Domy wielorodzinne inspirowane ceglanymi willami z początku XX wieku [WARSZAWA]

Na warszawskich Włochach powstaje kompleks klinkierowych willi miejskich. Pracownia Paweł Lis Architekci postawiła na oszczędne w formie, surowe w wyrazie budynki mieszkalne. Projekt inspirowany jest modernistycznymi realizacjami z początku XX wieku, takimi jak willa Langego w Krefeld autorstwa Ludwiga Mies van der Rohe.

Inwestycja składa się z zespołu trzech 8-lokalowych willi miejskich. Niskie trzy-kondygnacyjne budynki zyskają elewację z ręcznie formowanej cegły klinkierowej, a na płaskich dachach planowane są zielone nasadzenia. 

Trzymająca proporcje, oszczędna w formie bryła budynku inspirowana jest rozwiązaniami wypracowanymi przez słynnych modernistów m.in. Ludwiga Mies van der Rohe i Waltera Gropiusa. Forma poszczególnych budynków została ukształtowana według zasady odejmowania brył w oparciu o kąt prosty. Pozwoliło to na uzyskanie surowej i dynamicznej architektury. 

Lokale mieszkalne mają wysokość trzech metrów, a apartamenty na ostatnim piętrze będą posiadały duże tarasy. Parter zagospodarowano na lokalne usługowe zlokalizowane przy ulicy. Każdy z budynków posiada garaż podziemny.

Musieliśmy w tym przypadku znacznie ograniczyć role okna, która w naszym myśleniu o architekturze jest niezwykle istotna. Architektura wielorodzinna ma jednak swoje prawa a naczelnym z nich staje się ekonomia. Dzięki temu powstał jeden z bardziej surowych a zarazem wyrazistych projektów w naszym dorobku z którego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Klinkierowe wille przy ulicy Ryżowej można określić mianem architektury ludzkiej skali. To zaciszny, elegancki kompleks mieszkalny odpowiadający na potrzeby mieszkańców i wpisujący się w niski charakter zabudowy warszawskiej dzielnicy. Inwestycja jest w trakcie realizacji. 

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Projekt i wizualizacje: Paweł Lis Architekci 

Inwestor: MarsInvestment

Więcej o:
Komentarze (1)
Domy wielorodzinne inspirowane ceglanymi willami z początku XX wieku [WARSZAWA]
Zaloguj się
  • abcbudownictwo

    0

    Inwestor indywidualny raczej nie wykona "optymalizacji", przy deweloperze liczy się każdy grosz chyba że jest budynek budowany pod świadomego inwestora...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX