Polscy architekci wygrali konkurs projektem wieżowca w Afryce

Mashambas - projekt mobilnego wieżowca w Afryce. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie magazynu Evolo. Autorzy: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski

Mashambas - projekt mobilnego wieżowca w Afryce. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie magazynu Evolo. Autorzy: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski (mat. prasowe konkursu eVolo)

Polscy architekci zaprojektowali mobilne centrum rolnicze w formie wieżowca dla afrykańskich rolników. Centrum ma pomóc w walce z głodem.To zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie "eVolo".

Wieżowce na miarę potrzeb i problemów XXI wieku

Jak powinny wyglądać wieżowce w XXI wieku i jakie funkcje spełniać? Amerykański magazyn eVolo ogłosił konkurs na stworzenie nowoczesnej koncepcji drapacza chmur. Zastosowane rozwiązania miały pomagać w rozwiązywaniu współczesnych problemów. Konkurs wygrali architekci z Gliwic Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski, proponując projekt mobilnego wieżowca dla Afryki, a w nim centrum edukacyjne, skład nawozów i wypożyczalnię nowoczesnych narzędzi rolniczych. Drugie miejsce zajęła koncepcja miejskiej fabryki połączona z pionowymi parkami i terenami zielonymi. To ma być jeden ze sposobów na wyludnianie się centrów wielkich miast. Architekci Tianshu Liu i Linshen Xie opracowali hybrydę biurowca, parku i fabryki. Trzecie miejsce przyznano hiszpańskiemu architektowi Javierowi Lópezowi za koncepcję wieżowców mieszczących apartamenty na zatłoczonych wybrzeżach Hiszpanii. Na konkurs nadesłano 444 projekty z całego świata.

Mashambas - mobilny wieżowiec dla Afryki

Mashabmas to wieżowiec pełniący funkcję centrum edukacyjnego dla rolników. Co charakteryzuje zwycięski projekt? Po pierwsze prosta konstrukcja - można go wznieść z łatwością przy użyciu lokalnych materiałów. Powtarzalne moduły, układane jeden na drugim, tworzą kolejne piętra. Projekt uwzględnia możliwość transportu i wzniesienia budynku w innym miejscu, dzięki czemu jak najwięcej farmerów będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Gdy wieżowiec spełni swoją funkcję, może zostać przeniesiony na inny teren, a jego wysokość dostosowuje się do potrzeb lokalnej ludności.

ZOBACZ NAGRODZONE PROJEKTY >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • <B> Fotograf Paweł Augustyniak od kilku lat portretuje Łódź. W wypracowanych ujęciach ukazuje magię starych łódzkich fabryk i elektrowni.</B> 
<br/>
<br/>
'Łódź to miasto kontrastów, z pięknymi kamienicami, pałacami czy fabrykami o bogatej historii. Często mijamy niezwykłe miejsca nie widząc ich. Ja chciałem właśnie tę niezwykłość i piękno Łodzi wszystkim nam pokazać'- mówi Paweł Augustyniak.
<br/>
<br/>
<B> Jedyna okazja, by obejrzeć wnętrze secesyjnej fabryki</B> 
<br/>
Fotografie Pawła Augustyniaka to obecnie jedyna możliwość, by zajrzeć do wnętrz rewitalizowanej elektrowni Scheiblera. Obecnie w środku trwają prace remontowe. Dla odwiedzających niedostępny jest również zespół fabryk na Księżym Młynie. Budynki są w złym stanie technicznym, dlatego nie można wejść do środka. 
<br/>
<br/>
Szczególnie magicznym i wyjętym z historycznej rzeczywistości miejscem jest wnętrze secesyjnej elektrownia Karola Scheiblera. Witraże w oknach, kute balustrady, kwieciste dekoracje oraz reprezentacyjna klatka schodowa pasują bardziej do miejskiego pałacu niż przemysłowej hali.<br/> 
<br/>
<B> Księży Młyn, czyli miasto w mieście </B>
<br/>
Niespotykanym na światową skalę jest założenie Księży Młyn - swoiste miasto w mieście z całą infrastrukturą, gdzie mieści się niedziałający już kombinat tekstylno-włókienniczy, osiedle domów pracowniczych, szpitale, szkoły i sklepy wzniesione na koszt fabrykanta Karola Scheiblera.
<br/> <br/>
Za pośrednictwem zdjęć Pawła Augustyniaka można spojrzeć inaczej na łódzkie fabryki, które przypominają opuszczone pałace ery przemysłowej. Niszczejące, pokryte rdzą i patyną obiekty wyglądają jak romantyczne ruiny lub specjalnie skomponowana scenografia.Z każdym dniem fotografie niedziałających już kompleksów fabrycznych zyskują na dokumentalnej wartości. Te wnętrza zobaczysz już tylko na zdjęciach. Fabryki jak pałace
 • Folwark Bielskie - agroturystyka na mazurach. Metamorfoza starej obory Mieli naprawić tylko dach, a przebudowali oborę na piękny dom
 • GG House w Krakowie Jednorodzinny dom w Krakowie. Bardzo nietypowy
Komentarze (11)
Polscy architekci wygrali konkurs projektem wieżowca w Afryce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar
 • avatar

  dante_waw

  Oceniono 5 razy 3

  Wierzowiec w Afryce :).... tak jak bloki w PeGeeRze...

 • avatar

  Gość: espe

  Oceniono 2 razy 2

  "..projekt mobilnego wieżowca dla Afryki..".
  Kiedyś gdy robiłem dyplom i wpisałem "...mobilny" biurowiec w tym przypadku to promotor kwitował to śmiechem dodając: "..mobilny, ta... był widziany na trasie z Katowic do Warszawy" :)

 • avatar

  Gość: bob budowniczy

  0

  super projekt, my polacy jestesmy goscie

 • avatar

  bobaa

  0

  Wieżowiec w polu, bez doprowadzonych mediów, bez dróg dojazdowych, a wjazd na najwyższe kondygnacje na rowerze... Pytam: po jaką cholerę ? Samo uzbrojenie terenu w instalacje to byłoby mega wyzwanie, jaki to ma sens ?

 • avatar

  Gość: hanna

  0

  no wiec ja bym postawila w Afryce budynki mieszkalne, lekkie i pojemne, zadne wiezowce. Wtedy zlikwidowanoby ich lepianki... i slumsy.

 • avatar

  lucashki

  Oceniono 2 razy 0

  Budynek wygląda na przewiewny i zgrabny. Jest dziki jak Afryka. Gratulacje. Teraz tylko wygrać przetarg na wybudowanie tego dzieła.
  ---
  Niezwykły szklany dom w stanie Nowy Jork: sumo. ly/yZsk

 • avatar

  Gość: a

  Oceniono 14 razy -4

  problem Afryki jest taki ,że im się nie chce pracować; kto był w Afryce (szczególnie tej "czarnej") myślę,że przyzna mi rację

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły