Polscy architekci wygrali konkurs projektem wieżowca w Afryce

21.04.2017 13:49
Mashambas - projekt mobilnego wieżowca w Afryce. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie magazynu Evolo. Autorzy: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski

Mashambas - projekt mobilnego wieżowca w Afryce. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie magazynu Evolo. Autorzy: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski (mat. prasowe konkursu eVolo)

Polscy architekci zaprojektowali mobilne centrum rolnicze w formie wieżowca dla afrykańskich rolników. Centrum ma pomóc w walce z głodem.To zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie "eVolo".

Wieżowce na miarę potrzeb i problemów XXI wieku

Jak powinny wyglądać wieżowce w XXI wieku i jakie funkcje spełniać? Amerykański magazyn eVolo ogłosił konkurs na stworzenie nowoczesnej koncepcji drapacza chmur. Zastosowane rozwiązania miały pomagać w rozwiązywaniu współczesnych problemów. Konkurs wygrali architekci z Gliwic Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski, proponując projekt mobilnego wieżowca dla Afryki, a w nim centrum edukacyjne, skład nawozów i wypożyczalnię nowoczesnych narzędzi rolniczych. Drugie miejsce zajęła koncepcja miejskiej fabryki połączona z pionowymi parkami i terenami zielonymi. To ma być jeden ze sposobów na wyludnianie się centrów wielkich miast. Architekci Tianshu Liu i Linshen Xie opracowali hybrydę biurowca, parku i fabryki. Trzecie miejsce przyznano hiszpańskiemu architektowi Javierowi Lópezowi za koncepcję wieżowców mieszczących apartamenty na zatłoczonych wybrzeżach Hiszpanii. Na konkurs nadesłano 444 projekty z całego świata.

Mashambas - mobilny wieżowiec dla Afryki

Mashabmas to wieżowiec pełniący funkcję centrum edukacyjnego dla rolników. Co charakteryzuje zwycięski projekt? Po pierwsze prosta konstrukcja - można go wznieść z łatwością przy użyciu lokalnych materiałów. Powtarzalne moduły, układane jeden na drugim, tworzą kolejne piętra. Projekt uwzględnia możliwość transportu i wzniesienia budynku w innym miejscu, dzięki czemu jak najwięcej farmerów będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Gdy wieżowiec spełni swoją funkcję, może zostać przeniesiony na inny teren, a jego wysokość dostosowuje się do potrzeb lokalnej ludności.

ZOBACZ NAGRODZONE PROJEKTY >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (11)
Polscy architekci wygrali konkurs projektem wieżowca w Afryce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar
 • avatar

  dante_waw

  Oceniono 5 razy 3

  Wierzowiec w Afryce :).... tak jak bloki w PeGeeRze...

 • avatar

  Gość: espe

  Oceniono 2 razy 2

  "..projekt mobilnego wieżowca dla Afryki..".
  Kiedyś gdy robiłem dyplom i wpisałem "...mobilny" biurowiec w tym przypadku to promotor kwitował to śmiechem dodając: "..mobilny, ta... był widziany na trasie z Katowic do Warszawy" :)

 • avatar

  Gość: bob budowniczy

  0

  super projekt, my polacy jestesmy goscie

 • avatar

  bobaa

  0

  Wieżowiec w polu, bez doprowadzonych mediów, bez dróg dojazdowych, a wjazd na najwyższe kondygnacje na rowerze... Pytam: po jaką cholerę ? Samo uzbrojenie terenu w instalacje to byłoby mega wyzwanie, jaki to ma sens ?

 • avatar

  Gość: hanna

  0

  no wiec ja bym postawila w Afryce budynki mieszkalne, lekkie i pojemne, zadne wiezowce. Wtedy zlikwidowanoby ich lepianki... i slumsy.

 • avatar

  lucashki

  Oceniono 2 razy 0

  Budynek wygląda na przewiewny i zgrabny. Jest dziki jak Afryka. Gratulacje. Teraz tylko wygrać przetarg na wybudowanie tego dzieła.
  ---
  Niezwykły szklany dom w stanie Nowy Jork: sumo. ly/yZsk

 • avatar

  Gość: a

  Oceniono 14 razy -4

  problem Afryki jest taki ,że im się nie chce pracować; kto był w Afryce (szczególnie tej "czarnej") myślę,że przyzna mi rację

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły