Jak zrobić idealne zdjęcie panoramy miasta? 5 porad Kuby Jurkowskiego, fotografa Warszawy

Przedstawiamy pięć porad, jak oddać charakter miasta na fotografii. Zobacz, kiedy warto sięgnąć po obiektyw i gdzie znaleźć się, by uchwycić nietuzinkowy widok.

Kuba Jurkowski zajmuje się fotografią architektury i przestrzeni miejskiej od 4 lat. W Warszawie robi niepowtarzalne ujęcia z dachów najwyższych wieżowców. Najlepsze zdjęcia według niego to te, które zrobił o wschodzie i zachodzie słońca oraz w nocy. Swoje prace publikuje w portalu NowaWarszawa.pl. Dziś 5 rad Kuby dla amatorów fotografowania miejskich pejzaży oraz przegląd jego prac.

Oto 5 rad Kuby Jurkowskiego dla fanów fotografii miejskiej, architektonicznej i krajobrazowej: 

1. Najlepiej robić zdjęcia podczas wschodu i zachodu słońca oraz podczas błękitnej godziny przed  świtem i  po zachodzie - wtedy mamy „miękkie światło”. W ciągu dnia należy unikać słońca świecącego bezpośrednio zza pleców, bo tracimy wtedy cienie, co zmniejsza ilość detali widocznych na zdjęciu.

2. W fotografii krajobrazowej i architektonicznej zawsze warto mieć ze sobą statyw. Jest on nieoceniony przy zdjęciach wieczornych, nocnych i przy słabym oświetleniu,  kiedy chcemy pokazać np. smugi świateł przejeżdżających pojazdów. A jaki statyw? Najlepszy to ten, który mamy przy sobie.

3. Warto pamiętać, aby podczas fotografowania rozglądać się we wszystkich kierunkach, a nie tylko patrzeć na motyw wybrany w pierwszej chwili. Wymarzony i niepowtarzalny kadr możemy mieć właśnie za plecami.

4. Wykonując zdjęcie z dalszej perspektywy warto skorzystać z teleobiektywu. Często uzyskamy dzięki temu zdjęcie ciekawsze i bardziej skupione na głównym obiekcie, niż to wykonane przy użyciu obiektywu szerokokątnego i ujęciu z bliska.

5. Nie unikajmy ujęć oraz obiektów i miejsc często fotografowanych. Są one popularne nie bez powodu a z pewnością każdy może uchwycić je w swój jedyny i niepowtarzalny sposób. Będąc w nowym miejscu warto zatem oglądać pocztówki i ulotki turystyczne.

ZOBACZ ZDJĘCIA zrobione przez Kubę Jurkowskiego >>>

 

Więcej o:
Komentarze (4)
Jak zrobić idealne zdjęcie panoramy miasta? 5 porad Kuby Jurkowskiego, fotografa Warszawy
Zaloguj się
 • madznun

  0

  A już można było pomyśleć, że to zdjęcia i dobre rady np. hydraulika. Teraz już wiem, że to fotograf i to jeszcze Warszawy.

 • Gość: jeleń na rykowisku

  Oceniono 2 razy 0

  Całkiem ładne stockowe pocztówki. Parę groszy może wpadnie z udostępniania.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 3 razy -1

  10 wieżowców z czego prawie wszystkie w obcych nie polskich rękach. Mieszkałem 3 lata. Bród, korki, romowie i chińczycy. A ludzie na słowa "dzień dobry" reagujący agresją. Wolę Kraków, Wrocław czy Rzeszów

 • madznun

  Oceniono 1 raz -1

  Na jakiej wysokości ustawić o świcie statyw?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX