Wydrążone w skale muzeum na szczycie góry. Projekt Zahy Hadid

MMM Corones to najnowsze i ostatnie muzeum w szeregu Messner Mountain Museum znajdujące się na szczycie płaskowyżu Kronplatz w Dolomitach. To niezwykłe, wbudowane w górę muzeum poświęcone jest alpinistom, którzy tworzyli historię wspinaczek wysokogórskich.

Gdzie indziej miałoby się znaleźć muzeum alpinizmu, jak nie na szczycie góry. Muzeum Corones zostało zaprojektowane przez światowej sławy architektów z pracowni Zahy Hadid. Budynek doskonale wtapia się w otoczenie i płynnie łączy z górą, kadrując widoki na otaczający krajobraz. Z jego wnętrza można obserwować masywy południowego Tyrolu. Monolityczna bryła wychyla się ze szczytu niczym kolejna górska skała. Obiekt wybudowano na szczycie góry Kronplatz, na wysokości 2,275 m.

Jedność z górą

Zainspirowany górą projektant Peter Irmscher przeniósł szorstkość skały do wnętrza muzeum, zapewniając w ten sposób ciągłość wizualną.

Projekt został całkowicie podporządkowany zespoleniu wnętrza z naturą  – mówi Peter Irmscher.

Ponieważ miejsce to jest często odwiedzane przez narciarzy i turystów, podczas projektowania duży nacisk położono na właściwą akustykę. "Wiedzieliśmy, że goście będą odwiedzać muzeum, mając ze sobą sprzęt narciarski i będzie powstawało z tego powodu dużo hałasu – mówi Peter Irmscher. "Aby temu zapobiec i uczynić muzeum MMM Corones cichym miejscem, zaangażowaliśmy do projektu inżyniera ds. akustyki - dodaje.

Beton niczym sztuczna skała

Do projektu monolitycznej konstrukcji użyto betonu, surowość tego materiału upodabnia go do otaczających skał. By uzyskać odpowiednie walory akustyczne, wyłożono sufity płytami Mono Acoustic - pokryte szarym tynkiem współgrają z jednolitym wnętrzem, które sprawia wrażenie, jakby zostało wydrążone w skale. Klatki schodowe we wnętrzach zostały zaprojektowane kaskadowo, niczym schodzące w dół górskie strumienie. Budynek ma trzy poziomy, panoramiczne okna i tarasy, z których roztacza się widok na dolinę.

Projekt muzeum powstał w pracowni Zaha Hadid Architects. W skład zespołu projektowego weszli: Zaha Hadid i Patrick Schumacher, Cornelius Schlotthauer, Peter Irmscher, Markus Planteu i Claudia Wulf.

Muzeum Alpinizmu na szczycie góry. Projekt Zaha Hadid Architects

Więcej o: