Oslo - Muzeum Astrup Fearnley [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

Na końcu nabrzeża Aker Brygge, w nowoczesnej dzielnicy Oslo, znajdują się niezwykłe budynki przykryte jednym szklanym dachem w kształcie żagla.To Astrup Fearnley Museum, galeria sztuki współczesnej.

Prywatna galeria sztuki współczesnej Muzeum Astrup Fearnley powstała w 1993 roku. Po 18 latach, w 2012 roku, przeniosła się do nowego budynku na Tjuvholmen w Oslo.  Nowoczesny gmach zaprojektowany przez światowej sławy włoskiego architekta Renzo Piano z miejsca stała się atrakcją stolicy Norwegii.

Muzeum Astrup Fearnley w Oslo, projekt: Renzo PianoMuzeum Astrup Fearnley w Oslo, projekt: Renzo Piano fot. Nanisimowa/ iStock

Budynek został wkomponowany w krajobraz nadbrzeża Aker Brygge. Zajmuje 7 tys. mkw. Częścią galerii jest park z labiryntem kanałów i przerzuconych przez nie mostków. Na trawnikach stoi siedem rzeźb z kolekcji Selvaag, stworzonych przez artystów współczesnych o międzynarodowej sławie, takich jak Louise Bourgeois, Antony Gormley, Anish Kapoor, Ellsworth Kelly, Ugo Rondinone Franz West i duetu Peter Fischli & David Weiss. Cechą charakterystyczną muzeum jest zaokrąglony szklany dach w formie żagla, łączący dwa budynki po obu stronach kanału (większy mieści stałą ekspozycję, w mniejszym prezentowane są wystawy czasowe). Smukłe słupy  wzmocnione są stalowymi linami - upodabniają się do masztów łodzi w porcie. Natomiast ściany budynku wyłożono okładziną z drewna. Muzeum Astrup Fearnley  budowano w latach 2009-2012. Kosztowało 90 mln euro.

W muzeum są prezentowane dzieła światowej sławy artystów: Andy Warhola, Damiena Hirsta, Jeffa Koonsa, Charlesa Raya, Richarda Prince, Matthew Barney`a, Bruce Nauman, Roberta Gober i Cindy Sherman.

Galerię można zwiedzać we wtorki, środy i piątki w godz. 12-17, we czwartki w godz. 12-19, a w soboty i niedziele w godz. 11-17. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 120 koron (studenci płacą 80 koron). Dzieci do lat 18 wchodzą za darmo.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (2)
Oslo - Muzeum Astrup Fearnley [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: tomaszek82

    Oceniono 4 razy 2

    bryla.pl jak zwykle na czasie. Minelo 21 godzin od ogloszenia laureata Nagrody Pritzkera a ci dalej jakies obrazki, lekcje architektury, szlakiem architektury, makabryla, bryla... ale kto wygral najwazniejsza nagrode dla architekta to cicho sza... moze nie wiedza, ze takie nagrody dajo.

  • Gość: klaps

    0

    Renzo Piano zawsze na propsie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX