Hotel Cracovia wpisany do rejestru zabytków. Budynek poróżnił krakowian

Podjęto decyzję o wpisaniu Hotelu Cracovia do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator Jan Janczykowski objął ochroną: elewację, podjazd przed wejściem głównym do budynku oraz foyer kina Kijów. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, w ciągu dwóch tygodni strony będą mogły zgłaszać do niej uwagi.

Hotel Cracovia uważany jest przez jednych za perłę modernizmu, przez drugich za szpetny budynek nadający się do rozbiórki. Dzięki decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków zyska większą ochronę. Inwestor planował całkowite wyburzenie Cracovi, na jej miejscu miały stanąć dwa osobne budynki o łącznej powierzchni około 29 tysięcy metrów kwadratowych. Te plany po uprawomocnieniu decyzji konserwatora będą wymagały zmiany, ponieważ ochroną objęto m.in. fasadę więc trzeba będzie zachować integralność budynku.

Hotel Cracovia znajdujący się przy krakowskich Błoniach został zaprojektowany przez architekta Witolda Cęckiewicza, a jego budowę ukończono w 1965 roku. W momencie otwarcia był najdłuższym i jednym z najbardziej nowoczesnych hoteli w Polsce. Budynek dotychczas znajdował się na liście miejskiego konserwatora zabytków, podjęta niedawno decyzja zwiększy jego ochronę.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>> 

Więcej o:
Komentarze (4)
Hotel Cracovia wpisany do rejestru zabytków. Budynek poróżnił krakowian
Zaloguj się
  • Gość: Adam

    Oceniono 2 razy 2

    Obejmować ochroną pojazd przed wejściem głównym do budynku? Przecież to Yariska tylko!

  • Gość: tomasz

    Oceniono 10 razy -2

    co tu sie od9&*@&# w tym mieście to skandal . Szkieletor , hotel forum teraz to . może za chwile bloki z wielkiej płyty też zaczną wpisywać ,bo stare .. , ktoś komus nie dal w lape albo dal lub inny przekret na tego typu akcjach robi ,bo chyba nikt nie ma wątpliwości ,że ten budynek nie posiada żadnej nadzwyczejnej wartości historycznej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX