Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]

Warszawska Rotunda zostanie rozebrana w styczniu 2017 roku. Na dwa lata warszawiacy stracą ikoniczny już budynek, na jego miejscu w 2019 roku ma stanąć nowa konstrukcja ze szkła i aluminium.

Rotunda PKO to kultowy warszawski budynek zaprojektowany przez Jerzego Jakubowicza. To również miejsce spotkań warszawiaków, bryła, która na dobre wpisała się w krajobraz miasta. Dlatego jej rozbiórka i planowana na 2019 rok odbudowa budzą tak wiele kontrowersji. Inwestor tłumaczy, że rewitalizacja starej Rotundy nie była możliwa ze względu na jej zły stan techniczny.

Rotunda otwarta w kierunku miasta 

Budynek na planie koła wieńczy charakterystyczny pofałdowany dach.To właśnie jemu Rotunda zawdzięcza swój przydomek - nazywana jest "czapką" lub "wężykiem generalskim". Projekt pracowni Gowin&Siuta, wybrany trzy lata temu w konkursie, zakłada odtworzenie zarówno formy dachu, jak i pierwotnej bryły.

Zastosowanie szkła ma zacierać granice między wnętrzem i otoczeniem Rotundy. Zamiast ciemnych ścian mają się pojawić przezroczyste przeszklenia otwierające budynek na miasto. Pod warunkiem, oczywiście, że nie zostaną zaklejone wielkoformatowymi reklamami, co zdarzało się do tej pory nagminnie. W roku 2014 właściciel budynku Bank PKO otrzymał tytuł Miastoszpeciciela za częste przysłanianie rotundy wielki płachtami reklamowymi. 

Staraliśmy się odpowiedzieć na oczekiwania społeczne, mając na uwadze też to, żeby przywrócić budynkowi jego pierwotny charakter, jego lekkość, dostępność i otwartość. Podstawowym założeniem było zachowania gabarytów i charakteru budynku w stanie niezmienionym. Tak, żeby nowo powstały obiekt nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków – opowiada architekt Bartłomiej Gowin.

Projekt Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty przewiduje otwarcie Rotundy, tak by zaczęli ją odwiedzać nie tylko klienci banku. PKO BP zdecydował o przeznaczeniu części powierzchni okrągłego gmachu na funkcje społeczne. Taką potrzebę zasygnalizowali sami warszawiacy, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych wiosną 2013 roku. Na cele publiczne przeznaczono pierwsze piętro, czyli 1/3 powierzchni, w sumie 500 metrów kwadratowych, na których zostanie otwarty dla wszystkich tzw. Salon Miejski. Bank ma zająć parter i kondygnację podziemną.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał Salon Miejski na pierwszym piętrze. Mówi się o utworzeniu w tym miejscu galerii, kawiarni lub informacji turystycznej. PKO BP wciąż rozmawia na ten temat ze stołecznym ratuszem.  

 Przebudowa placu wokół Rotundy - więcej zieleni

Zmianie ma ulec również plac wokół wybudowanej na nowo Rotundy. Powierzchnia zostanie wyłożona granitowymi płytami, a wokół zostaną zasadzone drzewa. Nie ma ich na przedstawianych przez nas wizualizacjach. Ta zmiana została wprowadzona na etapie przygotowywania projektów wykonawczych. Decyzja zaprojektowania strefy zielonej wynika z uwag, jakie do projektu przebudowy zgłaszali mieszkańcy.

Nowa koncepcja zagospodarowania placu wokół Rotundy zakłada również wybudowanie amfiteatralnych schodów od strony Domów Centrum prowadzących do podziemnej kondygnacji. Ich ściany i otoczenie mają zostać obsadzone zielenią, która przetrwa zimę. 

ZOBACZ WIZUALIZACJE i ZDJĘCIA ROTUNDY >>>

 

Więcej o:
Komentarze (34)
Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]
Zaloguj się
 • Gość: Kaluki

  Oceniono 12 razy 8

  Mi się bardzo podoba nowy projekt. Ten budynek jest już w złym stanie, a nowy będzie zachowywał historyczny charakter

 • Gość: Mandarynka

  Oceniono 15 razy 7

  Fajnie, że to remontują. Zapowiada się, że będzie ładnie wyglądało.

 • takisobiejac

  Oceniono 12 razy 4

  Rotunda nigdy nie była cudem architektonicznym, ale i tak jest 100 razy ładniejsza od Złotych Tarasów, za których wygląd ja i wielu warszawiaków się po po prostu wstydzimy.

 • lech2011

  Oceniono 6 razy 4

  tylko nie wchodzić tam z samsungami !

 • dinowar

  Oceniono 9 razy 3

  I już nie będzie ikon, za to g.wna, czyli imitacji dużo. A kto stwierdził, że jest w złym stanie technicznym? Inwestor czyli PiSowski bank? A może to ćwokom od demontażu d. Unieversalu zależy na zniknięciu kultowej Rotundy. Dziwna zbieżność dwóch rozbiórek. CBA - do roboty!

 • Gość: Michał M.

  Oceniono 21 razy 3

  Trzeba być strasznym nieukiem albo człowiekiem pozbawionym empatii, żeby napisać artykuł o przyszłości Rotundy i słowem się nie zająknąć o tym, co się tu stało w 1979 roku... No chyba, że mam czytać między wierszami i znaleźć to w opisie zdjęcia: "W tle samochód GAZ-24 Wołga".

  W takim razie przypomnę: 15 lutego 1979 roku w Rotundzie wybuchł gaz. W wyniku katastrofy zginęło 49 osób. Nie jestem warszawiakiem, ale pamiętam o tym. Warto żeby młodzi, gniewni architekci i dziennikarze piszący w bryle także pamiętali.

 • stach_79

  Oceniono 5 razy 3

  Od tego Gowina??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX