LafargeHolcim Awards: młodzi architekci z Polski docenieni

I nagroda w konkursie LafargeHolcim w kategorii Next Generation Europe. Projekt zagospodarowania dawnej fabryki w Łodzi na mieszkania.

I nagroda w konkursie LafargeHolcim w kategorii Next Generation Europe. Projekt zagospodarowania dawnej fabryki w Łodzi na mieszkania. (projekt: Małgorzata Mader)

Dwie pierwsze nagrody w kategorii Next Generation Europe LafargeHolcim Awards należą do Polaków. Pierwszą nagrodę zdobyła praca przekształcenia dawnej, łódzkiej fabryki na mieszkania autorstwa Małgorzaty Mader, drugą - adaptacja klasztoru jezuickiego na ośrodek leczenia uzależnień opracowana przez Jakuba Grabowskiego.

W konkursie LafargeHolcim Awards promującym zrównoważone budownictwo wyłaniane są najlepsze na świecie, zaawansowane projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki oraz projektowania krajobrazu. W tym roku na konkurs nadesłano 5085 prac ze 121 krajów. Jury przyznało 11 nagród w pięciu kategoriach. Laureatami w kategorii głównej w rejonie Europy zostały ex aequo dwie pracownie: TETRA architecten odpowiedzialna za opracowanie koncepcji wpisania istniejącej mieszalni betonu w tkankę miejską w taki sposób, by połączyć dwie z pozoru nieprzystające do siebie funkcje. I BC architects and studies, które opracowało projekt dla przedsiębiorstwa zbierającego odpady.

Next Generation Europe - nagroda dla młodych architektów z Polski

Wieści o kolejnych sukcesach Polaków w konkursach niezwykle cieszą. Małgorzata Mader i Jakub Grabowski zdecydowali się na opracowanie nowych funkcji dla starych murów. Dostrzegli wartość istniejących obiektów, a ich praca polegała na zaadaptowaniu istniejącej tkanki architektonicznej tak, by jak najlepiej przystosować ją do nowych zadań. Z wrażliwości, z jaką podeszli do tematu widać, że traktują architekturę w kategorii cennego zasobu. To przestrzeń, która odpowiednio zagospodarowana może wpływać na poprawę jakości życia.

Moduły mieszkalne z zielonymi podwórkami w dawnej, łódzkiej fabryce

W pierwszym wypadku chodziło o stworzenie wygodnej przestrzeni mieszkalnej w poprzemysłowym budynku. Sposób zagospodarowania fabryki i projekt osobnych modułów mieszkalnych z opracowanymi z dbałością podwórkami wskazuje na chęć nie tylko zaspokojenia podstawowej potrzeby posiadania własnych czterech kątów, lecz także stworzenia przestrzeni, która sprzyja budowaniu więzi sąsiedzkich.

Zagospodarowanie dawnego klasztoru w Otyniu

Laureat drugiej nagrody, Jakub Grabowski, zaproponował przekształcenie dawnego klasztoru jezuickiego w Otyniu na ośrodek leczenia uzależnień. Jego projekt ingeruje w przestrzeń tak, by nową funkcję wpleść w strukturę zabytkowych zabudowań z poszanowaniem ich ducha i charakteru. Drewniana ingerencja pełni w tym wypadku również rolę konstrukcyjną. Podtrzymuje klasztorne mury, dając staremu budynkowi nowe życie. Centrum kompozycji wyznacza 100-letnie drzewo.

ZOBACZ PROJEKTY >>>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • 'Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie' - projekt Katarzyna Pankowska Katarzyna Pankowska laureatką Archiprix International 2017
  • Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie Archi-World Academy Awards
'Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie' - projekt Maciej Warot. Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards
  • Stacja Metra M4 fovám station - Sporaarchitects, Budapeszt, Węgry (fot. Tamás Bujnovszky, za: https://www.facebook.com/sporaarchitects) Styl, który miał umrzeć. Druga młodość brutalizmu [TOP 10]
Skomentuj:
LafargeHolcim Awards: młodzi architekci z Polski docenieni
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX