Spark - warszawski wysokościowiec od Kuryłowicz & Associates. Budowa ruszyła

Niemalże każdego dnia do mediów przedostają się kolejne informacje o nowych inwestycjach w rejonie warszawskiej Woli. To z pewnością jeden z najintensywniej rozwijających się rejonów naszej stolicy. Do grona nowych inwestycji dołączył właśnie kompleks Spark, którego budowa właśnie ruszyła na terenie wolskiego serka przy skrzyżowaniu al. Solidarności i Okopowej.

Cały kompleks będzie składał się z trzech budynków - dwóch niższych i stojących w narożniku działki 130 metrowej wieży. W pierwszym etapie firma SKANSKA planuje powstać jeden z niższych, dziewięciopiętrowych budynków, prace nad częścią wieżową rozpoczną się w trzecim etapie.

Łącznie wszystkie budynki zapewnią 70 000 mkw. powierzchni najmu, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięć boisk piłkarskich na Stadionie Narodowym.

Za projekt budynku odpowiada pracownia Kuryłowicz & Associates, która coraz częściej pojawia się w kontekście warszawskich wieżowców (wieżowiec w miejscu Emilli, wieżowiec koło Sali Kongresowej).

Z uwagi na to, że charakter lokalizacji określany jest w dużej mierze przez przebiegające tu arterie komunikacyjne, chcieliśmy stworzyć zespół budynków o niebanalnej, charakterystycznej architekturze, który będąc dostępnym i otwartym na otoczenie poprawi jakość okolicznej przestrzeni. Architektura zespołu będzie stonowana, elegancka i jednolita. Operujemy wspólną paletą środków wyrazu dla wszystkich budynków indywidualizując je szczegółami. Jednym z głównych założeń było stworzenie wspólnej przestrzeni wewnętrznej, pomimo niezależności poszczególnych budynków. Dziedzińce wewnętrzne poprzez różne formy rozcięć powiązane są zarówno z al. Solidarności jak i ul. Wolską tworząc wspólną przestrzeń o charakterze publicznym i eliminując bariery charakterystyczne dla kwartałów zabudowy o pierzejach ciągłych. Wzdłuż al. Solidarności od narożnika z ul. Okopową zaplanowano stworzenie podłużnego placu – przestrzeni miejskiej z zielenią i elementami małej architektury, który niejako wpełza w głąb kwartału - mówi Jacek Świderski z Kuryłowicz & Associates

Od zewnątrz budynek ma gładką prawie jednorodną formę, z delikatnymi podziałami obejmującymi pasy złożone z kilku pięter. To raczej architektura, stawiająca na proste i eleganckie rozwiązania, nie na spektakularne, krzykliwe efekty. To dobra wróżba dla Woli, która przez mnogość pragnących wyróżnić się inwestycji może ostatecznie przypłacić to chaosem i bałaganem przestrzennym.

Dobrą wróżbą dla nowego budynku zdaje się też ostatnia wysokościowa realizacja pracowni - biurowiec Q22, której budowa zbliża się właśnie do końca. Prawie gotowy gmach dobrze prezentuje się nie tylko na wizualizacjach, ale co dużo ważniejsze także w rzeczywistości. Trzymamy kciuki, aby przypadku wolskiego projektu było podobnie.

W komunikacie o nowym budynku firma Skanska podkreśla, że architekci myśleli nie tylko o formie zewnętrznej, ale, że całość została także dokładnie i skrupulatnie zaplanowana, tak by cały budynek był funkcjonalny i przyjazny. Kompleks Spark ma otrzymać nie tylko certyfikaty ekologiczne, ale także certyfikat "Budynek bez barier" przyznawany obiektom dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano także szereg małych, ale ważnych dodatków i udogodnień, jak miejsce na ule na dachu, czy poidełka dla czworonogów zaplanowane w przyziemiu budynku.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

SPRAWDŹ SIĘ TEŻ W NASZYM QUIZIE O POLSKICH WIEŻOWCACH!

Więcej o:
Komentarze (16)
Spark - warszawski wysokościowiec od Kuryłowicz & Associates. Budowa ruszyła
Zaloguj się
 • Gość: Jerzy

  Oceniono 7 razy 5

  Brawo!
  Brakuje informacji o tym, ze to polskie biuro projektowe bylo odpowiedzialne za konstrukcje... Zawsze zachwycamy sie architektem.... czasem wpadnie informacja o generalnym wykonawcy... W tym artykule nie ma nic o inwestorze... a jezeli chodzi o projekt konstrukcji czy instalacji - to juz zapomnij.
  Prosze dodac taka informacje.

 • Gość: trasa warszawa-berlin

  Oceniono 8 razy 4

  Mnie już to powoli zaczyna denerwować :/ Pracownia Kuryłowicza projektuje całą Warszawę. Początkowo wnosili oni nową jakość do polskiej architektury ale z biegiem czasu stali się powtarzalni i poprostu nudni. Idą na ilość. Czasy się zmieniły i myślę że już nie są tacy zajebi*** jak kiedyś. Utrzymują się na poziomie przeciętnych ale ja jednak oczekuję od nich więcej. Kolejne przedstawiane biurowe inwestycje wyglądają prawie tak samo.

 • Gość: klaps

  Oceniono 8 razy 4

  Smark - nie można się powstrzymać przy tych wydumanych nazwach zagranico... Udając Londyn jesteśmy Kambodżą ;-)

 • Gość: Małgorzata B

  Oceniono 11 razy 3

  Przeraźliwa NUDA!

 • Gość: Entuzjasta

  Oceniono 7 razy 3

  Elegancki i przyjemny dla oka projekt. Calosc sie niezle komponuje.

 • Gość: r32

  Oceniono 4 razy 2

  dobry projekt. dla osób spodziewających się fajerwerków proszę skierować wzrok na ws. tam ich jest aż nadmiar

 • blumkwist

  Oceniono 10 razy 2

  Smętna nuda....mieć szanse na wykreowanie czegoś nowego i wartościowego, a pójść po najmniejszej linii oporu, to znaczy że trzeba zawód zmienić.... Jest tyle pięknych zawodów na "A"

 • Gość: arti-art

  Oceniono 8 razy 0

  az przykro patrzec jak taką banalną bryłą zmarnowano tak eksponowane miejsce, zwykły wypełniacz przestrzeni, jak plomba w zębie, do tego elewacja "Lipsk wersja na bis"

 • Gość: maly patrys

  Oceniono 8 razy -2

  jakie byle co. taka gdanska organika z '80 tylko ze zbudowana prawie 30 lat pozniej, Dzisiaj mozna robic wiecej z architektura... no ludzie po co komu takie pudlo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX