To będzie najwyższy wieżowiec w UE: Chmielna Business Center w Warszawie

Właśnie wydano pozwolenie na budowę wieżowca Chmielna Business Center. Warszawski drapacz chmur zaprojektowany w pracowni Normana Fostera po wybudowaniu będzie najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Nieznacznie przewyższy londyński The Shard projektu Renzo Piano, a w Warszawie zdetronizuje pod względem wysokości Pałac Kultury i Nauki.

Chmielna Business Center do dachu osiągnie 230 metrów, a w raz z 80-metrowym masztem wzniesie się na wysokość 310 metrów. Słowacki deweloper HB Reavis uzyskał pozwolenie na budowę wieżowca, jednak trzeba poczekać dwa tygodnie na uprawomocnienie decyzji. Wysokościowiec ma zostać wybudowany u zbiegu ulic Chmielnej, Jana Pawła i Alei Jerozolimskich, w miejscu gdzie obecnie znajduje się parking. Planowany kompleks biurowy będzie składał się z trzech budynków o łącznej powierzchni 140 tysięcy metrów kwadratowych. Pozostałe biurowce mają mierzyć 80 i 100 metrów wysokości. Teren pod budowę wraz z działką przy ulicy Chmielnej 69, gdzie stanie 310-metrowy drapacz chmur, został wykupiony przez inwestora od spółki PKP za 171 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok, choć na tym etapie trudno mówić o jakichkolwiek wiążących terminach. 

Mimo, iż w Internecie pojawiły się wizualizacje planowanych budynków, to nie jest pewne, że tak będzie wyglądał ich ostateczny projekt. Należy poczekać na oficjalne materiały udostępnione przez dewelopera. 

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>> 

Więcej o:
Komentarze (25)
To będzie najwyższy wieżowiec w UE: Chmielna Business Center w Warszawie
Zaloguj się
 • Gość: klisdis

  Oceniono 19 razy 15

  Ale na co ten 80-metrowy maszt<>żeby na siłę był najwyższy w UE??

 • Gość: tani beton

  Oceniono 14 razy 8

  Przecież iglice to wiocha na maksa , kiedy to zrozumiecie???

 • Gość: .

  Oceniono 24 razy 8

  The Shard ma do dachu 306 metrów, ten 230. Shard ma całkowitą 309, a ten 310. Śmiech na sali.

 • Gość: Andrzej

  Oceniono 9 razy 7

  A dlaczego nie "tower" albo "plaza" ?

 • blumkwist

  Oceniono 5 razy 5

  Fosterowi się już chyba nie chce - może się wypalił... oczywiście budynek trzyma poziom, ale jak na Fostera, to ta architektura jest przeciętna... a budynek mógł być jednym z symboli Warszawy.

 • Gość: wszystko brzydkie

  Oceniono 12 razy 4

  Dlaczego w warszawce powstają tak marne projekty wieżowców, nie mamy na nie pomysłu ani odwagi. Za 30 lat to będą tylko brudne i zniszczone "kołki" bez ciekawej bryły !!!

 • Gość: Mari

  Oceniono 9 razy 3

  Fatalna bryła... Irracjonalnie długa antena (jakiś kompleks inwestora???) I ta nazwa... Ale wiocha...

 • Gość: nie ne

  Oceniono 2 razy 2

  a Ty raczej w dół ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX