Lśniący pawilon o dwóch ścianach

Obiekt gastronomiczny 'Promenada' w Tychach, proj. RS+

Obiekt gastronomiczny 'Promenada' w Tychach, proj. RS+ (fot. Tomasz Zakrzewski/Archifolio.pl)

W Tychach nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego powstał nowy stały pawilon gastronomiczny. Dość nietypowa konstrukcja ma tylko dwie ściany, a wszystko po to, by jak najlepiej wtopić się w krajobraz i nie zasłaniać istniejących osi widokowych.

Nowy pawilon powstał w miejscu tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców Tychów i okolic. Wyremontowana niedawno promenada stała się okazją do dalszych działań i uporządkowania także okolicznej przestrzeni. Zniknęły tymczasowe chaotycznie ustawione punkty gastronomiczne, a w ich miejscu powstał nowy budynek.

Projekt nowego budynku powstał w pracowni RS+. Jego forma jest dość zaskakująca - pawilon ma tylko dwie ściany. Zostały one poprowadzone po łuku równolegle do istniejących ciągów pieszych. W miejscu styku łącza się pod ostrym kątem tworząc dynamiczne najścia na bryłę budynku. Zabieg takiego ukształtowania budynku pozwolił zachować istniejące otwarcia widokowe i zachowanie jeziora jako głównego punktu skupiającego uwagę.

Elewacje zostały wyłożone polerowaną blachą, która tak jak lustro odbija otaczający krajobraz. Uzupełnieniem są drewniane belki tworzące skośny kierunek, które w założeniu projektantów nawiązują do elementów zagospodarowania i, dzieląc elewacje, tworzą mniejsze kadry łamiąc monotonię odbicia. 

Tyski pawilon to kolejne z działań w polskiej przestrzeni pokazujące, że miasta to nie tylko biznesowe centra i betonowe chodniki. coraz częściej zwracamy się w stronę otaczającej natury, która stanowi niezbędne uzupełnienie miejskiej tkanki, a miejskie władze dostrzegają konieczność stworzenia w tych miejscach odpowiedniej infrastruktury, która umożliwi wypoczynek w przyjemnych i komfortowych warunkach.

ZOBACZ ZDJĘCIA PAWILONU >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Instrument Miejski Jan Pfeifer zwycięzcą make me! Projekt niezwykłego Instrumentu Miejskiego
  • Pawilon plażowy nad Wisłą, w pobliżu Stadionu Narodowego. Od maja będzie go prowadzić właściciel klubu "1500 m2 do wynajęcia". W pawilonie nad Wisłą rusza kawiarnia "Plażowa". Jest wodoodporna!
  • Piesze mostki w tyskim parku Małe jest piękne. Mostki w parku miejskim w Tychach [ZDJĘCIA]
Komentarze (1)
Lśniący pawilon o dwóch ścianach
Zaloguj się
  • Gość: klaps

    0

    Rzezba parkowa. Ladna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły