Jeszcze nie powstał a już budzi kontrowersję. Budynek-laboratorium z Bydgoszczy

Bydgoski Uniwersytet Techniczno - Przyrodniczy planuje nowego budynku dydaktycznego. W jego wnętrzu mają się znaleźć laboratoria badawcze pozwalające na poznawanie wiedzy związanej z architekturą i budownictwa w praktyce. Od zewnątrz budynek ma zyskać wyjątkową formę, która już teraz wywołała ożywioną dyskusję.

HIT czy KIT? Opinii na temat planowanej rozbudowy Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy jest wiele i są skrajnie różne. Pewne jest jedno - budynek budzi emocje i nie można przejść obok projektu obojętnie.

W swoim założeniu budynek ma łączyć dziś trochę oddzielne branże od urbanistyki przez architekturę po budownictwo i materiałoznawstwo oraz dawać okazję do wzajemnego zrozumienia problematyki poszczególnych dziedzin związanych z budową. Nowy obiekt ma być swojego rodzaju poligonem doświadczalnym, na którym studenci będą osobiście mogli badać zastosowane rozwiązania. Część ścian budynku ma być w pełni wymienialna - z pomocą przyjdzie tutaj specjalny żuraw umieszczony na stałe na dachu budynku. Także wszelkie instalacje poprowadzone będą na zewnątrz ścian, a studenci wraz z kadrą profesorską będą mogli wprowadzać w nich zmiany i obserwować efekty działań.Taka konstrukcja umożliwi też testowanie nowych rozwiązań opracowywanych przez środowiska związane z biznesem.

Ze względu na swoją funkcję budynek został nazwany Bydgoskim Akceleratorem Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich (BAIRI).

BAIRI ma za zadanie służyć wielu kierunkom nauczania, a w konsekwencji także dawać możliwość wprzęgnięcia potencjału w działalność badawczą na tych polach. Poczynając od architektury, przez konstrukcje budowlane, mechanikę budowli, ?zykę budowli, inżynierię środowiska, po kombinacje wyżej wymienionych, a nawet łączenie dyscyplin inżynieryjnych z innymi, powiązanymi z kształtowaniem rozwiązań środowiskowych, budowlanych, związanych z otoczeniem człowieka – laboratorium stwarza okazję do doświadczania, analizowania i przyswajania sobie uwarunkowań generowanych przez techniczne aspekty budowlane, mające jednak głębokie reperkusje nie tylko na polu technicznym, ale i socjologicznym, psychologicznym i środowiskowym.

Za architekturę nowego budynku odpowiada kierownik Katedry Architektury Wydziału Budownictwa UTP, architekt Robert Barełkowski. I to właśnie architektura wzbudza największe kontrowersje. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do lekkich, często ażurowych i szklanych struktur, tymczasem zaprojektowany nowy gmach UTP to masywna bryła z rzeźbiarską, nieco brutalistyczną i zdekonstruowaną fasadą z surowego betonu. Na razie możemy oglądać jedynie wizualizacje, ale władze uczelni otrzymały już pozwolenie na budowę, więc jest szansa, że budynek niedługo zacznie powstawać.

Bryła na pewno jest nietypowa i przybiera odważną formę. Odpowiedzcie w naszej sondzie czy zaproponowane rozwiązanie to Waszym zdaniem HIT czy KIT.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Budynek BAIRI w Bydgoszczy zapowiada się na:
Więcej o:
Komentarze (16)
Jeszcze nie powstał a już budzi kontrowersję. Budynek-laboratorium z Bydgoszczy
Zaloguj się
 • Gość: Wojtek

  Oceniono 10 razy 8

  tragedia

 • Gość: BP

  Oceniono 2 razy 2

  Jak dla mnie to jest projekt studenta pierwszego roku który jeszcze nie wie co z czym i eksperymentuje :P, może i skończył budownictwo więc się nie zawali, ale jeszcze parę lat mu do końca architektonicznych studiów zostało....a nie, to wykładowca zrobił....to ekhm... to brak słów...

 • Gość: maly patrys

  Oceniono 2 razy 2

  potwor!!!!!! co to wogole ma byc?? ?! co trzeba cpac zeby cos takiego wymyslec? ? chyba metamfetamine ;/..

 • Paweł Praski

  Oceniono 6 razy 2

  Ta dawna wieczorowa szkoła inżynierska jest tak wybitna, że nawet swoich budynków nie potrafi choćby porządnie wyremontować. Nawet nie wiedzieli czy "sraczkowata" żółć jest ładna, czy może jednak brzydka. Musieli im dopiero powiedzieć i chwile po odmalowaniu części budynków je przemalowali na normalny stonowany beż. Poza tym plany mieli ogromne już za PRL-u. I zamiast je realizować w jednolitym duchu zrobili jakieś 2 "wesołe" budyneczki niepodobne do reszty. Widać tym obecnym projektem że nadal chcą żeby brońboże nic do niczego nie pasowało. Widać uczelnie wypuszcza ameby estetyczne- ludzi, którzy owszem znają się na wszelkich technicznych aspektach projektowania, ale mają beznadziejny gust. I już wiadomo dlaczego ten kraj jest najbardziej chaotycznym fragmentem między Atlantykiem a Bugiem

 • Gość: cece

  Oceniono 2 razy 2

  w takich sytyacjach mówię: DLACZEGO?

 • Gość: zbyszek

  Oceniono 2 razy 2

  polecam obejrzec jego inne dzialo w tym samym stylu - urzed gminy dlugoleka ;)

 • Gość: Citizen

  Oceniono 1 raz 1

  Takich niedokończonych budynków sporo w naszym kraju, ale czy to jest architektura, czy eksperymentowanie z architekturą? Jako makieta do dyskusji nad architekturą tak. Jako budynek w pełnej skali wg mnie kandydat do makabryły.

 • czonek22

  Oceniono 1 raz 1

  zwykły budynek udziwniony jakąś dekoracją

 • krystian kryspin

  0

  Proszę pana panie projektancie o trochę samokrytyki dla własnej twórczości, robię to we własnym jak również w imieniu kilku moich znajomych architektów po fachu.
  Czasem mniej znaczy więcej, a powściągliwość daje lesze efekty. Nie mnie wskazywać drogę pańskiej twórczości ale nie podejrzewam aby wynikała ona z bogatej podbudowy intelektualnej. Reprezentujemy zawód zaufania publicznego które jest już mocno nadwyrężone. To jak potrafię najbardziej delikatnie skomentować to co Pan raczył zaprezentować to tylko pomnik miernoty i złego smaku.
  Wbrew pozorom brutalizm w swojej formie i wyrazie jest prawdziwy, do bólu szczery a nawet ,,finezyjny". To gwałt na samym sobie. Miesza pan prymitywne triki i wyświechtane, banalne rozwiązania. Praktycznie nigdy nie komentowałem twórczości kolegów po fachu, ale tym razem nie mogłem pozostać obojętny. Człowieku, zrób coś raz dla innych !!!! Zbyt dużo szpetoty nas otacza / Proszę !!!!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX