Siła prostoty - nowoczesne apartamentowce w skandynawskim stylu [KRAKÓW]

Niska zabudowa, przestronne wnętrze, okna wychodzące na zielony skwer to charakterystyka budynku mieszkalnego, w którym niejeden z nas chciałby zamieszkać. Realizacja nowoczesnych apartamentowców na krakowskiej Krowodrzy została doceniona w konkursie architektonicznym im. Stanisława Witkiewicza. Zobaczcie jak wygląda nagrodzona inwestycja.

Apartamentowce LEA zaprojektowane przez pracownię Kita Koral Architekci cechuje powściągliwość i elegancja skandynawskich osiedli mieszkaniowych. Efekt ten został uzyskany dzięki zastosowaniu harmonijnej kolorystyki i niskiej zabudowy. Elewacje budynków mieszkalnych obłożono cegłą klinkierową w odcieniu antracytu. Duże przeszklenia doświetlają przestrzeń mieszkalną światłem dziennym, budynki usytuowano tak, by ich okna wychodziły na wschód i zachód.Dodatkowym walorem dla przyszłych mieszkańców są duże powierzchnie balkonów i tarasów. Wyjścia z klatek otwierają się na wspólny dziedziniec, tworząc tym samym przestrzeń, która sprzyja sąsiedzkim interakcjom. 

Surowe, betonowe schody współgrają z ciemną, ceglaną elewacją budynku. Ogrodzenie wykonano z kamieni ułożonych swobodnie w kieszeni utworzonej z metalowej siatki. Do tego rozwiązania nawiązuje również drobny żwir wysypany w strefie zabudowań oddzielający ścieżki dla pieszych od zielonego skweru i wewnętrznych, pomniejszych stref zielonych.

Apartamentowce znajdujące się w Krakowie to przykład połączenia idei miejskiego budynku mieszkalnego z domkiem jednorodzinnym. Kameralna inwestycja mieszkaniowa położona jest zaledwie 4 km od centrum Krakowa. Niestety, luksusowe apartamentowce dostępne są dla nielicznych. Czekamy z niecierpliwością, kiedy standardy dobrej architektury zagoszczą na stałe w przestrzeni polskich miast. 

Opisywana realizacja niedawno zdobyła Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza przyznawaną przez Województwo Małopolskie za najlepsze współczesne realizacje
architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego regionu. Projekt: Kita Koral Architekci, inwestor: Modern Living. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (3)
Siła prostoty - nowoczesne apartamentowce w skandynawskim stylu [KRAKÓW]
Zaloguj się
 • Gość: Antea z Krakowa

  Oceniono 3 razy 3

  Budynek, owszem ładny, nowoczesny, o spokojnej, niewydumanej architekturze, a przede wszystkim starannie wykończony, bez tandety. Natomiast bardzo brakuje mi tu prawdziwej zieleni - nie zastąpią jej żwirowe "nowoczesne" (kto to powiedział?) rabaty z trawami i ogolona do niemożliwości surmia (chyba?). Wiem, że jest taki "trynd", żeby nowoczesne budynki otaczać takimi pseudoogrodami (są niekłopotliwe, zero wkładu pracy), ale nie umniejszyłoby to "współczesnego" charakteru domu, gdyby otoczyć go bujniejszą roślinnością. Nie wszystko co nowoczesne musi być tylko z kamienia i na kamieniu stać.
  p.s. Oliwko, tym, co zwraca uwagę w tej realizacji, na pewno nie są bramy Hormanna (niczego im nie ujmując) i nie one decydują o stylu i klasie budynku! Rozumiem, że praca piarowca (specjality od marketingu, sorry) na tym polega, ale warto robić to mniej nachalnie.

 • Gość: lear

  Oceniono 3 razy 3

  Doskonały projekt. Brawo dla Kita & Koral !

 • Gość: oliwka

  Oceniono 4 razy -2

  no nareszcie :) dobry kierunek - siła prostoty. samo patrzenie uspokaja - nie tylko galki oczne, ale i w ogóle. i widzę mój garaż :) mój jak mój - konkretnie hormanna, ale nie da sie ukryć, że dla takich rozwiazań nie ma lepszego producenta. chodzi o styl i klase

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX