nicolas Desmazieres z biura architektonicznego XTU. 55-cio metrowa szklana wieża wyrasta z niższego podium. Obydwa elementy mają miękkie, opływowe kształty, które były inspirowane „duszą” i konsystencją wina – gładką, nienamacalną, zmysłową.

Na szczycie wieży umiejscowiony został taras widokowy umożliwiający podziwianie panoramy miasta i otaczających je winnic, z których słynie region Bordeaux. Szklane elewacje poza nietypowym kształtem mają też nietypowe złote refleksy mogące kojarzyć się z refleksami wina.

Nietypowy kształt budynku wymagał indywidualnego wykonywania szklanych paneli tworzących elewację budynku. Każdy z 900 paneli został indywidualnie wyprofilowany. Największe mają wymiary 5,1 m x 1,5 m. Wszystko po to by elewacje tworzyły gładką, miękką, wręcz organiczną płaszczyznę.

Kluczową kwestią był wybór właściwych produktów, najlepszych pod względem technicznym i estetycznym. Musieliśmy udowodnić wykonalność wielu aspektów, od wyboru powłoki po zapewnienie, że szkło może być wyginane lub odginane na zewnątrz.

- mówią architekci z pracowni XTU.

Duże wyzwanie stanowiły złote pasy na elewacji. użyte w nich szkło miało odbijać złotą barwę, ale jednocześnie w miarę możliwości wiernie oddawać kolory przy patrzeniu przez szkło z wnętrz budynku. Ostatecznie zdecydowano się na zastosowanie szkła Guardian SunGuard Solar Gold. uzupełnieniem szklanych elewacji są panele wykonane z lakierowanego aluminium.

Więcej o:
Komentarze (5)
Wieża ze złotym blaskiem. Muzeum wina we francuskim Bordeaux
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: marc

  0

  Hahaha, przeciez bryla wyglada jak kupa.

 • Gość: klaps

  0

  Z daleka spoko, ale z bliska ciężkie i kiczowate. Bilbao jest jednak świetnie wpisane w miasto, tutaj wylądował statek kosmiczny - mógł wszędzie.

 • Gość: Przechodzień

  0

  Wino w high-tech? Oczywiście brawo dla kunsztu architektów, konstruktorów i wykonawców, ale budynek równie dobrze mógłby mieścić zwykłe biura, laboratorium firmy produkującej kosmetyki lub muzeum o dowolnej tematyce. Takie trochę w efekcie „mini Bilbao" (już bardziej zakręcić się nie dało ;) Nasycony Złoty Cielec z Bordeaux ;) Trochę zachwyca, trochę śmieszy jak pręży i wygina swoje ciało.

 • Gość: zen

  0

  to artykuł sponsorowany?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX