Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektura w służbie ekologii. Spalarnia odpadów w Shenzhen

JB

Budowa spalarni "waste-to-energy" w Shenzhen trwa w najlepsze. Obiekt zaprojektowany przez duńskich architektów Schmidt Hammer Lassen rozpocznie działalność w 2020 roku.

Spalarnia śmieci w Shezhen
Spalarnia śmieci w Shezhen
Materiały projektanta

Chińskie rekordy

Shenzhen to prawie 12,5-milionowe miasto w prowincji Guangdong w Chinach, w bezpośrednim sąsiedztwie Hongkongu. Wchodzi ono w skład wielkiej, zamieszkanej przez ponad 50 mln osób aglomeracji delty Rzeki Perłowej.

Każdego dnia mieszkańcy Shenzhen produkują ponad 15 tys. ton śmieci, a eksperci przewidują, że z roku na rok liczba ta będzie wzrastała o 7 proc. Z tego powodu władze zadecydowały o budowie spalarni typu „waste-to-energy”, w której spalanie śmieci wytwarza energię elektryczną. Będzie to największy obiekt tego rodzaju na całym świecie. Budynek ma służyć nie tylko przetwarzaniu odpadów, ale stanie się również centrum edukacyjnym.

Energia ze śmieci

Spalarnio-elektrownia, położona na wschodnich peryferiach Shenzhen, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii będzie w stanie spalać 5 tys. ton śmieci dziennie i wytwarzać ok. 1,50 mln kWh prądu (550 mln kWh rocznie). Całość urządzeń i pomieszczeń technicznych znajdzie się w jednym okrągłym budynku, a nie jak w przypadku konwencjonalnych spalarni - w kilkunastu oddzielnych obiektach.

Spalarnia śmieci w Shezhen
Schemat przedstawiający drogę od tradycyjnego obiektu przemysłowego do pojedynczego, nowoczesnego budynku
(materiały projektanta - Schmidt Hammer Lassen Architects)

Cała bryła będzie przeszklona, jednak fasada zostanie ozdobiona rytmem skośnych linii. Ogromny dach o powierzchni 66 tys. m2 w 2/3 zostanie pokryty instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu spalarnia będzie samowystarczalna i niezależna energetycznie. W bezpośrednim otoczeniu zaplanowany został park i specjalne wejście - most - dla zwiedzających. We wnętrzu urządzone zostanie centrum edukacyjne, z którego goście będą mogli podziwiać pracę urządzeń.

Spalarnię „waste-to-energy” w Shenzhen projektu Schmidt Hammer Lassen Architects zaczęto budować w 2016 roku. Obiekt ma wejść do eksploatacji w 2020 roku.

Skomentuj:

Architektura w służbie ekologii. Spalarnia odpadów w Shenzhen