Wodospad pod szklaną kopułą na lotnisku w Singapurze. Jest najwyższy na świecie

Lotnisko Changi Arirport w Singapurze ma nową atrakcję - najwyższy na świecie wewnętrzny wodospad ukryty pod szklaną kopułą. Zaprojektowało go izraelsko-kanadyjsko-amerykańskie biuro Safide Architects.

Zaprojektowana przez Sadife Architects konstrukcja wznosi się na wysokość 5 pięter. Kolejne 5 pięter ukrytych jest pod ziemią. Ogromna, szklana budowla z 40-metrowym wodospadem (nazwanym Rain Vortex) i tropikalnymi roślinami,  jest nie tylko lotniskową "strefą relaksu". Znajduje się tu duży węzeł komunikacyjny i centrum handlowe. Z pod szklanej kopuły można szybko dostać się do innych terminali lub skorzystać z transportu miejskiego.

Największą atrakcją nowego obiektu jest najwyższy na świecie "sztuczny" 40-metrowy wodospad. Woda wypływa z umieszczonego na szczycie kopuły okulusa i spada 7 pięter w dół.

Nowa część Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects.Nowa część Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects. Fot. mat. Jewel Changi Airport

Pięć poziomów sklepów otacza tarasowy ogród zwany Shiseido Forest Valley, w którym zasadzono tysiące egzotycznych drzew i krzewów (w sumie ok. 200 gatunków). Zaprojektowano tu kilka mniejszych, kaskadowych wodospadów. Po dolinie poprowadzono specjalne szlaki w formie kanionów.

Na najwyższym poziomie konstrukcji, na powierzchni ok. 14 tys. m kw. utworzono Park Canopy z labiryntami z żywopłotów i parkiem zabaw (rozpięto tu siatki, po których można się wspinać). Jest tu także Cloud9 Piazza - przestrzeń do organizowania impres, która może pomieścić nawet 1000 osób.

Otwarcie nowej części lotniska Changi Arirport w Singapurze zaplanowano na 17 kwietnia 2019 roku.

Nowa część lotniska Jewel Changi Airport. Proj. Safdie Architects.Nowa część lotniska Jewel Changi Airport. Proj. Safdie Architects. Fot. mat. Jewel Changi Airport

Więcej o:
Komentarze (1)
Wodospad pod szklaną kopułą na lotnisku w Singapurze. Jest najwyższy na świecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Sosna

    Oceniono 1 raz 1

    W mieście Guizhou znajduje się największy sztuczny wodospad, woda spada tam ze 108 metrów. No chyba że wam chodzi o największy wewnętrzny sztuczny wodospad, a nie ogólnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX